۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۸
کد خبر 83316220
۰ نفر
بزرگنمایی خروج كاركنان غربی از عراق با هدف جنگ روانی

بغداد ـ ایرنا ـ همزمان با تاكید مقامات عراقی بر وجود امنیت مطلوب در عراق و اصرار مقامات آمریكا بر وجود تهدیدات در این كشور، اخبار ضد و نقیضی از خروج یا كاهش تعداد مستشاران برخی كشورهای غربی منتشر می شود كه از نظر عراقی ها یك جنگ روانی است.

همزمان با انتشار اخبار ضد و نقیض از خروج یا كاهش تعداد كاركنان غربی در عراق، «جبار یاور» سخنگوی نیروهای مسلح اقلیم كردستان عراق نیز گفت كه آمریكا, آلمان و هلند به دلیل آنچه تشدید تنش در منطقه اعلام كردند آموزش نیروهای پیشمرگه در اقلیم كردستان عراق را متوقف كرده اند.
وی افزود: تصمیم گرفته شده شامل نیروهای پیشمرگه در اقلیم كردستان عراق می باشد.
به گفته وی، همزمان با این تصمیم، آمریكا و آلمان تحرك و جابجایی مستشاران نظامی خود را در كل عراق محدود كرده اند.
این در حالی است كه بجز آمریكا كه نیروهایش در آمار رسمی تا 10 هزار نفر اعلام می شود، حجم حضور نیروهای بقیه كشورهای عضو ائتلاف مدعی مبارزه با داعش، بسیار محدود و بعضا صوری و عمدتا در بخش آموزش نیروهای عراقی است.
بعنوان مثال دولت آلمان 100 مشاور نظامی در اقلیم كردستان عراق در پوشش آموزش نیروهای نظامی پیشمرگه مستقر كرده است.
دولت هلند نیز 50 مشاور نظامی مستقر در اقلیم كردستان عراق دارد.
با این حال تعداد نیروهای نظامی آمریكا در اقلیم كردستان عراق مشخص نیست هر چند گفته شده كه این كشور چندین پایگاه نظامی در این منطقه دارد.
دولت آمریكا همزمان با این تصمیم صدور ویزا برای شهروندان عراقی در بغداد و اربیل متوقف كرده است.
با این حال، روز چهارشنبه خبرگزاری های غربی همزمان با تكرار اطلاعیه های هشدار آمیز وزارت خارجه آمریكا و اعلام خروج كارمندان غیر ضروری آمریكا از عراق، چندین خبر در خصوص خروج مستشاران، دیپلمات ها و كارمندان غربی از جمله آلمانی و هلندی منتشر كردند كه ساعتی بعد تكذیب شد.
وزارت دفاع عراق در بیانیه ای با تكذیب این خبرها از جمله گفت كه كار نیروهای آلمانی در آموزش ارتش عراق و همكاری با وزارت دفاع این كشور همچنان ادامه دارد.
بیانیه افزود: تنها كارمندان و افرادی كه حضور آنان چندان ضرورتی نداشته است به آلمان باز می گردند.
وزارت امور خارجه عراق نیز در بیانیه ای توقف فعالیت دیپلماتیك هلند در عراق را تكذیب كرد.
از سوی دیگر خبرهای تایید نشده ای مبنی بر كاهش تعداد كاركنان شركت اكسون موبیل آمریكا در مناطق جنوبی عراق و تشدید تدابیر امنیتی در مراكز تابع آن در بصره منتشر شده است.
برخی نمایندگان پارلمان عراق از جمله 'علی الغانمی' عضور كمیسیون امنیت و دفاع نیز از هشدار امنیتی آمریكا انتقاد كرده و گفته اند كه این درخواست ها و هشدارها هیچ توجیهی ندارد چون وضعیت امنیتی عراق مطلوب و با ثبات است.
وی گفت: مراكز دیپلماتیك از جمله سفارت آمریكا در بغداد به شكل خوبی تامین امنیتی و با پیشرفته ترین تجهیزات حفاظت می شود و دلیلی بر این گونه هشدارها وجود ندارد.
'علی جبار' نیز در اظهاراتی گفت كه هشدارهای امنیتی آمریكا و خروج برخی كاركنانش از عراق یك اقدام تحریك آمیز برای عراق و ایران است كه با هدف افزایش حضور نظامی این كشور صورت می گیرد.
وی افزود: آمریكا با این كار می خواهد دولت عراق را ناتوان نشان دهد كه نمی توان به زعم او جلوی الحشد الشعبی را برای حمله به اهداف آمریكایی بگیرد، به همین دلیل باید حضور نظامی اش را در عراق تقویت كند.
همزمان و در حالی كه واشنگتن دلیل فراخوان بخشی از كاركنانش در عراق را وجود تهدیدات قریب الوقوع مرتبط با ایران خوانده است، وزارت امور خارجه عراق در با اطلاعیه بدون اشاره به هشدارهای امنیتی و جنگ روانی آمریكا، تصریح كرده است كه وضعیت امنیتی عراق كاملا با ثبات و امن است.
وزارت خارجه عراق با تاكید بر عزم این كشور برای حفظ روابط دوستانه و همكاری با شركای خود، بر ضرورت تكیه بر زبان گفت و گو برای حل مشكلات منطقه تاكید كرده است.
ناظران مسائل سیاسی، ادعاهای مختلف مقامات آمریكایی مبنی بر وجود تهدیدات علیه مراكز خود و از جمله دو اطلاعیه سه شنبه و چهارشنبه وزارت خارجه و اطلاعیه چند روز پیش سفارت این كشور در بغداد كه بدون هماهنگی با دولت عراق و برغم تاكید مقامات بغداد بر مطلوب بودن شرایط امنیتی را بخشی از عملیات جنگ روانی آمریكا برای افزایش تنش در عراق و منطقه از یكسو و تحت فشار قرار دادن بیش از پیش دولت عراق برای همراهی با فشارها علیه ایران و نیز جبهه مقاومت در عراق از سوی دیگر توصیف كرده اند.
این در حالی است كه مناطق مختلف عراق و از جمله بغداد، طی ماههای اخیر شاهد بهبود قابل توجه شرایط امنیتی بوده است.
بسیاری از ناظران امنیتی در عراق بر این باورند كه آمریكا در حالی با هدف براه انداختن جنگ روانی، القای ناتوانی امنیتی دولت عراق و تحت فشار گذاشتن آن اطلاعیه های هشدار آمیز صادر می كند كه در سال های اخیر هیچگونه عملیات تروریستی یا حتی سوء قصد علیه شهروندان یا مقرهای آمریكایی در عراق گزارش نشده است امری كه در اظهارات عصر دیروز (سه شنبه) نخست وزیر عراق در جریان كنفرانس خبری هفتگی خود نیز به آن تصریح كرده بود.
خاورم**351**10**380