۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۷:۳۹
کد خبر: 83316261
۰ نفر
واشنگتن پست: ترامپ به دنبال گفت وگو با ايران است

تهران – ايرنا – روزنامه واشنگتن پست به نقل از چند مقام آمريكايي گزارش داد دونالد ترامپ از مشاوران ارشدي كه به نظر وي ايالات متحده را به سوي تقابل با ايران مي برند ناراضي و نااميد شده و او به دنبال گفت وگو با ايران است.

به نوشته اين روزنامه آمريكايي، ترامپ رويكرد ديپلماتيك براي حل تنش ها را ترجيح داده و خواهان گفت وگوي مستقيم با مسئولان ايراني است.
طبق اين گزارش، مقام هاي اروپايي و آمريكايي مي گويند اختلافات بر سر نحوه ارزيابي و پاسخ دادن به اطلاعات محرمانه اي كه اخيرا به دست آمده، در حال از هم گسستن اتحادهاي آمريكا با متحدان خارجي است.
يك مقام آگاه از گفت وگوهاي رئيس جمهوري آمريكا با جان بولتون مشاور امنيت ملي و مايك پمپئو وزير خارجه اظهار داشت عصبانيت ترامپ از آنچه كه به نظر وي برنامه ريزي جنگ طلبانه مي داند، هفته گذشته و در روزهاي آخر هفته افزايش يافته است.
اين مقام كه نامش منتشر نشده است، با بيان اينكه بولتون «موضع متفاوتي» با ترامپ دارد، گفت كه رئيس جمهوري آمريكا «مي خواهد با ايراني ها گفت وگو كند. او خواهان توافق است» و آماده مذاكره با ايران است.
اين مقام ادامه داد: او (ترامپ) با بحث «براندازي» راحت نيست.
به نوشته واشنگتن پست، اين مقام گفته كه ترامپ مرتبا از دست بولتون شكوه و شكايت مي كند. با اين حال، ترامپ شب گذشته در توئيتي مدعي شد كه در دولتش اختلافات داخلي در مورد سياست هاي خاورميانه اي وجود ندارد.
بنابه اظهارات يك منبع آگاه، ترامپ صبح چهارشنبه به وقت محلي در «اتاق وضعيت» كاخ سفيد در جلسه اي توجيهي درباره ايران شركت كرد.
آمريكا مدعي است كه اطلاعاتي در خصوص آنچه تهديد ايران مي خواند، در دست دارد. مقام هاي آمريكايي و اروپايي گفته اند كه با هم اختلافاتي در اين زمينه دارند.
به گفته دو مقام غربي، برخي نگران هستند كه لفاظي هاي اخير باعث ارزيابي اشتباه در عرصه ميداني شود.
بعضي مقام هاي دفاعي آمريكا رويكرد تند بولتون را دردسرساز توصيف كرده اند. نگراني ترامپ بابت درگير شدن آمريكا در يك اقدام نظامي ديگر به وزنه اي در برابر مواضع تند برخي از مشاورانش تبديل شده است.
به نوشته واشنگتن پست، ترامپ جنگ عراق را يك اشتباه بزرگ و قابل اجتناب ناميده است. او حمايت هاي سياسي را بر مبناي اين ايده جلب كرده كه هزينه هاي گزاف را كه آمريكا پيشتر متحمل شده است، تكرار نخواهد كرد.
اين روزنامه افزود: دولت ترامپ همچنين از اينكه ايران و ديگر امضاكنندگان توافق هسته اي، آن را حفظ كرده اند، مستاصل شده است.
به گفته دو مقام آگاه، خشم ترامپ از آنچه كه وي طرحي جنگ طلبانه تلقي كرده، عامل اصلي در لغو برنامه سفر هفته گذشته پمپئو به مسكو بود. وزير خارجه آمريكا بعد از لغو اين سفر راهي بروكسل پايتخت بلژيك شد تا در آنجا با مقام هاي اروپايي كشورهايي كه عضو برجام هستند، ديدار كند.
از حضور پمپئو در جلسه مشترك اروپايي ها درباره ايران استقبال نشد و در عوض او ديدارهاي جداگانه اي با وزراي خارجه كشورهاي اروپايي برگزار كرد.
به گفته اين مقام ها، هدف سفر پمپئو آن بود تا هشدار آمريكا در مورد اطلاعات مربوط به ايران و تمايل واشنگتن به ديپيلماسي، نه جنگ، را منتقل كند.
واشنگتن پست به نقل از 10 ديپلمات و مقام هاي 7 كشور اروپايي نوشت كه اطلاعات آمريكا رهبران اروپا را متقاعد نكرده است. اين روزنامه افزود كه هيچ يك از اين مقام ها نخواستند نامشان فاش شود.
يك مقام ارشد اروپايي كه در يكي از جلسات پمپئو حاضر بود، اظهار داشت كه وزير خارجه آمريكا «هيچ شواهدي» در مورد دلايل واشنگتن براي نگراني خود در خصوص تهديد احتمالي ايران «به ما ارائه نكرد.»
هيات اين مقام اروپايي در حالي جلسه با پمپئو را ترك كرد كه مواضع وي، آنها را متقاعد نكرده بود و اين سوال پيش آمده بود كه اصلا چرا پمپئو به آن جلسه رفته بود.
بسياري از مقام هاي اروپايي مي گويند نگران آن هستندكه مناقشه با ايران تاثيرات متوالي بر روابط آنها با واشنگتن داشته و درساير زمينه هاي غيرمرتبط نيز باعث بروز شكاف ها و اختلافاتي ميان اروپا و آمريكا شود. آنها به سياست ترامپ در قبال ايران اعتماد ندارند.
حتي اعضاي دموكرات كنگره آمريكا نيز نسبت به ادعاهايي كه دولت ترامپ درباره ايران داشته، ترديد دارند. سناتور دموكرات باب منندز در اظهاراتي در صحن سنا گفت كه خواهان «پاسخ هايي از دولت آمريكا درباره ايران و اطلاعات» مورد نظر دولت است.
شبك**9423**1708