۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۶
کد خبر: 83316613
۰ نفر
گرداب حاشیه ها در نساجی ؛ ریشه ها و راه حل ها

ساری - ایرنا - تیم فوتبال نساجی مازندران در روزهای پایانی لیگ هیجدهم به رسم سال های اخیرش باز هم پیش از رسیدن به تعطیلات گرفتار حاشیه ها و جدال های داخلی شده است تا ثابت شود حتی رسیدن به سطح اول فوتبال كشور هم نمی تواند این سایه سنگین را از تیم پرطرفدار دور كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، نساجی مازندران كه نخستین حضورش را در لیگ برتر با حفظ سهمیه لیگ برتری برای مازندران به جلو آمد ، پیش از این كه لیگ هیجدهم به پایان برسد به استقبال حاشیه هایی رفت كه در سال های اخیر بارها در دوره های مدیریتی مختلف از این باشگاه پرطرفدار دیده شده بود.
ماجرای حاشیه های این روزهای نساجی از شكست خانگی نساجی برابر صنعت نفت آبادان 10 نفره آغاز شد ولی چنان با سرعت پیش رفت كه اكنون در آستانه آخرین بازی ، تیم نه سرمربی دارد و نه سرپرست و نه دستیار و آخرین تمرین تیم هم با هدایت دو كاپیتان برگزار شد.
سرعت گسترش حاشیه ها در نساجی به بهانه باخت مقابل نفت آبادان چندان زیاد است كه نمی توان اصالت چنین موضوعی را تایید كرد چرا كه تیم نساجی هدفش را بر ماندن در لیگ برتر قرار داده بود و این هدف را با حضور جلالی به عنوان سرمربی در نیم فصل دوم محقق كرد.
بررسی ریشه تحولات و شكل گیری حاشیه ها در نساجی لیگ برتری مازندران نشان می دهد باخت برابر صنعت نفت بیشتر شبیه بهانه بوده تا ریشه اختلاف را در دو مالكیتی بودن نساجی نشان دهد ، موضوعی كه در بركناری حمید مطهری از تیم بیشتر خود را نشان داد.
مطهری پس از بركناریش اعلام كرد كه دیگر مالك باشگاه، یعنی رضا حدادیان در تماس تلفنی با جلالی اعلام كرده نامه بركناری مطهری را امضا نمی كند. این اظهار نظر مطهری با بیان این موضوع كه ' باشگاه دو مالك دارد و هر دو مالك باید برای اخراج حكم بدهند ' تا حدودی سر نخ حاشیه های اخیر را نشان می دهد.
هر چند كه باشگاه نساجی در فصل جاری از نظر مالی شرایط تقریبا بهتری نسبت به فصل های اخیر داشت، اما نمی توان انكار كرد كه از زمان مشترك شدن مالكیت تیم، حاشیه ها و تنش ها در باشگاه بیشتر شد.
نساجی سال جاری را با همین حاشیه ها و تنش های مدیریتی آغاز كرد. 26 اسفند سال گذشته صنیعی فر در نامه ای به استاندار كه نخستین ساعات آغاز سیل در مازندران را مدیریت می كرد، اعلام كرد كه از تیمداری منصرف شده و نمی خواهد كار در باشگاه را ادامه دهد. او كه 60 درصد مالكیت باشگاه را در اختیار دارد و مدعی است تا كنون میلیاردها تومان برای باشگاه هزینه كرده و نقش یك منجی برای نساجی در روزهای دشوار مالی را داشت، به نظر می رسد حالا میلی به ادامه حضور در باشگاه نساجی ندارد. گفته می شود صنیعی فر پیش از آن نیز در محافل خصوصی اعلام كرده بود كه میلی به ادامه فعالیت در نساجی ندارد.
نقطه غیر شفاف اما ملموس حاشیه های اخیر نساجی اختلافات مالی بین دو مالك باشگاه است ، اختلافاتی كه طبق گفته های حمید مطهری در مورد كنار گذاشته شدنش به مسائل داخلی و فنی تیم هم سرایت كرده است ، چرا كه صنیعی فر دستور بركناری مطهری را داده و حدادیان بنا به گفته های مطهری، موافق این بركناری نیست.

** سوابق حاشیه سازی
هدف از این نوشتار بیان ماجرای اختلافات بین دو مالك نیست. بلكه یادآوری تكراری بودن حاشیه ها در باشگاه 60 ساله و پرطرفدار نساجی است. نساجی در سال های اخیر همواره گرفتار حاشیه های مختلف بود.
چه باغ تغییر سرمربی، چه با تغییر مالك و مدیرعامل و چه با جابه جا شدن محل تمرین حاشیه ها از نساجی دور نشدند ، حاشیه هایی كه حتی لیگ برتری شدن این تیم را در برخی دوره ها، دقیقا چند گام پیش از صعود منتفی كردند.
تنش های ناشی از حاشیه ها دست و پای نساجی را گاهی آنقدر می بست كه حتی از پرواز به مشهد برای دیدار با ابومسلم در لیگ آزادگان سال 1391 جا بمانند. این حاشیه ها همیشه در نساجی وجود داشت و تقریباً به طور كامل می توان گفت كه تا كنون هیچ مدیری نتوانسته نساجی را از چنگ این بندهای مخفی نجات دهد.
مهدی پرهام كه مالك باشگاه نساجی بود، برای جدا كردن تیم از حاشیه ها تصمیم گرفت تا تمرینات تیم را به تهران منتقل كند و نساجی فقط برای برگزاری بازی های خانگی به قائمشهر بیاید ، تصمیمی كه از دوره پرهام عملی شد و هنوز هم اجرا می شود.
با این وجود ، حاشیه ها پس از مدتی باز هم سراغ نساجی آمدند و گریبان این تیم را گرفتند. برخی پیشكسوت ها و كارشناسان فوتبال مازندران معتقدند كه یكی از دلایل ریشه دواندن این حاشیه ها در باشگاه نساجی، بی توجهی به ظرفیت های مدیریتی و فنی داخلی منطقه و همچنین سودجویی برخی افراد پنهان در پشت پرده است.

**دور از خانه
یكی از بازیكنان و مربیان قدیمی نساجی كه به عنوان یكی از بزرگان تاریخ این باشگاه از او یاد می شود بر این باور است كه حل نشدن مسائل كلان مدیریتی در باشگاه نساجی، از عوامل مهم حاشیه های مستمر موجود در این تیم است.
رحیم دست ‌نشان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این كه صنیعی فر و حدادیان تلاش زیادی برای حمایت از نساجی و موفق شدن آن انجام دادند، گفت: این دو مالك امكانات زیادی برای نساجی فراهم كردند و نمی توان زحمات آن ها را نادیده گرفت. بسیاری از بازیكنانی كه برای نساجی خریداری شدند، در قرارداد با نساجی رقمی بیشتر از قراردادهای گذشته اشان را امضا كردند. این یعنی دو مالك باشگاه برای تیم زحمت كشیدند. اما مسائلی هم در تیم وجود دارد كه به دلایل متعدد حل نمی شود و این زحمات زیر سایه این مسائل قرار می گیرد.
وی افزود: البته در مورد حاشیه های اخیر نساجی هم انتقاداتی می توان مطرح كرد. مثلا این كه چرا آقای مطهری به عنوان مربی دقیقا قبل از بازی آخر بعضی مسائل را بیان كرد؟ من در مورد مسائل مالی به این دلیل كه به اسناد مالی دسترسی ندارم قضاوت نمی كنم. اما اگر درست باشد كه تقریبا تمام مطالبات مربی پرداخت شده، پس چرا الان باید این مسائل مطرح شود؟ نمی گویم آقای مطهری حق انتقاد ندارد. اگر این كه می گویند مالك باشگاه دستور اخراج عباس زاده را داده درست باشد، طبیعی است كه مربی باید واكنش نشان دهد. چون مالك باشگاه حق اظهارنظر در مسائل فنی را ندارد. اما به نظرم باید صبر می كرد تا بازی های تیم در لیگ برتر تمام شود.
این پیشكسوت فوتبال مازندران خاطرنشان كرد: من فكر می كنم تا زمانی كه مدیریت باشگاه در سطح كلان درست نشود این دردسرها هست. برای مثال از ابتدای نیم فصل دوم نساجی مدیرعامل ندارد. مهران كاظمی قائم مقام است و مدتی خواست كار مدیرعاملی انجام دهد، اما اختیارات مدیرعامل را ندارد.
دست نشان با اشاره به دور شدن نساجی از قائمشهر و فاصله داشتن افراد اثرگذار و آشنا به محیط فوتبال قائمشهر از این تیم گفت: نساجی از 60 سال پیش تیم قائمشهر و مازندران است. اما امروز یك دفتر در قائمشهر ندارند. آیا این مشكل نیست؟ این كه تیم را برای تمرین به تهران می برند و برای بازی های خانگی در قائمشهر مهمان می شود نمی تواند مشكل باشد؟ تیم از محیط خودش دور شده و افراد آشنا به تیم و محیط هم كنار گذاشته شده اند.

**فاصله از خودی ها
وی افزود: مشكل بزرگ این است كه طی سال های اخیر برای مدیریت نساجی از توان و تجربه داخلی ها كمتر استفاده شد یا به درستی استفاده نشد. مبالغی را كه به مربیان غیربومی نساجی داده می شود هرگز به مربیان خوبِ اهل همین منطقه نمی دهند. او ادامه داد : من كه مربیگری را كنار گذاشته ام و سال ها پیش اعلام كردم دنیای مربیگری را رها كردم. بنابراین به توانمندی مربیان جوان تر و افراد با سابقه اشاره می كنم ، اما می بینیم كه مدیران و باشگاه تقریبا هیچ ارتباطی با افراد اثرگذار و آشنا به محیط ندارند.
سرمربی اسبق نساجی اظهار داشت: اگر مدیر قوی و كاربلد وارد به امور و محیط باشد مشكل تا حدودی حل می شود. كسی كه محیط را بشناسد و بتواند شورای فنی تشكیل دهد و از شورا كمك بگیرد.
دست نشان تاكید كرد : مدیران باشگاه باید با كمك دلسوزان نساجی جلوی برخی شیطنت ها را بگیرند. زمانی كه سعید آذری مدیر عامل نساجی شد، از من خواست كه جلسه ای داشته باشیم. برخی افراد انقدر علیه چهره های بومی و داخلی فوتبال قائمشهر نزد ایشان حرف زده بودند كه وقتی من را دید از من پرسید چرا قائمشهری ها انقدر با هم بد هستند؟ كه در پاسخ به او گفتم آدم های خوب خودشان نمی آیند بگویند كه ما خوب هستیم و آدم های بد و منفعت طلب برای منافعشان آن ها را تخریب می كنند.

** كمینِ سودجویان
دست نشان با بیان این كه یك سری افراد سودجو در اطراف باشگاه برای منافع خودشان برنامه ریزی می كنند، گفت: جلوی این افراد را می توان گرفت. افرادی كه هر جا حق حساب به آن ها رسید حامی هستند و هر جا دست شان خالی ماند واكنش نشان می دهند و شناتاژ كردن را آغاز می كنند. این افراد حتی در انتخاب سرمربی هم گاهی نقش ایفا می كنند. اگر فردا آقای جلالی از باشگاه جدا شود، بلافاصله برای منافع خودشان شروع به برقراری ارتباط با گزینه های بعدی و ایجاد فشار می كنند.
وی دلیل مستمر بودن حضور و اثرگذاری این افراد در نساجی را ناتوانی و سكوتِ منفعت طلبانه برخی افراد با هدف ماندن به هر قیمت عنوان كرد و افزود : از خودمان بپرسیم كه چه می شود ناگهان سكوها علیه یك سرمربی شعار می دهند؟ آیا نمی توان سكوها را مدیریت و افراد خاطی را از باشگاه دور كرد؟ راه حل این معضل استفاده از فوتبالی های منطقه برای مشورت دادن به تیم است.
دست نشان با اشاره به تلاش مالكان باشگاه برای موفقیت نساجی گفت: امروز می بینیم كه در باشگاه با وجود تلاش هایی كه می شود، هیچ كسی راضی نیست. مالك، كادر فنی، كادر مدیریتی، بازیكنان و حتی تماشاگران همه ناراضی هستند. با این روند سنگ روی سنگ بند نمی شود.
وی هشدار داد : من عاقبت این نساجی را با این وضعیت بد می بینم و امیدوارم این تیم باسابقه به سرنوشت صباباطری، راه آهن، ابومسلم و سایر تیم های نامدار دچار نشود. هواداران تیم از جان و دل عاشق نساجی هستند و باید برای این همه علاقه هم كه شده، سایه حاشیه ها را از سر این تیم برداشت.

**ریشه های بیرونی حاشیه ها
هرچند كه حاشیه ها در همه تیم های فوتبال و تیم های سایر رشته ها وجود دارد، اما تكراری بودن حاشیه ها در نساجی و رسانه ای شدن این حاشیه ها در هر نوبت، شكل تنش ها در این باشگاه را متفاوت كرده است. بر خلاف روال مرسوم كه تیم های فوتبال از تعطیلات برای تجدید قوا و برنامه ریزی و تقویت بنیه تیمی استفاده می كنند، بخش عمده ای از تعطیلات نساجی در هر فصل برای حل و فصل حاشیه ها صرف می شود. در این بین هواداران تنها عناصر باشگاه هستند كه به درستی كارشان را در هر شرایطی و با هر وضعیتی كه نساجی از نظر مالی، مدیریتی و فنی داشت انجام دادند.
به هر حال حاشیه هایی در داخل باشگاه كه گاهی به نظر می رسد سرنخ هایی در بیرون از باشگاه داشته باشند، نگرانی هواداران را برای آینده تیم بیشتر می كند. درگیری هایی كه ظاهری فنی و مدیریتی دارند، اما گاهی این طور به نظر می رسد حتی مدیران و كادر فنی نیز ناخواسته گرفتار آتشی از حاشیه ها می شوند كه از جایی دیگر تغذیه می شود. این البته یك احتمال است و می تواند درست نباشد. اما از نگاه برخی باسابقه های فوتبال نساجی و مازندران می توان تأییدیه آن را دریافت كرد.
حسین قزلسفلو یكی از همین چهره های با سابقه فوتبال مازندران است كه چنین نگرشی دارد. او كه پیشینه سرمربیگری نساجی را در كارنامه دارد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، وجود این حاشیه ها را محدود به همین روزهای اخیر ندانست و گفت: زمانی كه من هم سرمربی نساجی بودم همین حاشیه ها بود و در نهایت از تیم خداحافظی كردم به تربیت یزد رفتم. این وضعیت در نساجی سال های قبل نیز دیده می شد. اما رسیدن به این كه دلیل این وضعیت در نساجی چیست با یك پاسخ ممكن نیست. چون موضوعی چندبعدی است كه ریشه ها و دلایل مختلف دارد.
وی با بیان این كه ریشه حاشیه های سریالی و مستمر نساجی می تواند در خیلی جاها باشد، افزود: به صراحت می توان گفت كه در فوتبال امروز خیلی از مسائل از بیرون هدایت و مدیریت می شوند. تجربه 30 ساله ام در فوتبال نشان می دهد كه معمولا حاشیه ها درست زمانی ایجاد می شوند كه از نظر عده ای باید بشوند. یعنی این حاشیه ها مدیریت شده هستند. چون منافع عده ای در این است كه حاشیه هایی ایجاد شود تا به هدفی برسند. اهداف برخی افراد و گروه ها در ثبات و آرامش به دست نمی آید. به همین دلیل هر سال در نساجی و بسیاری از باشگاه ها مانند استقلال و پرسپولیس شاهد برخی حواشی هستیم.

**بی اعتمادی به نساجی
این مدرس ای اف سی گفت : معتقدم در نساجی ریشه تمام این مسائل این است كه به خود نساجی اعتماد نكردند. همیشه منجی های نساجی كسانی بودند كه از بیرون هدایت شدند و آمدند. امروز هم می بینیم كه تیم با هر تلاش و زحمتی كه به لیگ برتر رسید، باز همین حاشیه ها دست بردار نیستند. معتقدم این مسائل مدیریت شده هستند. هم از جانب مسائل سیاسی و اقتصادی و هم مسائلی كه در ابعاد بیرونی نساجی وجود دارد.
قزلسفلو با بیان این كه امروز در فوتبال ایران به جای مربی سالاری، شاهد بازیكن سالاری و مدیرسالاری هستیم، افزود : چالش نساجی صرفا بحثی داخلی نیست. چون در مدیریت داخلی كسی نمی تواند در این ابعاد حاشیه بسازد. عامل بیرونی حاشیه برای تیم ها می تواند مافیای فوتبال، بازیكن سالاری، كسانی كه در مسائل اقتصادی دخیل هستند یا حتی خیلی ها كه به دنبال منافع دیگری به جز مسائل مالی، از جمله مدیریت هستند باشد.
وی ادامه داد : حتی بحث استفاده از نیروی انسانی تیم و جا به جایی بازیكن ها و مربیان مطرح می شود. به هر حال نساجی یك برند مطرح است كه عده ای می توانند در این مسائل از آن سود ببرند. یا حتی مواردی مانند تبلیغات می تواند دخیل باشد. به هر حال مسائل جانبی زیادی وجود دارد. در این بین آن چه كه اهمیت دارد این است كه به خود نساجی هرگز اعتماد نشد.
سرمربی اسبق نساجی تصریح كرد: هر گاه در هر مجموعه ای، اعم از ورزشی یا اقتصادی و اجتماعی، برای مدیریت امور به كسانی كه از خود مجموعه هستند اعتقاد و اعتماد نشود، آن مجموعه موفقیتی درازمدت و مستمر نخواهد داشت. اگر امروز نساجی به هر دلیلی در لیگ برتر است كه خیلی هم خوب است و ما خوشحال هستیم كه لیگ برتری ماند، اما مطمئن باشید كه اگر همین روال ادامه یابد حضورش در سطح برتر فوتبال كشور دوام نخواهد داشت. چرا كه مسائل فنی تحت الشعاع مسائل اقتصادی و مدیریتی است و روند موفقیت در مسائل فنی همواره زیر سایه مسائل كلان باشگاه قرار دارد.
این مدرس فوتبال اظهار داشت : مردم و تماشاگران همواره صادق هستند. من در صنعت نفت آبادان مدیر فنی بودم، در جوِ باشگاه تراكتور حضور داشتم و فضای تیم های شهرستانی دیگری را لمس كردم. همه جا هواداران صادق بودند و یك سری افراد كه پشت هواداران و لیدرها پنهان می شوند برای منفعت خودشان حاشیه ها را ایجاد و مدیریت می كردند. اگر سرمربی و مدیرعاملی قوی و منطقی باشد، لیدر و سكونشینان به خودشان اجازه نمی دهند كه در تصمیمات باشگاه دخالت كنند.

**احتمالِ بلاتكلیفی
نساجی در شرایطی لیگ هیجدهم را به پایان می رساند كه مانند هفته پایانی نیم فصل نخست گرفتار حاشیه های تكراری شده و هواداران هم از حالا می دانند باید چند هفته و شاید هم تا آستانه آغاز لیگ برتر، نگران تیم و انتخاب سرمربی و جذب بازیكن باشند.
با توجه به شرایط پیش آمده كه جلالی از نساجی جدا شد و بازیكنان هم كه در نیم فصل قصد فسخ یك طرفه قرارداد را داشتند، با توجه به پایان قراردادشان پس از هفته سی اُم به دنبال حضور در تیم های دیگر خواهند بود. با این حساب نساجی چی ها یك بار دیگر باید در انتظار روزهای بلاتكلیفی باشند. مگر این كه مشكلات به سرعت حل شود و بیانیه صادر كردن ها و مصاحبه دادن ها كنار گذاشته شوند.
9927/1654