۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۶
کد خبر: 83316286
۰ نفر
شایعه پیش خرید، آفت جان خوشه های طلایی

سنندج - ایرنا - خوشه های طلایی كردستان كه سال گذشته خود را به مقام دوم كشور رسانده اند گویی امسال از نیش آفت دلالان در امان نیستند و شایعه پیش خرید زودتر از داس كشاورز بر تن این خوشه ها می خورد.

به گزارش ایرنا، مدتی است كه شایعه پیش خرید محصول گندم كاران كردستانی از سوی دلالان و افراد فرصت طلب به گوش می رسد این سودجویان درصدد هستند با پیش خرید محصولی كه اكنون در حال جوانه زدن است روزگار را به كام كشاورز و مردم تلخ كنند.
حدود 2 ماه تا تیر كه زمان آغاز برداشت گندم از مزارع استان كردستان است مانده و كشاورزان در این ایام در تدارك سمپاشی و صیانت از گندم زارهای خود هستند تا بهترین محصول را در ترسالی امسال برداشت كنند.
پیش بینی ها حاكی از آن است كه امسال حدود یك میلیون و 200 هزار تُن محصول گندم از مزارع كردستان برداشت شود و سازمان جهاد كشاورزی نیز خرید یك میلیون و 150 هزار تُن از این محصول را در برنامه كاری خود قرار داده است.
دولت نیز در راستای حمایت از دسترنج كشاورزان و تحكیم گام های خود در تامین امنیت غذایی كشور قیمت تضمینی گندم را با حدود 18 درصد افزایش نسبت به سال گذشته از 15 هزار ریال به 17 هزار تا 17 هزار و 500 ریال رسانده و روند خرید این محصول در برخی از استان های جنوبی از چند روز گذشته آغاز شده است.
این روند طوری ادامه دارد كه طبق اعلام مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد كشاورزی خرید تضمینی گندم حدود 30 درصد نسبت به مدت مشابه خود افزایش داشته باشد البته برخی كارشناسان بر این باورند اگر شایعه پیش خرید گندم توسط دلالان با چند برابر نرخ اعلامی دولت صحت داشت شاهد افزایش خرید گندم آن هم در چند روز پس از آغاز خرید از سوی مراكز مورد تایید نبودیم.
عضو شورای مركزی بنیاد گندمكاران كشور در این ارتباط معتقد است: تحركات جزیی دلالان در برخی نقاط كشور به گوش می رسد از این رو با توجه به اهمیت محصول گندم در تامین امنیت غذایی كشور دولت باید بیش از گذشته به فكر گندمكاران بویژه در ارتباط با خرید تضمینی باشد.
سیدحسین رحیمی با بیان اینكه گندمكاران جز افراد بنیادی در تامین امنیت غذایی هستند و همه ساله بی منت محصول خود را در اختیار دولت قرار داده اند تا هر كدام سهمی در خودكفایی كشور داشته باشند، اظهار داشت: بهتر است دولت نیز امسال با توجه به افزایش قیمت ها علاوه بر پرداخت به موقع هزینه بهره برداران برخی بسته های تشویقی نیز به آنها ارایه كند تا سیلوهای دولتی را به هر مقصد دیگری ترجیح دهند.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: انتظار می رود دولت بتواند با توجه به اهمیت گندم در زندگی مردم در قیمت خرید تضمینی آن نیز بازنگری داشته باشد تا گام های بیشتری در حمایت از بهره برداران برداشته شود.
چندی پیش استاندار كردستان در نشست كمیسیون قاچاق كالا و ارز كردستان گفته بود: موضوع خرید و فروش خارج از ضابطه آرد و پیش خرید محصول گندم را باید از هم اكنون پیگیری كرد و نسبت به پیش فروش خارج از ضوابط گندم نیز به كشاورزان هشدار داد.
بهمن مرادنیا تاكید كرد: كسانی كه بالاتر از قیمت مصوب در حال پیش خرید گندم كشاورزان هستند بطور حتم برای قاچاق آن برنامه ریزی می كنند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كردستان هم در این ارتباط معتقد است طبق بررسی های میدانی این سازمان با برخی از دستگاه های اجرایی دیگر استان، پیش خرید گندم در استان آن هم با چند برابر نرخ اعلامی دولت اتفاق نیفتاده و این مساله شایعه ای بیش نیست.
خالد جعفری در ادامه با بیان اینكه شاید دلالی با یك تا 2 هزار ریال بالاتر از قیمت تضمینی اقدام به وسوسه كشاورزان كند كه این مساله نیز در دست بررسی است و هم اكنون در استان بدنبال خرید سیستمی گندم و قطع واسطه ها در خرید تضمینی هستیم.
وی یادآور شد: سال گذشته با خرید تضمینی گندم در سیستم پهنه بندی موفقیت های بزرگی در استان حاصل شد كه امسال نیز با توجه به این تجربه، خرید تضمینی انجام و سعی می شود با هماهنگی های لازم همانند پارسال حقوق بهره برداران در سریعترین زمان ممكن پرداخت شد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی كردستان با بیان اینكه اگر خطر دلالی گندم را تهدید كند این آسیب متوجه تمام استان های كشور است، گفت: افزایش 30 درصدی خرید تضمینی در چند روز از آغاز این طرح نشان از عدم صحت این مساله دارد.
وی یادآور شد: در سال زراعی جاری 592 هزار هكتار از مزارع استان زیر كشت محصول گندم رفته كه شامل 560 هزار هكتار دیم و 32 هزار هكتار آبی است و پیش بینی می شود از یك میلیون و 200 هزار تُن تولید گندم استان یك میلیون و 150 هزار تُن تولید مازاد بر مصرف كشاورزان خریداری شود.
جعفری همچنین در خصوص قاچاق گندم اظهار داشت: مرزهای كشور بویژه استان به گونه ای است كه امكان قاچاق گندم وجود ندارد علاوه بر آن صادرات گندم هم ممنوع است.
نماینده شركت بازرگانی دولتی در كردستان نیز در این ارتباط با بیان اینكه از هم اكنون مقدمات خرید تضمینی گندم در استان در حال انجام است، گفت: فراخوان مراكز خرید گندم برای آمادگی بیشتر در خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز بهره برداران اعلام شده است.
جمال صالحی با اشاره به اینكه تاكنون 99 مركز خرید دولتی و خصوصی برای انجام خرید تضمینی گندم استان اعلام آمادگی كرده اند، اظهار داشت: این شركت شرایط داوطلبان را بررسی كرده و به تجهیزات 96 واحد ایراد وارد كرد و فرصتی 2 ماهه به آنها برای رفع مشكلات شان داد.
وی همچنین شایعه پیش خرید گندم را رد كرد و افزود: افزایش 30 درصدی خرید این محصول در استان های جنوبی گواهی بر عدم صحت این موضوع بوده و در این استان نیز جلسات مختلفی برای بررسی این موضوع تشكیل شده است.
به گزارش ایرنا، تاكنون موردی از این موضوع گزارش و یا مشاهده نشده اما انتظار می رود مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط در استان برای مقابله با این موضوع از هم اكنون در راستای تامین اعتبار خرید گندم تضمینی اقدام كنند.
در سال زراعی گذشته عاملان خصوصی و دولتی خرید تضمینی گندم در این استان حدود یك میلیون و 27 هزار و 478 تُن گندم را خریداری كردند و مطالبات گندم كاران كه حدود 13 هزار و 613 میلیارد ریال بود تا 30 مهر ماه به صورت كامل پرداخت شد.
با این پرداخت به موقع دولت نشان داد در سال گذشته زراعی در عمل به وعده های خود به گندمكاران خوش قول بود و با توجه به نزدیك بودن فصل برداشت گندم در این استان برنامه ریزی های بیشتری از هم اكنون برای این منظور لازم است.
استان كردستان در سال گذشته زراعی توانست با خرید تضمینی یك میلیون و 478 هزار تنی افزون بر رشد 2 برابری نسبت به سال گذشته در خرید، رتبه دوم كشوری را نیز از آن خود كند.
كردستان قادر به انبار حدود 600 هزار تُن گندم است كه این میزان شامل 400 هزار تُن در سیلوها و مراكز دولتی به صورت بلند مدت و حدود 200 هزار تُن نیز در كارخانه های آرد بخش خصوصی است.
گزارش از حسن حسین زاده
3034/9102