مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 205 هزارهكتار انجام شد

بندرعباس- ایرنا - مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات كشور گفت: از دهم بهمن ماه پارسال تاكنون بیش از 205 هزار هكتار از مناطق آلوده استانهای جنوبی با ملخ صحرایی مبارزه شیمیایی انجام شده است.

سعید معین نمینی روز پنجشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از بهمن ماه پارسال تاكنون 145 مورد ریزش ملخ صحرایی در شش استان جنوبی ( خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب كرمان و فارس) داشته ایم كه تعداد 135 مورد آن مربوط به 35 روز گذشته (از بیستم فروردین ماه تاكنون) است.
وی ابراز داشت: با توجه به گزارش های دریافتی از گروه های ردیاب بیشترین ریزش ها از استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان گزارش شده است.
نمینی ادامه داد: براساس اعلام ' فائو' باید تا خرداد ماه امسال در سطح 250 تا 300 هزار هكتار از زمین های ایران با ملخ های صحرایی مبارزه انجام شود.
به گفته این منبع، با توجه به وزش باد شمال شرقی خلیج فارس ( از شبه جزیره عربستان به سمت ایران) بیشترین ریزش ها و همچنین سطوح مبارزه شیمیایی با ملخ های صحرایی مهاجر از هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب كرمان گزارش شده است.

** همكاری نیروهای مسلح برای مبارزه با ملخ صحرایی
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات كشور اظهار داشت: كارمبارزه همه جانبه با این آفت خطرناك توسط 2هزارنفر نیروی تمام وقت و همكاری نیروهای بسیج، ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمین های آلوده شش استان جنوبی (خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب استان كرمان) درحال انجام است.
این مقام مسوول در سازمان حفظ نباتات كشور اضافه كرد: همكاری لجستیك نیروهای تحت فرمان ارتش و سپاه پاسداران باعث افزایش سطح مبارزه با این آفت خطرناك در استانهای هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و جنوب كرمان شده به طوری كه وسعت سطح مبارزه شده در كمتر از یك ماه به بیشتر از سه برابر رسیده است.
نمینی ادامه داد: از هفتم بهمن ماه پارسال تا سوم اردیبهشت امسال تنها 50 هزار هكتار از زمینهای آلوده به این آفت مبارزه شیمیایی صورت گرفته درحالیكه از چهارم ماه جاری تاكنون این رقم به حدود 205 هزار هكتار افزایش یافته است.

**زمان مناسب مبارزه با ملخ صحرایی
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات كشورخاطرنشان شد: مبارزه با ملخ های بالدار بالغ شبها تا قبل از روشن شدن هوا و پوره ها (بچه ملخ ها) كه به دلیل درنیاوردن بال روی زمین حركت می كنند روزها انجام می شود.
نمینی یاد آور شد: هم اكنون با استفاده از 10 فروند هواپیمای مخصوص و یك هزار دستگاه انواع سم پاش ازجمله 100دستگاه سم پاش پشت وانتی و تراكتوری هرروز بطورمتوسط در سطح هشت هزار هكتار از زمین های آلوده به دسته های ملخ صحرایی بالغ و پوره ها (بچه ملخ ) مبارزه انجام می شود.

** ریزش، تكثیرو پراكنش ملخ های صحرایی
وی در این گفت و گو از اردیبهشت به عنوان ماه پرخطر ریزش های فراوان ملخ صحرایی دراستانهای هرمزگان ، سیستان و بلوچستان، جنوب كرمان و حتی بوشهر نام برد و گفت: بیشترین گزارش از ریزش این آفت خطرناك درهمین ماه از اكیپ های ردیاب دریافت شده است.
به گزارش ایرنا، جمعیت هر دسته ملخ بالدار صحرایی بین 40 تا 300 میلیون عدد تخمین زده شده كه می توانند روزانه بین 200 تا 400 كیلومتر تا ارتفاع كمتر از 1700متر پرواز كنند.
هر ملخ افزون بر قادر به گذاشتن حداقل سه كپسول حاوی بین 80 تا 120 تخم است (درمجموع 300 تا 400 عدد )كه اگر نتوانیم جلوی تخم ریزی را بگیریم، افزایش آنها غیر قابل تصور خواهد بود زیرا هر عدد كپسول دردمای 10درجه ای داخل خاك ( 2 تا 8 سانتیمتر عمق خاك) 30 روز و در دمای 32 درجه نیز مدت 14 روز زمان می برد تا به پوره و سپس ملخ بالغ تبدیل شود.
سازمان جهانی فائو(وابسته به سازمان ملل متحد) كه نظارت مستقیمی روی ملخ صحرایی در سطح جهان دارد، از غرب و شمال آفریقا، كشورهای حاشیه دریای سرخ و خلیج فارس، شبه جزیره عربستان، پاكستان، هند و جنوب و جنوب شرق ایران به عنوان مهم ترین مناطق پراكنش این آفت نام برده است.
در ایران نیز استان‎های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب كرمان كانون دائمی و همیشگی تولید مثل آفت ملخ صحرایی هستند.
با توجه به اینكه این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و ‎روزانه می‎تواند تا 150 كیلومتر پرواز كند، موجب مهاجرت از كشوری به كشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‎شود.
به گفته مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات كشور مبارزه با ملخ صحرایی در ایران تا اواخر تیرماه و هفته ابتدایی مرداد ماه امسال پایان می یابد و نیمه دوم دی ماه نیز فعالیت ها مجدد آغاز می شود.
6149/ 6048