۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۵:۲۴
کد خبر: 83316246
۰ نفر
سند جامع مقابله با سيل در خوزستان تدوين شود

اهواز _ ايرنا _ معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خوزستان با تاكيد بر عبرت گرفتن از سيلاب اخير در خوزستان گفت: با توحه به امكان تكرار مجدد سيلاب در خوزستان ضرورت دارد سند جامع كنترل سيلاب تهيه و تدوين شود.

به گزارش ايرنا فاضل عبيات شامگاه چهارشنبه در سومين نشست قرارگاه بازسازي و نوسازي در استانداري خوزستان اظهار داشت: بايد در ارتباط با سيلاب پهنه بندي نقشه سيلاب،  تقويت سيل بندهاو كارهاي جدي صورت گيرد چرا كه احتمال تكرار چنين حوادثي وجود دارد.
وي با اشاره به تهيه سند جامع سيلاب در خوزستان گفت: در اين سند مي توان وضعيت دبي رودخانه ها در سطوح مختلف و تاثير آن بر مناطق پيراموني، استفاده از فيوزپلاك،پخش سيلاب و ...استفاده كرد.
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خوزستان با اشاره به آغاز عمليات بازسازي و نوسازي روستاهاي آسيب ديده در اثر سيلاب بيان كرد: هر جايي كه امكان بازسازي وجود داشته باشد عمليات بازسازي آن آغاز شده است و اين بدين معنا است كه عمليات بازسازي به صورت بخش به بخش يا شهر به شهر نيست.
وي افزود: واحدهايي كه نيازمند تعمير هستند بايد تا پايان تابستان به طور كامل تعمير شوند و واحدهايي كه تخريب شده اند و نياز به احداث دارند نيز بايد به سرعت كار احداث آنها تمام شود.
عبيات با تاكيد بر اهميت زيرساختهاي آسيب ديده از سيل افزود: در كنار بازسازي و احداث واحدهاي مسكوني  توجه به زيرساختها نيز بايد صورت بگيرد  و يكي از مسايل بسيار مهم راه هاي روستايي هستند.
وي با تاكيد بر ايجاد اشتغال در مناطق سيل زده گفت:  ضرورت دارد كاري كنيم تا مبالغي كه وارد روستا مي شود در محل خودشان نيز گردش يابد و نيروي كاري كه براي بازسازي نياز است محلي باشد.
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خوزستان گفت: همچنين از اين فرصت مي توان استفاده كرد و براي مهارت ها مانند آرماتور بندي را كه كار ساده اي است توسط اداره كل فني و حرفه اي به جوانان منطقه ياد داد.
وي بر مشخص شدن وضعيت روستاهاي واقع در حريم رودخانه ها تاكيد كرد و گفت: ضرورت دارد سازمان اب و برق خوزستان نسبت به اين موضوع اقدام كند.
مدير كل مديريت بحران استانداري خوزستان نيز با اشاه به اهم كارهايي كه تاكنون در قرارگاه بازسازي و نوسازي مناطق سيل زده خوزستان انجام شده است گفت: در اين حوزه در خصوص روستاهاي واقع در حريم  و بستر رودخانه ها مباحثي مطرح شد كه اين مساله همچنان ادامه دارد و بنا شد سازمان آب و برق خوزستان  تا يكشنبه هفته آينده وضعيت مشخص شده آنها را تحويل كميته بازسازي بدهد.
كيامرث حاجي زاده با اشاره به ثبت خسارات كشاورزي در سامانه سجاد بيان كرد: تا كنون تعداد 379 مورد در اين سامانه ثبت شده است كه بايد سرعت بيشتري در اين حوزه صورت گيرد .
وي با بيان اينكه خسارات بايد به طور جامع براي همه مناطق سيل زده در نظر گرفته شوند گفت: پرداخت خسارات بايد به طور جامع ديده شوند.
وي گفت: سيل در بخش هاي شمال و شمال شرق خوزستان در روستاهاي شوش، انديمشك، باغملك، انديكا، دهدز، ايذه و غيره خساراتي برجاي گذاشته است.
مدير كل مديريت بحران استان خوزستان ادامه داد: تاكنون 11 شهر،247روستا، 14هزار و 839 واحد مسكوني شامل  2هزار و 752 احداثي و 11هزار و 92 تعميري و 73واحد تجاري ارزيابي شده است.
وي افزود: در بخش تخليه اب و ساماندهي اراضي كشاورزي در شوش خوب بوده است و اين كار در بسياري از نقاط در حال انجام است.
اوايل فروردين امسال به دليل طغيان رودخانه هاي دز، كارون و كرخه سيلاب در مناطق حاشيه اي اين رودخانه ها جاري شد.
بر اساس گزارش هلال احمر خوزستان 21 شهرستان خوزستان در فروردين امسال دچار سيلاب و آبگرفتگي شدند و در جريان اين سيلاب به 250 هزار نفر امدادرساني شد.
7164/6064