رییس دانشگاه علوم پزشكی: كلینیك سلامت در همدان راه اندازی شود

همدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان گفت: برای بررسی و آزمایش وضعیت جسمی شهروندان باید كلینیك های سلامت در سطح استان راه اندازی شود.

سید حبیب الله موسوی بهار روز پنجشنبه در آیین آغازین بسیج ملی كنترل فشار خون بالا با شعار 'بدانیم و اقدام كنیم' افزود: هم اینك سنجش سلامت بدن یك ماه طول می كشد در حالیكه با راه اندازی كلینیك این مدت زمان را می توان به یك روز كاهش داد.
وی اضافه كرد: ضرورتی ندارد مدیریت كلینیك سلامت به یك پزشك سپرده شود بلكه می توان برای راه اندازی این مراكز به مراقبان سلامت و پرستاران نیز مجوز داد.
رییس دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان گفت: با دایر كردن كلینیك سلامت، مراجعه كننده نیازی به پرداخت ویزیت به اندازه مراجعه به یك متخصص یا فوق تخصص ندارد بلكه با كمترین هزینه می تواند سلامت بدن خود را بسنجد
موسوی بهار ادامه داد: در راستای برنامه ششم توسعه، كاهش مصرف نمك، قند، كم تحركی و افزایش تحرك مد نظر است.
وی اضافه كرد: بخشی از دستورالعمل ها برای اصلاح چربی ها، ترانس، درصد قند و نمك در مواد غذایی و مواد نگهدارنده است.
رییس دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان تاكید كرد: تا مردم را قانع نكنیم كه كاهش نمك، قند و كم تحركی موجب افزایش هزینه خانوار می شود نمی توان در برنامه ها موفق عمل كرد.
وی از آغاز سنجش فشار خون 855 هزار تن در همدان خبر داد و گفت: 540 هزار تن از این افراد جمعیت شهری و 315 هزار جمعیت روستایی هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان بیان كرد: كارشناسان از فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش یاد می كنند چراكه بی خبری از این بیماری موجب مرگ ناگهانی می شود.
موسوی بهار افزود: بی توجهی به این مولفه ها موجب از دست رفتن عمر مفید انسان و مرگ افراد فعال، پویا و موثر برای جامعه می شود.
وی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی دنبال راه اندازی پویش های مختلف برای پیشگیری از بیماری است در این راستا دیگر دستگاه ها نیز می توانند فعال شوند.
رییس دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان اضافه كرد: برای اجرای طرح سنجش فشار خون بالا، جامعه پرستاری، بسیج جامعه پزشكی، فوریت های پزشكی، نظام پزشكی، دانشكده های پزشكی و پیراپزشكی با معاونت بهداشتی همكاری دارند.
موسوی بهار مهمترین اهداف اجرای این طرح را ارتقای بهداشت در جامعه، شناسایی مبتلایان به فشار خون بالا، ایجاد انسجام ملی، یاد دادن مردم به مراجعه به مراكز بهداشتی عنوان كرد.
وی ادامه داد: مردم تنها هنگام بروز بیماری به مراكز جامع سلامت مراجعه می كنند در حالیكه باید یاد بگیرند پیش از بروز بیماری برای پیشگیری در این مراكز حضور یابند.
7526/2087