روحانيون اهل سنت و شيعه از اشتراكات بگويند

تهران- ايرنا- اينكه در دهه اول ماه مبارك رمضان، يكي از افطاري‌هاي رئيس جمهوري به ديدار با علما و نخبگان اهل سنت اختصاص پيدا كند، اتفاقي مهم و نشانه يك رويكرد در دولت است، رويكردي كه تلاش دارد تا كاستي‌ها و مشكلات اين بخش از جمعيت ايران را شنيده و مطالبات آنان را برآورده سازد.

انتخاب دو سفير از اهل سنت و انتخاب فرمانداران و معاونان وزرا و استانداران از اين بخش از جمعيت ايران، مؤيد همين رويكرد است. درباره اين جلسه، محتوا و پيامدهاي آن، با عبدالحي ميرزاعلي، امام جمعه اهل سنت آق‌قلا كه خود از سخنرانان اين مراسم بوده است، گفت و گو كرديم كه مي‌خوانيد.

** فضاي نشست علماي اهل سنت با رئيس جمهوري را چطور ارزيابي كرديد و اين جلسه چطور برگزار شد؟
فضاي جلسه بسيار خوب بود، بويژه اينكه اين نشست تنها مختص علماي اهل سنت بود. تاكنون سابقه نداشت كه به اين صورت يك گروه 400-500 نفره كه فقط هم از اهل سنت باشند، در جلسه‌اي با حضور رئيس جمهوري شركت كنند. جلسات پيشين شايد با حضور تعداد به مراتب كمتري از علما شايد 100 تا 150 نفر برگزار مي‌شد، اما اين بار جلسه بسيار گسترده، عالي و خوب بود و همه علما رضايت كامل داشتند.

** چه مطالبي هم از سوي رئيس جمهوري و هم علماي اهل سنت مطرح شد؟
اولاً حقيقتاً مطالب مطرح شده را خوب ارزيابي مي‌كنيم، به جهت اينكه اهل سنت جزو پيكره ايران اسلامي هستند و نظام خود را دوست دارند. كما اينكه در جلسه گفتم كه ما نيز انقلاب و نظام خود را دوست داريم، رهبر معظم انقلاب را دوست داريم، امنيت كشور را دوست داريم و در 8 سال دفاع مقدس نيز همه اهل سنت ايران، به همراه برادران شيعه، در دفاع از كشور حضور داشتند. گفتيم كه در جنگ تحميلي هيچ وقت شيعه و سني مطرح و ملاك نبود و همچنان هم در كشور ملاك نخواهد بود، در هيچ جاي ايران اسلامي نبايد باشد كه ان‌شاءالله هم نيست. گفتيم هزاران شهيد، جانباز و آزاده اهل سنت در جهت حفظ آرمان‌هاي نظام، اسلام و انقلاب مجاهدت كردند و در ادامه هم اشاره كرديم كه اهل سنت انتظاراتي هم از مسئولان كشور دارند.

** اين انتظارات چيست؟
اينكه از نخبگان و شايستگان اهل سنت در مناصب مختلف دولتي، اعم از استاندار، وزير، معاون وزير، سفير يا فرماندار استفاده شود. يا دست‌كم در استان‌هاي اهل سنت نشين كه اكثريت يا قريب به اتفاق آنها اهل سنت هستند، مي‌شود از نخبگان اهل سنت به عنوان استاندار يا فرماندار استفاده كرد. البته من در جلسه گفتم كه نسبت به دولت‌هاي قبل، عملكرد اين دولت واقعاً جاي تقدير و تشكر دارد. نظام جمهوري اسلامي هميشه مقتدر است و ما با اعتقاد آن را قبول داريم، اما نسبت به رؤساي جمهوري گذشته، حقيقتاً در زمان رياست جمهوري آقاي روحاني، فرمانداران اهل سنت زياد شدند، يا اينكه پيش از اين سفير از اهل سنت نداشتيم، اما حالا دو سفير از اهل سنت داريم، قبلاً فرمانداران اهل سنت بسيار اندك بودند، اما امروز تعداد آنان افزايش يافته است، مثلاً در استان گلستان پيش از اين تنها 2 فرماندار اهل سنت بود، اما حالا 4 فرماندار اهل سنت داريم. همچنان كه قبلاً در استان مديركل اهل سنت نبود، اما امروز 3 مديركل اهل سنت در استان گلستان داريم. اين حركت‌ها بسيار قابل ستايش است و جاي تشكر دارد. اما ضمن تشكر بابت اين انتصاب‌ها، گفتيم كه اهل سنت انتظار دارد در جاهاي ديگر هم، از ظرفيت‌هاي نخبگان آنان استفاده شود، نخبگاني كه مورد قبول نظام باشند و تخصص مسئوليت را داشته باشند.

** اشاره كرديد كه در جنگ هشت ساله تفاوتي ميان اهل سنت و اهل تشيع نبود. آيا در حادثه سيل آق‌قلا هم چنين وضعيتي را تجربه كرديد؟ زيرا برخي در شبكه‌هاي اجتماعي ادعا مي‌كردند كه به اهل سنت، توجه نمي‌شود.
من يك شهروند آق‌قلايي و امام جمعه اين شهر هستم. در همين جلسه، من از مقام معظم رهبري حتي با تعبير «تقدير و تشكر جانانه از مقام معظم رهبري» تشكركردم، همچنين از رئيس جمهوري، مسئولان نظام، نيروهاي نظامي و انتظامي، سپاهي، ارتشي و بسيجي و حتي نيروهاي جهادي كه براي كم كردن آلام مردم سيل زده آق‌قلا و گميشان ياري و همراهي كردند، تشكر كردم. گفتم كه سيل مصيبتي براي سيل زدگان است، اما نعمت بزرگي در آن وجود داشت و آن اينكه اخوت، برادري، همدلي، همفكري، همياري به وضوح و آشكارا خود را نشان داد.
اين نعمت قبلاً هم بوده، اما در سيل اخير خود بسيار بيشتر خود را نشان داد. زيرا از جاي جاي ايران اسلامي براي كمك به مردم آق‌قلا آمدند و اصلاً بحث تشيع و تسنن مطرح نبود. منطقه سيل‌زده، منطقه اهل تسنن بود، اما كمك‌هايي نقدي و غيرنقدي كه به اين منطقه ارسال شد، فقط از مناطق سني نشين نبود، بلكه از آذربايجان شرقي، اصفهان، البرز، همدان، زنجان، فارس، خراسان و استان‌هاي بسياري براي كمك آمدند كه همه اين استان‌ها اهل سنت نيستند، بلكه اكثر برادران اهل تشيع هستند. همين حالا هنوز هم از سوي مقام معظم رهبري، مسئولان و مردم براي مردم اين مناطق كمك ارسال مي‌شود كه البته كمك‌هاي نقدي و مالي بيشتر است.

** حالا وضعيت شهر آق‌قلا و نيازهاي مردم چيست؟
آب در شهر آق‌قلا فروكش كرد، اما گل و لاي و بوي نامطبوع آن، هنوز در شهر است. بسياري از خانه‌ها همچنان بوي رطوبت دارد، به طوري كه هنوز همه مردم به خانه‌هاي خود نرفتند و بسياري در حياط خانه چادر برپا كرده و داخل چادر زندگي مي‌كنند.

** در اين شرايط، مردم آق‌قلا مشخصاً به چه چيزي نياز دارند؟
حالا آب از شهر خارج شده است، اما انتظار داريم مسئولان نظام مردم اين شهر را از ياد نبرند، انتظار داريم همچنان در منطقه حضور داشته و كمك حال مردم باشند. به اين دليل كه زيرساخت‌هاي آق‌قلا به طور كامل از بين رفته است، به عنوان مثال امروز جاده آسفالت شهر با جاده شوسه تفاوتي ندارد، خود شهر هم 35 روز داخل آب بود كه باعث شد راه‌ها و جاده‌هاي شهر تخريب شود، استحكام بناهاي شهر از بين برود و امروز با كم‌ترين زلزله امكان ريزش ساختمان‌ها و خانه‌هاي مردم وجود دارد.

** اشاره كرديد كه كمك‌هاي نقدي همچنان به منطقه ارسال مي‌شود، اما به عنوان كسي كه از نزديك درگير مشكلات مردم هستيد، حالا آق‌قلايي‌ها مشخصاً به چه چيزي نياز دارند؟
برخي از مردم به اقلامي مانند فرش نياز دارند، برخي هم به يخچال و اجاق گاز، اما در كنار همه اين‌ها، بسياري از خانه‌هاي سيل زده شهر بايد تعمير شوند. برخي از اهالي كه تمكن مالي دارند، مي‌توانند خودشان خانه خود را تعمير كنند، اما بسياري اصلاً توان تعمير خانه‌ها را ندارند، بسياري از اينان كارگر بودند و با پول سال‌ها كارگري توانسته بودند خانه اي براي خود تهيه كنند، حالا نمي توانند 10، 20 يا 30 ميليون تومان براي خانه‌هاي خود هزينه كنند. چنين پولي ندارند. ضمن اينكه مردم اهل سنت، نسبت به وام‌هايي كه گفته شد به آنان داده خواهد شد هم دغدغه دارند. مسئولان اعلام كردند براي دوباره ساختن خانه‌هاي تخريبي، 10 ميليون تومان به صورت بلاعوض و 40 ميليون تومان به عنوان وام تعلق مي‌گيرد. بسياري از اهالي نسبت به اين 40 ميليون تومان دغدغه دارند و مي‌گويند ما اين وام را نمي گيريم.

** دليلش اين است كه نسبت به سود يا كارمزد اين وام دغدغه دارند؟
همين طور است. ما در جلسه‌اي با بنياد مسكن، براي اين مسأله راه حلي ارائه داديم، به اين معني كه 10 ميليون تومان بلاعوض، به جاي مردم، به بانك‌ها داده شود و در عوض آن وام 40 ميليون تومان، به صورت قرض الحسنه و بدون درصد به مردم داده شود. اما مسئولان مي‌گويند وام با كارمزد 4 درصد قرض الحسنه است، اما مردم در گرفتن چنين وام‌هايي پرهيز دارند.

** آقاي روحاني اشاره كرد كه اهل سنت، مرزداران ما هستند و واقعيت سرزميني و تاريخي هم مؤيد اين واقعيت است. ديدگاه شما درباره اين نقش تاريخي اهل سنت چيست؟
همان طور كه رئيس جمهوري گفتند، اهل سنت مرزداران ايران اسلامي هستند. به عنوان مثال در استان گلستان، ما هيچ گاه شاهد كوچك‌ترين اتفاقي در مرزها نبوديم. به اين دليل كه اهل سنت، نظام، وطن و كشور خود را دوست دارند و هيچ گاه اجازه نمي‌دهند ناامني در مرزها ايجاد شود. اگر در برخي مناطق مانند سيستان و بلوچستان مسائلي ايجاد مي‌شود، حاصل برخي گروهك‌هاست كه ساخته و پرداخته استكبار جهاني هستند، همان طور كه داعش و جبهه النصره استكبار جهاني هستند.

هدف اين گروه‌ها ايجاد اختلاف ميان اهل سنت و تشيع است، آن هم درحالي كه مطابق قرآن، احاديث پيامبر اسلام و ائمه اطهار(ع) اهل تسنن و اهل تشيع در 95 درصد باورهاي ديني با هم اشتراك دارند، اما متاسفانه گروهك‌هاي انحرافي و دشمنان اسلام، فقط به آن نقاط اندك اختلاف در فروع توجه كرده و آن را برجسته مي‌كنند.

متاسفانه در اين ميان برخي افراد غافل از دين، اين برجسته‌ها را فقط مي‌بينند. درحالي كه وظيفه ما مسلمانان، اعم از تشيع و تسنن، به ويژه قشر روحانيت وظيفه داريم به مردم درباره اشتراكات بگوييم و وظيفه برادر روحاني شيعه هم همچنين.

** گفتيد كه انتخاب دو سفير يا معاونان وزرا و فرمانداران از اهل سنت خوب است، اما انتظار داريد كه از نخبگان اهل سنت بيشتر استفاده شود، اشتغال و بيكاري هم جزو مسائلي است كه عموم كشور درگير آن است، غير از اين‌ها چه مسائلي از اهل سنت هست كه بايد گوشزد كرد؟
انتظار داريم كه هر از چندگاهي نشست‌هاي اين چنيني در مركز كشور و جاهاي ديگر، به اتفاق مسئولان نظام با علما و نخبگان اهل سنت برگزار شود. زيرا اين نشست‌ها باعث مي‌شود كه نقشه‌هاي شوم دشمنان نظام نقش بر آب شود ، زيرا ما دوست داريم كه بيشتر در تعامل باشيم.

مولوي اسحاق مدني، مشاور اهل سنت رؤساي جمهوري پيشين: تعامل ادامه داشته باشد
** ارزيابي شما از برگزاري چنين نشست‌هايي چيست و چه نتايجي مي‌توان براي آن متصور بود؟
قطعاً چنين نشست‌هايي ثمرات بسياري دارد، بويژه اينكه دومين مقام عالي كشور يعني رياست جمهوري آقايان علماي اهل سنت را مورد تفقد قرار مي‌دهد. اين امر مورد خوشحالي آقايان مي‌شود و حتماً از اين موضوع راضي خواهند شد. البته قبلاً هم چنين نشست‌ها و جلساتي بوده است كه اميدواريم اين تعامل ادامه داشته باشد، اما اين ارتباط از سوي رئيس جمهوري را بسيار مفيد و خوب ارزيابي مي‌كنم، مضافاً اينكه اين بار جلسه گسترده بود و با حضور تعداد زيادي از علماي اهل سنت برگزار شد و بسياري فرصت يافتند مطالب خود را نزد رئيس جمهوري مطرح كنند.

** رئيس جمهوري اهل سنت را مرزداران كشور توصيف كرد، نقش اهل سنت در صيانت از مرزهاي كشور چيست؟
اهل سنت مردم بسيار وفاداري هستند. اساساً چه عشاير اهل سنت و چه غير اهل سنت، در آنان مردانگي و وفاي به عهدي را مي‌توان ديد كه اين امر هم برگرفته از طبيعت و فطرت سالم آنان است. از اين رو اينان هيچ گاه راضي نمي‌شوند تن به خيانت به كشور بدهند يا از كشور خود رويگردان شوند. در همه حوادث تاريخي، ثابت شده است كه اهل سنت هميشه از خاك كشور خود دفاع كرده است. معتقدم اهل سنت در كنار براداران اهل تشيع خود هميشه از كشور دفاع خواهند كرد و در هيچ شرايطي حاضر نيستند كه به مسئولان و كشور خود خيانت بكنند.

منبع: روزنامه ايران؛ 1398،02،26
گروه اطلاع رساني **1699**1755