۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۷
کد خبر 83316238
۰ نفر
ظریف با همتای ژاپنی خود دیدار و گفت و گو كرد

پكن- ایرنا- دكتر محمد جواد ظریف كه به دعوت همتای ژاپنی خود - تارو كونو - به توكیو سفر كرده است صبح پنجشنبه با وی دیدار و گفتگو كرد.

در این دیدار طرفین با اشاره به روابط تاریخی ایران و ژاپن بر لزوم توسعه و تعمیق آن و تداوم رایزنی های سیاسی میان مقامات دو كشور تاكید كردند.
آخرین تحولات برجام و اقدام قانونی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بد عهدی و قانون شكنی دولت آمریكا و عدم اقدام قابل قبول اروپایی ها در اجرای برجام از محورهای اصلی گفت وگوهای دو وزیر بود كه طی آن وزیر امور خارجه كشورمان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه به تفصیل تشریح كرد.
بررسی ابعاد مختلف روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی از دیگر محورهای گفت وگوی دو وزیر خارجه بود.
دكتر ظریف و تارو كونو دور دوم گفتگوهای خود را بطور خصوصی برگزار كردند.
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران كه به دعوت همتای ژاپنی خود به این كشور سفر كرده است بامداد امروز پنجشنبه به وقت محلی وارد توكیو شد.
در این دیدار طرفین با اشاره به روابط تاریخی ایران و ژاپن بر لزوم توسعه و تعمیق آن و تداوم رایزنی های سیاسی میان مقامات دو كشور تاكید كردند.
آخرین تحولات برجام و اقدام قانونی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بد عهدی و قانون شكنی دولت آمریكا و عدم اقدام قابل قبول اروپایی ها در اجرای برجام از محورهای اصلی گفتگوهای دو وزیر بود كه طی آن وزیر امور خارجه كشورمان مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در این زمینه به تفصیل تشریح كرد.
بررسی ابعاد مختلف روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی از دیگر محورهای گفتگوی دو وزیر خارجه بود.
دكتر ظریف و تارو كونو دور دوم گفت وگوهای خود را بطور خصوصی برگزار كردند.
وزیر امور خارجه ایران قرار است صبح امروز پنجشنبه همچنین با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار و در خصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو كند.
رئیس دستگاه دیپلماسی پیش از سفر به ژاپن به كشورهای تركمنستان و هند سفر كرده و پس از مذاكره با همتایان تركمنستانی و هندی خود عازم ژاپن شده بود.
هند و ژاپن از شركای اقتصادی و خریداران سنتی نفت ایران هستند.
سخنگوی دولت ژاپن پیش از این گفته بود توكیو مایل است از روابط سنتی خود با ایران برای ایفای نقشی در آرام كردن تنش ها با آمریكا استفاده كند.
وزیر امور خارجه ایران نیز در بدو ورود به توكیو گفته بود: پس از اقدامات تنش زای آمریكا و به دعوت وزیرخارجه ژاپن كه علاقمند به گفت و گو در این باره بود، به ژاپن آمدم.
شبك**آساق**1904****1108