امكان صرفه‌جویی یكصد میلیون لیتری بنزین با فیلترهوای نانویی

تهران-ایرنا- مدیرعامل یكی از بزرگ‌ترین تولیدكنندگان فیلترهای صنعتی خودروهای سبك گفت: در صورت ورود تمام ظرفیت خط تولید فیلتر هوای نانویی این شركت به بازار شاهد صرفه‌جویی صدمیلیون لیتربنزین خواهیم بود.

به گزارش روز پنج شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شاهپور پیروزی گفت: سال گذشته بیش از صد هزارفیلتر نانویی شركت دانش بنیان فرانگار شرق در خودروهای داخلی مورداستفاده قرار گرفته است.
به اعتقاد وی در صورتی كه تمام ظرفیت خط تولید این شركت وارد بازار شود، سالانه صد میلیون لیتر در مصرف سوخت و ده هزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی‌ هوا صرفه‌جویی خواهد شد.
شركت فرانگار شرق به عنوان یكی از بزرگ‌ترین تولیدكنندگان فیلترهای صنعتی خودروهای سبك، موفق به تولید فیلترهوای خودرو حاوی نانوالیاف PAN شده است. در این فیلترهای جدید، یك لایه نازك از الیاف پلیمری روی كاغذ فیلتر قرار می‌گیرد تا توانایی فیلتراسیون به میزان چشمگیری افزایش یابد. به دلیل وجود نانوالیاف، ذرات موجود در هوا حتی در مقیاس نانومتری در فیلتر گرفتار شده و میزان آلایندگی به حداقل می‌رسد.
پپیروزی، درباره مزیت‌های این فیلترها گفت: به دلیل بهره‌‌مندی از فناوری نانوالیاف توانایی فیلتراسیون بالاتری نسبت به فیلترهای رایج دارند بنابراین استفاده از آن‌ها به كاهش 20 درصدی آلودگی هوا كمك می‌كند، همچنین این فیلترها توانایی كاهش مصرف سوخت را نیز دارا بوده و می‌توانند بین 5 تا 15 درصد مصرف سوخت را كاهش دهند. در نتیجه استفاده از فیلترهای نانویی می‌تواند كاهش آلایندگی و مصرف سوخت را برای مصرف‌كننده درپی داشته باشد.
وی بیان كرد: اگر 25 درصد از خودروهای داخلی از این فیلترها استفاده كنند سالانه صد میلیون لیتر درمصرف سوخت و یك‌صدهزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی‌ هوا صرفه‌جویی خواهد شد. شركت فرانگار شرق ظرفیت تامین فیلتر 25 درصد از خودروهای داخلی را دارا است.
وی درخصوص استفاده این فیلتر درخودروها گفت: فیلترهای نانویی كه درحال حاضر تولید می‌شوند قابلیت استفاده در بیشتر خودروهای داخلی نظیر پراید، سمند، انواع پژو، تندر، زانتیا و مگان را دارا هستند، هرچند به دلیل مشكلات همكاری با خودروسازان، در حال حاضر این فیلترها به صورت مستقیم به بازار عرضه شده و ما فروشی به شركت‌های خودروساز نداشته‌ایم.
پیروزی صادرات را یكی از محورهای اصلی این شركت دانست و افزود: از ابتدای كار مبنا بر صادرات محصولات نانویی بوده وحتی كیفیت تولید ونوع بسته‌بندی‌های انجام شده منطبق با نیازهای صادراتی بوده اما به دلیل مشكلاتی نظیر فقدان نقدینگی كافی وهمچنین دشواری‌های انتقال ارز، شركت فرانگار شرق هنوز در بخش صادرات فعال نبوده است.
وی درباره فناوری ساخت این فیلترهای نانویی گفت: در این فیلترها از نانوالیاف استفاده می‌شود، درحال حاضر ما به فناوری جدیدی برای ساخت نانوالیاف دست پیدا كرده‌ایم كه در آن نانوالیاف با نانوذرات تركیب شده و موجب ارتقاء كیفی محصولات فیلتر می‌شود، این فناوری در حال دریافت مجوزهای لازم برای تجاری‌سازی است.
وی یادآور شد: امیدورایم با توسعه فناوری فیلترهای نانویی، مصرف سوخت در سطح كشور كاهش یافته و سهم خودروها در آلایندگی هوا به ویژه در فصل‌های سرد سال كاهش یابد.
علمی**9340**1601**