رييس اتاق اصناف همدان: تعرفه هاي ماليات كاهش يابد

همدان- ايرنا- رييس اتاق اصناف همدان با اشاره به افت فروش كسبه و بازاريان همدان در سال گذشته خواستار كاهش تعرفه هاي ماليات و ارزش افزوده بر اساس شرايط موجود صنوف شد.

به گزارش ايرنا حسين محرابي شامگاه چهارشنبه در نشست صميمي جمعي از كسبه و بازاريان، روساي اتحاديه ها و اعضاي اتاق اصناف با استاندار همدان اظهار داشت: همدان استاني صنعتي نيست و نرخ ماليات و ارزش افزوده در اين استان با ديگر شهرهاي بزرگ صنعتي بايد تفاوتهايي داشته باشد.
وي اضافه كرد: در اثر نوسانات ارزي سال گذشته، اصناف بسيار متضرر شدند به طوريكه در فروش اجناس خارجي 90 درصد، درمحصولات خوراكي و لبني 20درصد و در برخي اقلام 60 درصد و به طور ميانگين با 40 درصد كاهش فروش مواجه شدند.
محرابي كاهش فروش و افزايش هزينه ها و رشد تعرفه هاي مالياتي را از عوامل آسيب زننده به بازار همدان ذكر كرد و خواستار رسيدگي به اين مسائل و تنفس مالياتي به مدت 2 سال براي صنوف اين استان شد.
رييس اتاق اصناف، گراني را حاصل شرايط اقتصادي و تحريم دانست و گفت: بين گراني و گرانفروشي تفاوت بسياري وجود دارد اما مردم اصناف را مورد هجمه قرار داده و بازار را مقصر اصلي مي دانند.
وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر بازار با كمبود نقدينگي مواجه شده و انتظار داريم دولت با اعطاي تسهيلات ارزان قيمت نقدينگي و سرمايه در گردش اصناف را با سود كم تامين كند.
محرابي صادر نكردن فاكتور توسط كارخانه ها را يكي ديگر از معضلات كسبه و بازاريان عنوان كرد و افزود: توليد كننده ها و بازرگانان در قبال فروش جنس به صنوف همدان فاكتور صادر نمي كنند و مسئولان تعزيرات حكومتي نيز بازاريان را به دليل نداشتن فاكتور مواخذه و جريمه مي كنند.
وي ادامه داد: مسئولان دستگاه هاي دولتي بايد قيمت برخي اقلام مصرفي مردم را واقعي كنند چراكه در حال حاضر قيمت نان واقعي نيست و كفاف هزينه هاي نانوايان را نمي دهد كه نيازمند اصلاح و بازنگري است.
محرابي تاكيد كرد: بي ترديد واقعي شدن قيمتها از بروز بسياري از تخلفات صنفي جلوگيري مي كند و مسئولان بايد براي اين موضوع راهكارهايي در نظر بگيرند.
وي از انعقاد تفاهم نامه اي با شهرداري همدان خبر داد و افزود: در اين تفاهم نامه شهرداري به تمامي اصناف 25 درصد تخفيف داده و به زودي اين طرح اجرا مي شود.
رييس اتاق اصناف همدان به تشكيل كارگروه توليدي در راستاي تحقق شعار سال اشاره كرد و گفت: دولت اعتباراتي را براي اصناف در نظر گرفته تا شاهد رونق توليد در واحدهاي توليدي زير مجموعه اصناف باشيم.
اتاق اصناف همدان50 اتحاديه و درحدود 70 هزار عضو دارد.
7527/2087