جابجایی روستاهای سیل زده خوزستان امكان پذیر نیست

اهواز _ ایرنا _ رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خطاب به اعضای قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان گفت: جابجایی روستاهای سیل زده خوزستان امكان پذیر نیست لذا نباید بر جابجایی برخی روستاها در مناطق سیل زده پافشاری كرد.

به گزارش ایرنا علیرضا تابش شامگاه چهارشنبه در سومین نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان در استانداری اظهار داشت: به طور كلی با جابجایی روستاها مخالفیم چرا كه براساس مقررات و در نظر گرفتن پیامدهای اجتماعی و سیاسی این كار امكان پذیر نیست.
رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در ادامه بر روش ایمن سازی منازل و اجرای طرح های ایمن سازی تاكید كرد و گفت: سازمان آب و برق خوزستان فرمول این طرح ها و چگونگی اجرای آن ها را در دست دارد.
وی یادآور شد: بسیاری از مقررات ملی ساختمان سازی تا قبل از زلزله بم به صورت توصیه ای بود ولی پس از زلزله بم خیلی از مقررات را الزامی كردند و بار سنگینی بر دوش ساختمان سازی گذاشتند كه از آن نتیجه ای هم نگرفتند لذا با قوانین توصیه ای می‌توان روستاها را ایمن سازی كرد و آمادگی داریم كه این كار را انجام دهیم و ساختمان ها را با مشخصات لازم بسازیم.
تابش اولویت بازسازی را در حوزه واحدهای تعمیری عنوان كرد و گفت: به استناد قانون برای تعمییر هیچگونه مشكلی نداریم و می توانیم هر خانه ای كه نیاز به تعمیر دارد را در محل خودش بازسازی و تعمیر كنیم.
وی افزود: برای تعمییر منازل آسیب دیده از سیل نیاز به هیچ گونه پروانه جدید نیست و از مردم نیز عوارضی دریافت نمی شود.
رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی ادامه داد: برای هر واحد مسكونی یا تجاری روستایی یا شهری كه آب وارد آن شده است برای تعمیرات 150 میلیون ریال وام و 50 میلیون ریال كمك بلاعوض در نظر گرفته شده است كه اگر این مبالغ داده شوند و نظارت نیز صورت گیرد كار با سرعت پیش می رود.
تابش با بیان این كه 11 هزار و 229 واحد در خوزستان نیازمند تعمییر هستند خاطرنشان كرد: در مصوبه اخیر در مرحله اول اعتبار هفت هزار واحد تامین شده است و كار بازسازی آنها نیز آغاز شده است.
عملیات اجرایی بازسازی واحدها مسكونی تخریبی در سیلاب خوزستان روز چهارشنبه به صورت نمادین در بخش شعیبیه شهرستان شوشتر و با حضور رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی آغاز شد.
اوایل فروردین امسال به دلیل طغیان رودخانه های دز، كارون و كرخه سیلاب در مناطق حاشیه ای این رودخانه ها جاری شد.
بر اساس گزارش هلال احمر خوزستان 21 شهرستان خوزستان در فروردین امسال دچار سیلاب و آبگرفتگی شدند و در جریان این سیلاب به 250 هزار نفر امدادرسانی شد.
7164/6064