انتقاد نماينده پارلمان آلمان از اقدام ضد ايراني آمريكا

تهران - ايرنا - عضو فراكسيون پارلماني «حزب فدرال آزاد آلمان» اعلام كرد كشورش و اروپا با اقدامات يكجانبه آمريكا و فشار حداكثري اين كشور به ايران مخالف هستند.

«الكساندرگراف لامبسدورف» نماينده حزب فدرال آزاد در پارلمان آلمان در نشستي با موضوع موضع گيري برلين درباره برجام گفت: هدف توافق هسته اي، جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته اي و تهديد همپيمانان غرب در منطقه است. همچنين سياست هاي منطقه اي ايران و تلاش اين كشور براي صادر كردن انقلاب اسلامي از جمله نگراني هاي موجود در مورد اين كشور است.
وي افزود: در اين موارد ما با آمريكايي ها هم عقيده هستيم، اما مشكلي كه ما با آنها داريم اين است كه چگونه مي توان ايران را از اين سياست ها بازداشت.
به گفته لامبسدورف، مهلت 60 روزه ايران به اتحاديه اروپا براي اقدام عملي در خصوص برجام، به معناي خروج اين كشور از توافق هسته اي در صورت بي توجهي اروپا و البته آغاز مجدد غني سازي اورانيوم از سوي اين كشور است.
وي مدعي شد: همچنين تهديدهاي ايران در مورد گسيل داشتن مهاجران افغان به اروپا به معناي رويارويي مستقيم آلمان با بحراني ديگر است.
نماينده پارلمان آلمان يادآور شد: از اين رو ما بر حل مسالمت آميز اختلافات با ايران بر سر برجام تاكيد مي كنيم و اصرار داريم كه از اقدامات تنش زا در اين خصوص خودداري شود.
اين عضو فراكسيون حزب فدرال آزاد تاكيد كرد: همانطور كه «فدريكا موگريني» و سه وزير خارجه اتحاديه اروپا در ديدار با وزير خارجه آمريكا در بروكسل اعلام كردند، ما با رويكرد يكجانبه آمريكا و سياست فشار حداكثري به ايران مخالفيم و آن را اشتباه مي دانيم.
وي افزود: تصوير منطقه، حاكي از حساسيت بسيار بالاي اوضاع كنوني است. آمريكايي ها با گسيل كردن ناوجنگي و اقدامات ديگر به اين شرايط حساس دامن مي زنند؛ هر چند دائما در واشنگتن گفته مي شود كه قصدي براي درگيري نظامي با ايران وجود ندارد اما اين جمله در سال 2003 و پيش از حمله آمريكايي ها به عراق نيز شنيده مي شد. در چنين شرايطي بايد با اقدامات موثر از ميزان تنش ها در منطقه كاست و با روش هاي سياسي اختلافات را حل و فصل كرد.
اروپام**6143**9241