۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۷
کد خبر: 83316316
۰ نفر
كشف ژن های مرتبط با بیماری روانی

تهران- ایرنا- محققان موفق به كشف 70 ژن جدید شده اند كه با ابتلا به اختلالات روانی مانند شیزوفرنی، دو قطبی، افسردگی و كم‌ توجهی -بیش ‌فعالی ارتباط دارند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، محققان در یك مطالعه متوجه شدند كه چگونه 70 ژن جدید با كمك 261 ژن دیگری كه قبلا ارتباط آنها با ابتلا به بیماری های روانی شناسایی شده بود، خطر ابتلا به یك بیماری را افزایش می دهند.
این تحقیق مدرك دیگری است در یك مجموعه در حال افزایش از مدارك كه نشان می دهند عوامل خطرساز ژنتیكی به همراه عوامل زیست محیطی مانند استرس و تروما می توانند باعث ابتلا اختلالات روانی شوند.
محققان خاطر نشان كردند: براساس مطالعات جدید ارتباطی میان این اختلال ها و نواحی بزرگی از ژنوم وجود دارد اما این مطالعات ژن های خاص عامل ابتلا به این بیماری ها و یا نحوه تاثیرگذاری فعالیت این ژن ها بر خطر ابتلا به یك بیماری روانی را مشخص نكردند.
محققان در این مطالعه با بررسی داده های ژنتیكی ده ها هزار نفر و مقایسه داده های ژنتیكی افراد مبتلا به بیماری های روانی با افرادی كه به این بیماری ها مبتلا نبودند، موفق به شناسایی 275 ژن شدند كه فعالیت آنها با خطر ابتلا به شیزوفرنی ارتباط داشت، همچنین بیان 13 ژن با ابتلا به اختلال دو قطبی، 31 ژن در ابتلا به افسردگی و 12 ژن در ابتلا به اختلال كم‌ توجهی - بیش‌ فعالی دست داشتند، از این ژن ها 70 ژن جدید و ارتباط مابقی آنها با این بیماری ها قبلا مشخص شده بود.
این مطالعه مدارك بیشتری دال بر پایه های ژنتیكی این بیماری ها ارائه می دهد؛ همچنین این مطالعه به محققان كمك می كند تا بهتر متوجه شوند كه چه دارو و درمانی برای این بیماری ها مناسب تر هستند.
علمی 2038** 9014