بارش رگباری میهمان دامنه های زاگرس مركزی و شمال شرق كشور

تهران- ایرنا- كارشناس سازمان هواشناسی می گوید: در پنج روز آینده به ویژه در ساعات بعداز ظهر و اوایل شب دامنه های زاگرس مركزی، بخش های از مركز و شمال شرق كشور رگبار و رعد و برق و گاهی وزش باد شدید پیش بینی شده است.

كبری رفیعی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:در پنج روز آینده به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب دامنه های زاگرس مركزی مثل استان های كهگیلویه و بویراحمد ، چهارمحال و بختیاری ، غرب استان اصفهان ، استان مركزی ، دامنه های زاگرس جنوبی در كرمان ، مناطقی از استان فارس ، سیستان و بلوچستان ، هرمزگان رگبار و رعد و برق و گاهی وزش باد شدید پیش بینی شده و همچنین برای بخش هایی از مركز كشور در استان های اصفهان ، قم ، شرق یزد و ارتفاعات البرز در تهران و شرق سمنان بارش های پركنده ای رخ می دهد.
وی بیان كرد: امروز در شمال شرق كشور هم بارش خواهیم داشت كه به شكل رگباری خواهد بود و بارش ها در شمال خراسان رضوی ، شمال خراسان شمالی ، كهگیلویه و بویر احمد ، جنوب اصفهان ، سیستان و بلوچستان ، جنوب شرق كرمان و شمال هرمزگان شدت بیشتری خواهد داشت و فردا انتظار داریم بیشترین بارش ها در غرب و جنوب اصفهان ، چهارمحال بختیاری ، جنوب كرمان و سیستان و بلوچستان باشد .
وی ادامه داد: روزهای شنبه و یكشنبه نیز در مناطقی از شمال غرب كشور مثل آذربایجان های شرقی و غربی ، اردبیل بارش های پراكنده ای رخ می دهد كه برای روز دوشنبه از میزان این ناپایداری كاسته می شود .
رفیعی یادآور شد : پدیده دیگرنیز وزش باد شدید است ، كه امروز در مناطقی از شمال شرق و شرق كشور پیش بینی شده است ، این پدیده در شمال سیستان و بلوچستان سبب پدیده گردو خاك و كاهش كیفیت هوا خواهد شد .
وی گفت: از بعد ازظهر امروز پنجشنبه و طی روز جمعه فردا بخش های شرقی دریای عمان مواج متلاطم خواهد بود .

*** كاهش دمای 6 درجه ای در شمال شرق كشور
كارشناس هواشناسی افزود: از نظر نوسانات دمایی نیز روزهای پنجشنبه و جمعه استان هایی كه در شمال شرق كشور واقع شده اند از جمله خراسان شمالی و خراسان رضوی 4 تا 6 درجه كاهش دما پیش بینی شده است كه باز این مناطق از روز شنبه تا دوشنبه با افزایش دمای 5 تا 8 درجه نیز خواهند داشت .
وی گفت: طی روزهای شنبه و یكشنبه دمای هوا برای استان های سواحل دریای خزر نیز حدودا 3 تا 5 درجه افزایش پیدا می كند ،اما شرایط جوی تهران نیز امروز آسمان صاف خواهد بود و البته در بعد از ظهر نیمه ابری خواهد شد و گاهی وزش باد خواهد داشت ، حداكثر دمای تهران در امروز 31 درجه بالای صفر پیش بینی شده و حداقل دمای فردا صبح تهران نیز19 درجه بالای صفر خواهد شد .
علمی ** 9340**1601**