۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
کد خبر 83316619
۰ نفر
كشف اسكلت یك شاهزاده ایرانی در آستراخان

مسكو - ایرنا - اسكلت یك شاهزاده ایرانی از قوم سرمت در استان آستراخان واقع در حاشیه شمال شرقی دریای خزر كشف شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از شبكه تلویزیونی «آستراخان24»، این اسكلت به همراه بقایای هفت جسد دیگر در منطقه نیكولسك استان آستراخان كشف شده است.
به گفته دمیتری واسیلیف رئیس آزمایشگاه باستانشناسی دانشگاه دولتی آستراخان، قدمت اسكلت های كشف شده به سه هزار سال پیش از میلاد تا قرن هفتم میلادی برمی گردد.
این اسكلت ها به صورت تصادفی یافت شدند چرا كه یكی از ساكنان روستای نیكولسك در پی حفر چاه آب به كوزه ای دست یافت و آن را به موزه آستراخان تحویل داد و پس از پی بردن كارشناسان از قدمت كوزه، تیم كارشناسی برای حفاری به منطقه اعزام شد.
واسیلیف در این خصوص گفته است: اسكلت ها به افرادی تعلق دارد كه در دوره ها و فرهنگ های مختلف زندگی كرده اند.
به گفته رئیس آزمایشگاه باستانشناسی دانشگاه دولتی آستراخان، این قبرستان در عصر برنز بوجود آمده و در دوره های بعد، سرمت ها و آلان ها از آن استفاده كردند.
براساس خبرها، یكی از اسكلت ها با جمجمه به شكل تخم مرغ متعلق به فردی از قوم آلان است كه در خان نشین خزر زندگی كرده است.
واسیلیف ادامه داد: مهم ترین كشف مربوط به اسكلت فردی است از قوم سرمت كه در قرن اول یا دوم میلادی زندگی كرده است، این اسكلت در زیر یك تخته چوبی قرار داشت و در زیر آن پارچه بزرگ زربافتی پهن شده و در كنار آن تزئینات طلا بود.
باستانشناس روس گفت: یك خنجر و یك ظرف مسی نیز در كنار اسكلت قرار داشت كه ظرف را برای انجام آئین مذهبی سوراخ كرده بودند كه به نظر می رسد با خنجر این كار شده بود.
اروپام*391*1346**