۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۵
کد خبر: 83316323
۰ نفر
يكهزار و 150 ميلي متر بارش در سردشت ثبت شد

اروميه- ايرنا- رييس گروه تحقيقات اداره كل هواشناسي آذربايجان‌غربي با اشاره به افزايش 46 درصدي بارش‌ها در سردشت گفت: در سال زراعي جاري بيشترين ميزان بارندگي‌ها در استان با يكهزار و 150 ميلي متر در سردشت ثبت شد كه اين ميزان در سال زراعي گذشته 790 ميلي متر بود.

آزاد توحيدي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا كمترين ميزان بارندگي‌ها در سطح استان را متعلق به شهرستان شوط دانست و افزود: در سال زراعي جاري ميزان بارش‌ها در اين شهرستان 227 ميلي متر بود كه با كاهش هفت درصدي نسبت به سال قبل همراه است.
توحيدي ادامه داد: در سال زراعي جاري متوسط كل بارندگي‌هاي استان 460 ميلي متر و در سال زراعي گذشته برابر با 366 ميلي متر بود كه افزايش 26 درصدي دارد.
وي اضافه كرد: متوسط كل بارندگي حوضه آبريز درياچه اروميه در سال زراعي جاري 383.8 ميلي متر و در سال زراعي گذشته 306.8 ميلي متر بود كه افزايش 25 درصدي دارد.
وي گفت: در سال زراعي جاري در حوضه غرب درياچه اروميه ميزان بارندگي‌ها حدود 397 ميلي متر و در حوزه شرق درياچه اروميه ميزان بارندگي‌ها كمي كمتر از غرب درياچه و برابر با حدود 371 ميلي متر بود.
«توحيدي» درباره ميانگين دمايي استان بيان كرد: ميانگين دمايي استان از آغاز سال زراعي جاري تاكنون هفت درجه سانتيگراد است كه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 1.2 درجه سانتيگراد كاهش دما وجود دارد.
به گزارش ايرنا آذربايجان غربي داراي آب و هوايي سرد و كوهستاني است كه سالانه بين 400 تا 500 ميلي متر به طور متوسط بارش در اين منطقه ثبت مي شود.
زراعي بودن بخش وسيعي از اراضي كشاورزي استان موجب شده است تا آمار و پيش بيني بارش ها از اهميت ويژه اي برخوردار باشد و اغلب كشاورزان برنامه ريزي براي نوع كشت و سم پاشي ها را بر اين اساس انجام دهند.
سردشت از شهرستان هاي جنوبي و مرزي آذربايجان غربي است كه به علت بارندگي هاي بسيار داراي جنگل ها و اراضي كشاورزي وسيعي است.
7125/3072