جولان دلالان بر خرمن دانه های طلایی

گچساران- ایرنا- هر ساله دلالان هنگام برداشت گندم با حضور گسترده در بازار گندم، دسترنج یك سال از دست‌های پینه ‌بسته تولید كنندگان این دانه های طلایی را به جیب می زنند هر چند این مبلغ برای درمان دست‌های آنها و خانواده‌ شان كافی نیست.

به گزارش ایرنا، نفوذ دلالان در چرخه تولید به مصرف را در كهگیلویه و بویراحمد می توان مشاهده كرد، جایی كه كشاورزان با خون دل محصول تولید می كنند و سود آن در نهایت به جیب افرادی می رود كه نه دلسوز تولید كننده بوده و نه توان مصرف كنندگان برایشان اهمیت دارد.
كشاورزان این استان بر این باورند كه نبود نظارت در خرید گندم در سال های گذشته موجب شده تا دلالان وارد عرصه اقتصادی شده و با قیمت پایین این محصول كشاورزی را خریداری و به دولت بفروشند.
این قشر زحمت كش تاخیر در پرداخت وجوه گندم های فروخته شده را یكی از عوامل حضور دلالان در بازار این محصول می دانند.
خوشبختانه امسال دولت برای قطع كردن دست دلالان در خرید گندم، خرید تضمینی مازاد برنیاز كشاورزان را در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های كشاورزی انجام می دهد.
بر این اساس دولت مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران كشاورزی در این سامانه را برعهده سازمان جهاد كشاورزی قرار داده است.
رضا كریمی یكی از كشاورزان باشتی در این باره گفت: دلالان گندم ،كشاورزان را با نرخ بالا در این شهرستان پیش خرید می كنند.
وی بیان كرد:دلالان گندم كشاورزان را با نرخ 18 هزار ریال از گندمكاران این منطقه پیش خرید كرده اند.
این كشاورز با بیان اینكه نرخ خرید گندم تضمینی بسیار پایین است گفت: دولت باید برای رفع این مشكل چاره ای بیندیشد.
یكی دیگر از كشاورزان منطقه لیشتر گچساران در این باره گفت: كشاورزان این منطقه در صورت پیشنهاد نرخ بالا از سوی دلالان گندم خود را می فروشند.
وی تصریح كرد: امسال نرخ خرید تضمینی گندم از كشاورزان افزایش چندانی نداشته در حالی كه نرخ ماشین آلات كشاورزی 15 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته كه این مساله در نرخ تضمینی گندم از سوی دولت لحاظ نشده است.
صادق مرادی یكی دیگر از گندمكاران باشتی گفت: در این منطقه موضوع دلالان در حد شایعه است و در صورت مشاهده برای برخورد قانونی با آنها توسط مردم به جهاد كشاورزی اطلاع رسانی می شود.
**گندم از واسطه ها خریداری نمی شود
مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آغاز زمان خرید گندم از كشاورزان این استان، گفت: خرید گندم تنها از كشاورزانی صورت می گیرد كه نام آنها در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد كشاورزی ثبت شده باشد.
سید علی صادق فروزنده اضافه كرد: برای جلوگیری از فعالیت دلالان در بخش محصولات كشاورزی، سازمان جهاد كشاورزی با راه اندازی سامانه پهنه بندی سعی كرده به نوعی شناسنامه ای از میزان و نوع كشت محصولات كشاورزی را فراهم بكند.
وی ادامه داد: كشاورزان براساس اطلاعاتی كه در این سامانه وارد كرده اند از مزایا و خدمات جهاد كشاورزی در مراحل كشت و تولید محصولات كشاورزی خود برخوردار می شوند.
فروزنده گفت: ثبت نام در این سامانه برای خرید محصول از گندمكاران ضروری است.
مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی كهگیلویه و بویراحمد گفت: 10 مركز در این استان خرید گندم مازاد بر نیاز كشاورزان را بر عهده دارد.
فروزنده با بیان اینكه تاكنون 2 هزار تن گندم مازاد بر مصرف كشاورزان خریداری شده، گفت: پیش‌بینی‌شده امسال 75 هزار تن گندم سیلویی در استان خریداری شود.
وی قیمت گندم معمولی را هر كیلوگرم 17 هزار ریال و گندم دروم را هر كیلوگرم 17 هزار و 700 ریال اعلام كرد.
فروزنده با اشاره به ایجاد چهار مركز برای خرید دانه روغنی كلزا در این استان، اظهار داشت: امسال پیش‌بینی‌شده 2 هزار و 650 تن كلزا به قیمت هر كیلوگرم سه هزار و 437 ریال خریداری شود.
وی ظرفیت سیلوی استان را 60 هزار تن اعلام كرد و گفت: امسال مشكل خاصی در زمینه فضای ذخیره سازی گندم وجود ندارد.
مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی كهگیلویه و بویراحمد گفت:مطالبات گندم كاران بر اساس میزان گندم تحویلی پس از تحویل گندم از طریق بانك كشاورزی به حساب شخصی آنها واریز می‌شود.
** 120 هزارتن گندم و جو در كهگیلویه و بویراحمد برداشت می شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی كهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق پیش بینی كارشناسان زراعی استان، امسال بیش از 120 هزار تن گندم و جو از مزارع این استان برداشت خواهد شد.
شهرام عسكری اظهار داشت: از این میزان گندم پیش بینی می شود 75 هزار تن گندم مازاد مصرف كشاورزان و 9 هزار تن گندم بذری از سوی شركت غله خریداری خواهد شد.
وی بیان كرد: 72 هزار هكتار از زمین های كشاورزی این استان زیر كشت گندم دیم و 22 هزار هكتار زیر كشت گندم آبی رفته است.
عسكری در خصوص كشاورزانی كه در سامانه پهنه بندی ثبت نام نكرده اند، افزود: این افراد با مراجعه به سازمان جهاد كشاورزی و ارائه مدارك مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه و یا دریافت معرفی نامه اقدام كنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینكه بانك عامل پرداخت بهای گندم در سال زراعی امسال بانك كشاورزی است، افزود: براساس بند 15 دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیرجهاد كشاورزی، خرید تضمینی گندم در سال زراعی امسال در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های كشاورزی انجام می شود.
وی با بیان اینكه مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران كشاورزی در این سامانه برعهده سازمان جهاد كشاورزی قرار داده شده است، اضافه كرد: بی شك با انجام اقدام مذكور دست دلالان در حوزه خرید گندم قطع خواهد شد.
برداشت گندم و جو در این استان از نیمه اول اردیبهشت آغاز شد.
سطح زیركشت گندم در استان 94هزار هكتار است.
میزان گندم مصرفی مورد نیاز برای جمعیت 713 هزار نفری كهگیلویه و بویراحمد حدود 85 هزار تن اعلام شده است.
سالانه 910 هزار تن انواع محصولات كشاورزی در استان كهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
2082/3239