۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۶
کد خبر: 83316390
۰ نفر
سیل تالاب بین المللی گمیشان را پرآب كرد

گرگان -ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های تركمن و گمیشان گفت: بارش چند ماهه اخیر و هدایت روان آب های ناشی از سیلاب به تالاب بین المللی گمیشان 18 هزار هكتار از وسعت بیست هزار هكتاری این پهنه آبی را به زیر آب برد.

علی بیانی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر بین 30 تا یكصد سانتیمتر آب در نقاط مختلف تالاب وجود دارد و 90 درصد این پهنه را آب فرا گرفته است.
وی بیان كرد: در زمان بروز سیل با هماهنگی كارشناسان، 40 شكاف بین بخش شمالی و جنوبی تالاب ایجاد شد تا آب موجود در بخش جنوبی تالاب به بخش شمالی هدایت و همه پهنه گسترده این تالاب آبگیری شود.
به گزارش ایرنا بخش جنوبی و شمالی تالاب گمیشان توسط كانال خزر به دو قسمت نامساوی تقسیم شده است.
وی گفت: در سالهای گذشته بخش شمالی تالاب به سبب كاهش بارش باران و نبود جریانات آبی از سوی دریای خزر به داخل تالاب تقریبا خشك شده بود.
بیانی ادامه داد : با وجود اینكه گونه های پرندگان مهاجر تالاب گمیشان را ترك كرده اند اما با توجه به بارش های اخیر و ایجاد پوشش گیاهی مطلوب در تالاب، برخی پرندگان بومی مانند سلیم ها در تالاب تخم گذاری كردند.
این كارشناس محیط زیست گفت: آبگیری تالاب گمیشان موجب شد تا پس از چند سال شاهد حضور انواع ماهیان كپور و كفال در این پهنه آبی باشیم كه این امر مسوولیت مامورین محیط زیست برای جلوگیری از تخلفات شكار و صید در این تالاب را افزایش داده است.
بیانی گفت: همچنین افزایش پهنه آبی این زیستگاه، چشم اندازهای منحصر بفردی را در این تالاب بین المللی خلق كرده و موجب افزایش حضور گردشگران و علاقه مندان به این منطقه شده است.
وی ادامه داد : تلطیف هوای مناطق مسكونی پیرامونی بهمراه رفع خطر ریزگردها از دیگر مزایای آبگیری مجدد تالاب بین المللی گمیشان است.
وی گفت: خشك شدن تالاب گمیشان در سالهای گذشته سبب شد تا این منطقه به صورت بالقوه به كانون ایجاد ریزگرد در گلستان تبدیل شود كه با افزایش سطح آب تالاب، این خطر حداقل برای چند سال برطرف شد.
7333/3091

سرخط اخبار استان‌ها