ترامپ با بهانه امنیت سایبری جنگ دیگری را با چین آغاز كرد

نیویورك- ایرنا- سخنگوی كاخ سفید از صدور فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریكا برای ممنوعیت تجارت تجهیزات مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد.

سارا هاكابی سندرز روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای مطبوعاتی افزود: رئیس جمهوری ترامچ امروز فرمان اجرایی را امضا كرد كه عنوان آن 'امنیت شبكه های عرضه كننده خدمات و تكنولوژی اطلاعات و ارتباطات' است.
وی ادامه داد به عنوان بخشی از تعهد ترامپ به حفاظت از تكنولوژی اطلاعات و ارتباطات و خدمات مردم ما این اقدام انجام شده است.
سخنگوی كاخ سفید اضافه كرد: رئیس جمهوری روشن كرده است كه هر كاری را برای ایمنی و رفاه مردم آمریكا انجام می دهند و آمریكا را در مقابل خصومت های خارجی محافظت می كند كه فعالانه و فزاینده از آسیب پذیری های زیر ساخت های فناوری ارتباطی و اطلاعاتی و خدمات در آمریكا بهره برداری می كنند.
سارا سندرز اظهار كرد: این دستور اجرایی برای اعلام شرایط اضطراری ملی به تهدیدها علیه فناوری ارتباطات و اطلاعات و خدمات در آمریكا توجه دارد و به وزارت تجارت اختیار می دهد كه تجارت هر آنچه را كه یك خطر غیرقابل قبول برای امنیت ملی ایالات متحده یا امنیت و ایمنی شهروندان آمریكا ایجاد می كند را ممنوع كند.
در دستور اجرایی ترامپ آمده است: من دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریكا، توجه دارم كه دشمنان خارجی به طور فزاینده ای از آسیب پذیری های فناوری اطلاعات و ارتباطات و خدمات بهره برداری می كنند.
وی افزود: آنها حجم اطلاعات مهمی را ذخیره و انتقال می دهند، اقتصاد دیجیتالی را تسهیل و حمایت و از زیرساخت ها و خدمات اضطراری حیاتی برای انجام اقدامات مخرب در زمینه سایبری از جمله جاسوسی اقتصادی و صنعتی علیه ایالات متحده و مردم آن استفاده می كنند.
از حدود 2 پیش، مساله امنیت سایبری و تهدیدهای مربوط به آن در نهادهای مختلف آمریكا مطرح بوده است به خصوص پس از آنكه بحث جنگ تجاری با چین به میان آمد، آمریكا بسیار تلاش كرد تا آن را به تكنولوژی های ارتباطی چین هم مرتبط سازد.
در این زمینه مدیر مالی شركت 'هوآوی' در كانادا به اتهام نادیده گرفتن تحریم ها بازداشت شد و پس از آن، تهاجم لفظی علیه شركت های ارتباطی چین شدت یافت به گونه ای كه بارها از متحدان اروپایی خود هم خواستند تا استفاده از تجهیزات هوآوی و شبكه وایرلس نسل پنجم آن را ممنوع كنند.
از این رو، اگر چه ترامپ در دستور اجرایی خود نام كشور یا شركت ارتباطی مشخصی را بیان نكرده است اما با توجه به برنامه ها و اظهارات پیشین وی و دیگر مقامات كاخ سفید، مقابله با چین در این عرصه نسبت به هر كشور دیگری بیشتر خودنمایی می كند.
اروپام*1429