یك مسئول بر ضرورت مبارزه به موقع با سن گندم در شیروان تاكید كرد

بجنورد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی گفت: كشاورزان شیروانی باید در كوتاه ترین زمان نسبت به مبارزه علیه آفت پوره سن گندم اقدام كنند.

محمد رضایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هرچند مبارزه با عملیات پوره سن گندم از چند روز گذشته در سطح چهار هزار هكتار از مزارع گندم شهرستان شیروان آغاز شده است اما، باید سرعت بیشتری به خود بگیرد.
وی گفت: در این راستا 2 تن سم برای مبارزه با پوره سن گندم در شیروان تامین شده است كه در اختیار كشاورزان این شهرستان قرار می گیرد.
وی با بیان اینكه جمعیت موجود اماكن سن گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل كم تر شده است اظهار داشت: كشاورزان در صورت توجه به اطلاعیه ها و توصیه‌های پیش آگاهی كارشناسان و مبارزه شیمیایی به موقع با پوره سن گندم، خسارت‌های كمتری را متحمل خواهند شد.
وی گفت: همچنین با اقدام به موقع برای مبارزه با علف های هرز علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، در افزایش عملكرد تولید نیز موثر خواهد بود.
رضایی با اشاره به اینكه كشاورزان می توانند با استفاده از نظر كارشناسان و مروجان كشاورزی، عملیات مبارزه با سن را آغاز كنند افزود: مهار نشدن آفت سن غلات علاوه بر اینكه می تواند محصول كشاورزان را از بین ببرد، موجب تشدید این آفت در سال آینده می شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی گفت: اگر مزرعه ای نسبت به مبارزه اقدام نكند، امكان انتقال سن از مزرعه سم پاشی شده به این مزارع وجود دارد و مراكز خرید گندم نیز محصولات سن زده را با قیمت كمتری نسبت به گندم های سالم خریداری می كنند.
آفت سن از برگ، جوانه، ساقه، سنبله و دانه های گندم و جو تغذیه كرده و به مزارع خسارت می زند و موجب افت شدید محصول می شود.
هم اكنون 21 هزار و 950 هكتار كشت شده است كه شهرستان شیروان 12.7 درصد گندمزارهای آبی و 15.2 درصد گندمزارهای دیم خراسان شمالی را داراست.
شیروان 105 هزار هكتار عرصه كشاورزی و باغی دارد.
7186/ 6042