۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۰
کد خبر 83316258
۰ نفر
لذت افطاری در مساجد یزد - احمد جعفری ندوشن

یزد - ایرنا - رمضان، ماه پر فضیلتی است كه قرآن در آن نازل شد و خداوند درهای رحمت خود را به روی بندگان باز می كند و ثواب و بركات بسیاری هم برای بندگان خود قرار داد.

به گزارش ایرنا، روزه داران با پیروزی بر هوای نفس، قلب‌هایشان را از هرگونه كینه و تفرقه پاك می‌كنند و كدورت‌ها را مبدل به صفا و صمیمیت می‌سازند.
رمضان، بهترین فرصت برای دگرگونی و عالی‌ترین فصل برای وحدت در قلب‌های مومان است و از جمله اعمالی كه ثواب زیادی برای آن ذكر و تاكید فراوانی بر آن شد، سنت حسنه افطاری به مردم و روزه‌داران است.
مردم یزد همه ساله به این سنت توجه ویژه ای دارند و با خلوص نیت، روزه داران و نمازگزاران را در مساجد اطعام می دهند و اكرام می كنند.
افطاری به روزه داران و تقدیر از این بندگان صالح و پاك الهی از سنت‌های اسلامی است كه در تمامی دوره‌ها مورد توجه مسلمانان بود و در زمان پیامبر (ص) و ائمه هم رایج بود.
افطاری و اطعام روزه‌داران به ویژه ایتام از تاكیدهای پیامبر (ص) است و باید دانست كه سنت معنوی « افطاری دادن» در مساجد موجب افزایش بركت و رونق در زندگی می‌شود.
رسول خدا به این نكته توجه خاص داشت و به مسلمانان توصیه می‌فرمایند، برای ایجاد اتحاد و انسجام در جامعه، همدیگر را به بهانه افطار دعوت كنند تا در سایه ماه رمضان، اتحاد و انفاق هر چه بیشتر میان آنها ریشه بدواند.
همچنین آن حضرت در خطبه غراء شعبانیه درباره یكی از سنت‌های زیبا در ماه رمضان سخن گفته و بر عمل به آن حتی به اندازه یك خرما یا جرعه شربت آبی سفارش جدی می‌ فرمایند.
ثواب افطاری به روزه‌دار چه با غذاهای گران‌قیمت و چه با غذاهای ساده و حتی یك عدد خرما به یك‌ میزان است و مردم نباید خود را از این ثواب و بركت دور كنند.
خوشبختانه مساجد استان یزد در ماه رمضان به لحاظ برپایی با شكوه نماز جماعت و افطاری پرشور و وصف نشدنی است و حضور جوانان و نوجوانان در انجام واجبات و برپایی نماز جماعت و كمك و مشاركت آنها در افطاری دادند به نمازگزاران ستودنی و چشمگیر است.
همچنین مردم علاوه بر افطاری، به سنت سحری دادن نیز پایبند هستند و در شب های با عظمت قدر آن را مورد توجه ویژه قرار می دهند.
نان و سبزی، پنیر و خرما، آش یا غذاهای گرم و ساده از غذاهای افطاری است كه در مساجد توزیع می شود و روزه داران آن را با لذت صرف و برای بانیان آن دعا می كنند.
در كنار افطاری مساجد برخی خیرین نیز با طبخ غذاهای گرم ، نسبت به اطعام نیازمندان و ایتام اقدام و آنها را به گونه ای آبرومندانه اكرام می كنند.
6198/ 2047/