بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی

ساری - ایرنا - مراسم تجلیل از عوامل نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش چهارشنبه شب با اعلام بازگشت این رویداد فرهنگی هنری به ریل اصلی و تاكید بر استمرار رویكرد اعتماد به جوانان در بابل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم كه با حضور محمود شالویی مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، مدیركل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران و تهران و دبیر نخستین دوره جشنواره فیلم وارش، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل، معاون فرهنگی اداره كل كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان مازندران و تعدادی از هنرمندان برگزار شد، عوامل بخش های مختلف برگزاری جشنواره تقدیر شدند.
دبیر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در این مراسم با بیان این كه 20 سال پیش وارش با همكاری چند جوان علاقه مند و حمایت تعدادی از مدیران فرهنگدوست آغاز به كار كرد، گفت: كمتر از بیست سالم بود كه با اعتماد دكتر بزرگ نیا جشنواره وارش را آغاز كردم.
مهدی قربانپور افزود : آن زمان به دكتر بزرگ نیا گفتم دوست دارم در مازندران فستیوال برگزار كنم و همین درخواست كافی بود تا در 19 سالگی به من اعتماد كند و سنگ بنای وارش را بگذاریم و اتفاقا 14 دی ماه 1378 كه مصادف با ماه مبارك رمضان بود تصمیم گرفتیم جشنواره را برگزار كنیم.
وی ادامه داد : چهار دوره جشنواره را با كمك آقای بزرگ نیا ادامه دادیم و پس از آن با تغییر دولت ، مسیر جشنواره تغییر كرد ، اما در دوره نهم پس از چند سال تصمیم گرفتیم جشنواره را به اصل آن كه نگاه به فرهنگ و محیط زیست بود ، برگردانیم.
** بهره گیری از ظرفیت مردمی
مهدی قربانپور گفت : در روزهای فراهم آوری مقدمات جشنواره نهم به این فكر افتادیم كه از نیروهای مردمی منطقه هم استفاده كنیم و به همین دلیل هم خاطره 20 سال پیش و زمان شكل گیری جشنواره را مرور كردم كه اعتقاد داشتیم به جوانان اعتماد كنیم و جوانان هم در كنار مدیران توانستند گام های خوبی بردارند.
وی افزود : با همین رویكرد و اتفاق خوبی كه در وارش نهم رقم خورد ، اطمینان دارم نسل بعدی مدیران جشنواره همین همراهان و داوطلبان جوان هستند و امید دارم حال خوب وارش نهم در سال های بعد هم با كمك عوامل اجرایی و نیروهای جوان تداوم داشته باشد.
**برنامه ریزی برای وارش سالانه
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم با بیان این كه وارش دوره بسیار خوبی را پشت سر گذاشت، گفت: اطمینان دارم دوره های بعدی وارش هم پرشور خواهد بود.
محمود شالویی با بیان این كه وارش باید به طور مستمر و منظم برگزار شود، گفت: در حال بررسی جشنواره نهم هستیم تا با برآوردی از مسائل مختلف از جمله استقبال، پشتوانه های اجرایی و اعتباری، میزان توجه و واكنش محافل سینمایی منطقه برگزاری جشنواره به صورت سالانه را ارزیابی كنیم و پس از گفت و گوها و بررسی همه این ابعاد برای برگزاری وارش به طور سالانه یا دوسالانه تصمیم گرفته خواهد شد
دبیر نخستین جشنواره فیلم وارش نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نهمین دوره وارش گفت: روزی كه به پیشنهاد آقای قربانپور این رویداد را رقم می زدیم، اطمینان داشتم این رویداد به موفقیت می رسد. آن زمان خواسته بودم كه به فیلم های كوتاه توجه شود.
دلاور بزرگ نیا با بیان این كه آن زمان دكتر شالویی از مدیران ستادی وزارتخانه بود و همان زمان نیز در جریان پا گرفتن این رویداد فرهنگی سینمایی قرار داشت، افزود: دومین امید ما این بود كه بتوانیم یك رویداد فرهنگی سینمایی را در استان شكل دهیم.
وی ادامه داد : علاوه بر این، توجه به عناصر كمتر دیده شده فرهنگی كه در سایه فرهنگ ملی كمتر مورد توجه قرار داشتند از اولویت های ما بود. به هر حال آیین ها و سنن ما باید حفظ می شد و وارش به این موضوع ورود كرد. در روزگاری كه خیلی ها شیفته فیلم ساختن به سبك غربی ها بودند، اینجا در مازندران یك سری هنرمند برای ثبت آیین ها و سنن دست به كار شدند.
بزرگ نیا اظهار داشت : برخی هنرمندان شاخص سینمای امروز ایران نخستین جایزه سینمایی خود را از جشنواره های قبلی وارش دریافت كردند و این از افتخارات وارش است كه به كشف استعدادهای هنری كمك كرد. این یعنی می توان از یك شهرستان در جریان سینمایی كشور اثر گذاشت.
وی تاكید كرد : وارش می تواند همانطور كه خاستگاه جشنواره های فیلم كوتاه در ایران شد، به شهرتی جهانی در عرصه فیلم های مرتبط با فرهنگ و آداب و رسوم اقوام برسد. این ظرفیت به طور كامل در مازندران و بابل وجود دارد كه وارش را در دنیا مطرح كند.
**سبقت وارش از فجر در جذب داوطلبان
مدیر امور داوطلبان نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش نیز كه اجرای این مراسم را به عهده داشت ضمن قدردانی از عوامل برگزاری جشنواره میزان استقبال داوطلبان از جشنواره وارش را در ایران كم نظیر عنوان كرد و گفت: در جشنواره فیلم فجر حدود 75 داوطلب حضور داشتند و در جشنواره فیلم وارش 116 داوطلب داشتیم كه این آمار وارش را جشنواره ای متمایز از سایر جشنواره ها در بخش اجرا و نیروی انسانی كرده است.
میكاییل حقانی افزود: تلاش وارش بر استفاده از توان نیروهای علاقه مند در بخش های مختلف اجرایی بود. پس از ثبت نام علاقه مندان نیز با شناسایی توان هر كدام از داوطلبان، برای حضورشان در امور اجرایی جشنواره برنامه ریزی شد.
وی ادامه داد : در بخش های مختلف اجرایی و هنری داوطلبانی از بابل و شهرهای مختلف ثبت نام كردند كه همگی بسته به نیاز جشنواره و توانمندی هایی كه داشتند از چند ماه پیش از روزهای اصلی جشنواره تا پایان جشنواره در كنار وارش بودند.
در پایان این مراسم از دست اندركاران برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش با اهدای لوح تقدیر شد.
9927/1654