سیل 258 میلیارد ریال به كشاورزی سمیرم  خسارت وارد كرد

اصفهان - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی سمیرم برآورد خسارت بارندگی و سیل فروردین امسال به بخش كشاورزی این شهرستان را 258 میلیارد ریال اعلام كرد.

احمد تیموری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: 237 میلیارد ریال از مجموع این خسارت، مربوط به بخش كشاورزی است.
به گفته وی، 6هزار و 100 میلیون ریال از خسارت های وارده مربوط به امور عشایر و 150 میلیارد ریال نیز برآورد خسارت در بخش منابع طبیعی و آبخیزداری است.
وی خاطر نشان كرد: آسیب دیدگی 70 هكتار باغ، 240 هكتار زمین دیم، 61 هكتار كشت آبی، 48 رأس دام سنگین و سبك و 25 كیلومتر كانال انتقال آب كشاورزی از جمله این خسارت ها ست.
تیموری با بیان اینكه 19 مزرعه پرورش ماهی و 146 واحد دامداری نیز خسارت دیده بودند افزود: 15 ایستگاه پمپاژ آب، 100 رشته قنات كشاورزی و 100 كیلومتر جاده بین مزارع نیز در اثر سیلاب های شدید تخریب شده اند.
مدیر جهاد كشاورزی سمیرم ادامه داد: حجم عمده این خسارت ها، در بخش های پادنای بزرگ و پادنای سفلی برآورد و گزارش شده است.
وی با اشاره به اینكه حدود یك ماه است كار بازسازی و كمك به خسارت دیدگان آغاز شده است ، افزود : لایروبی قنات ها هم اكنون در بخش مركزی و وردشت با همكاری بخشداران و دهیاران در حال انجام است اما در منطقه ونك كار لایروبی تمام شده است.
مدیر جهاد كشاورزی سمیرم، مرمت كانال های آبرسانی در بخش پادنای بزرگ را از دیگر كارهای در حال اجرا عنوان كرد و گفت: در این بخش كوهستانی كه در حاشیه كوه دنا واقع شده، نیاز به بولدوزر داریم كه هنوز تامین نشده است.
وی افزود: همكاری و هماهنگی مسوولان بخش پادنای سفلی و شهرداری كُمه، برای تامین ماشین آلات و بیل مكانیكی خوب بوده و كار در بخش مرمت جاده های بین مزارع و كانال های آب در دست انجام است.
مدیر جهاد كشاورزی سمیرم یادآور شد: كشاورزان و باغدارانی كه خسارت دیده اند باید در سامانه سجاد ثبت نام كرده باشند تا به محض تامین اعتبار، غرامت ها به خسارت دیده ها پرداخت شود.
وی در مجموع وضعیت آبی امسال را خوب ارزیابی كرد و اظهار داشت: اما ممكن است با توجه به ذخیره ناچیز آبی سد حنا (10 میلیون متر مكعب) و شرق سمیرم، فصل تابستان مشكلاتی در این منطقه شاهد باشیم.
شهرستان سمیرم كه جزو حوضه آبریز كارون بزرگ، محسوب می شود ، دارای 18 هزار هكتار باغ، 17 هزار هكتار زمین زراعی، 455 هزار هكتار عرصه ملی و 330 هزار هكتار مرتع و جنگل های طبیعی است.
این شهرستان در160 كیلومتری جنوب اصفهان و ضلع شمالی ارتفاعات دنا و زاگرس میانی واقع شده است.
6022/ 7147