سهام، ارزنده ترین دارایی برای سرمایه گذاری

تهران- ایرنا- كارشناسان بازار سرمایه روند پیش رو در بازار را افزایشی می دانند و معتقدند با توجه به تورم موجود در كشور و تلاطم قیمت در سایر بازارهای سرمایه گذاری، اكنون سهام ارزنده ترین دارایی در بین تمام گزینه ها برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

فریدون زارعی روز پنج شنبه در گفت و گویی با گروه اقتصادی ایرنا تاكید بر اینكه طبق پیش بینی های صورت گرفته سال 98 سال رونق بازار سرمایه خواهد بود، گفت: براساس ارزیابی های صورت گرفته مشخص شده كه تاكنون نوسان موجود در بازار سرمایه در مقایسه با دیگر بازارهای جایگزین كمتر بوده و باقی بازارها در شرایط فعلی بازار پرریسك تری هستند.
زارعی اظهار داشت: در صورت وجود نوسان در بازار سرمایه باز هم این بازار ریسك كمتری را برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت و به لحاظ ساختاری مشكلی را برای فعالان حاضر در این بازار ایجاد نمی كند.

** تاثیر راه اندازی بازار متشكل ارزی بر بازار سرمایه
این كارشناس بازار سرمایه با اشاره به تاثیر راه اندازی بازار متشكل ارزی بر بازار سرمایه اظهار داشت: اگر بازار ارز در مسیر شفافیت، داده های اطلاعاتی بیشتر و نیز درصد بالاتری از گردش مالی قرار گیرد به طور طبیعی قیمت ها واقعی تر خواهد شد.
وی اظهار داشت: از زمان حاضر نمی توان اظهارنظر كرد كه آیا راه اندازی بازار متشكل ارزی می تواند به انتظارات پاسخ دهد یا خیر؟ باید منتظر ماند تا بعد از راه اندازی این بازار و تاثیر آن نظر داد.
این كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: بازار سرمایه در درون خود به دنبال برنامه ریزی های لازم برای متغیرهای كلان اقتصادی است كه این بازار را تهدید می كند. اگر بازار متشكل ارزی بتواند چشم انداز باثباتی را برای فعالان بازار ارز فراهم كند به طور حتم به نفع بازار سرمایه خواهد بود و اثر مثبتی را بر روند معاملات این بازار خواهد گذاشت.

** پیشنهاد به سرمایه گذاران مبتدی
زارعی به سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس گفت : افراد غیرحرفه ای كه به دنبال سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستند به طور حتم باید از تخصص متخصصین بازار استفاده كنند.
وی اظهار داشت: در شرایط كنونی ورود پول از طرف مردم عادی و غیرمتخصص به بازار سرمایه زیاد شده است و سهم هایی از این نقدینگی ها را جذب كرده اند كه چندان مورد توجه نیست .
این كارشناس بازار سرمایه افزود: سرمایه گذاران نباید به صورت مستقیم به سمت سرمایه گذاری در این بازارها بروند بلكه باید از طریق صندوق های سرمایه گذاری موجود در این بازار سرمایه گذاری كنند.

** رشد قابل توجه شاخص بورس از ابتدای سال جاری
«محمدرضا مایلی» كارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با گروه اقتصادی ایرنا به آخرین وضعیت حاكم در بازار سرمایه اشاره و اظهار كرد: بازار سرمایه از ابتدای سال جاری افزایش قابل توجهی را تجربه كرد.
وی گفت: این موضوع ناشی از رشد قیمت ارز، وجود تورم در كشور كه سبب افزایش قیمت دارایی شركت ها می شود، بوده است.
این كارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در بازار سرمایه شركت هایی حضور دارند كه دارایی محور هستند بنابراین وجود تورم در اقتصاد كشور ناخودآگاه تاثیرگذار بر روند بازار سرمایه خواهد بود.
مایلی با بیان اینكه به طور طبیعی افزایش تنش و تحریم های آمریكا باعث ایجاد نوسان بر روند معاملات بورس می شود، اظهار داشت: روند بازار سرمایه متاثر از ریسك های مختلفی است كه اكنون ریسك سیاسی، ریسك قالب بر روند این بازار شده است.

** مسایل سیاسی بازار را منفی كرد
مایلی به روند منفی شاخص در بازار هفته جاری تاكید كرد و افزود: طی یك هفته گذشته انتظار می رفت كه روند بازار سرمایه به دلیل وجود مسایل سیاسی مانند شرایطی كه آمریكا در منطقه حاكم كرد و استقرار ناو جنگی، منفی شود كه شاهد چنین اتفاقی هم در بازار بودیم.
وی گفت: بازار در هفته ای كه گذشت به دلیل ریزش سنگینی كه طی دو روز تجربه كرد روند متعادلی را در پیش گرفت تا از این طریق سهامداران بتوانند تصمیمات لازم برای سرمایه گذاری را اتخاذ كنند.
این كارشناس بازار سرمایه پیش بینی خود از روند این بازار را این گونه عنوان كرد: در این زمینه روند سرمایه گذاری، انتظارات سودآوری و ریسك های بازار كه تاثیر شگرفی را بر بازار می گذارند باید مورد برررسی قرار گیرند.
وی معتقد است كه شرایط این روزهای بازار به دلیل وجود ابهام در روند معاملات، سخت به نظر می رسد.
مایلی در پایان با تاكید بر اینكه بورس محل جذب سرمایه بیشتری نسبت به دیگر بازارها است، خاطرنشان كرد: میزان نقدشوندگی بالا، نیاز به سرمایه كم و وجود صنایع مختلف در این بازار باعث شده تا سرمایه گذاران تمایل بیشتری برای سرمایه گذاری در این بازار نسبت به دیگر بازارهای موازی داشته باشند.

اقتصام ** 9206**9189