۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱:۴۲
کد خبر: 83316214
۰ نفر
چندكشته و زخمی در درگیری طرفداران مقتدی صدر

بغداد - ایرنا - درگیری طرفداران مقتدا صدر در جریان اعتراض به آنچه فساد اقتصادی یك معاون وی عنوان می شود، چهارشنبه شب در نجف چند كشته و زخمی بجا گذاشت.

طرفداران سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر در چندمین روز اعتراض به آنچه فساد اقتصادی یكی از معاونان وی عنوان می شود، چهارشنبه شب نیز در نجف و بغداد تجمع كردند.
تطاهركنندگان طرفدار صدر در مقابل مول الماسه در خیابان 62 كراده هم اكنون تجمع كرده اند.
در نجف نیز دهها نفر از این افراد در مقابل مركز خرید البشیر جمع شده اند.
منابع محلی گزارش كرده اند كه میان تظاهركنندگان و برخی كاركنان و مراجعه كنندگان به این مراكز خرید درگیری ایجاد شده است.
برخی آمارهای تایید نشده از كشته شدن سه تظاهر كننده و زخمی شدن بیش از 20 نفر دیگر در نجف حكایت دارد.
درگیری رسانه ای دو تن از معاونین مقتدا صدر بر سر فساد اقتصادی و دارایی های نامشروع كه تاكنون در پس پرده و به دور از چشم رسانه ها جریان داشت، از دو روز قبل به سطح رسانه ها در شبكه های اجتماعی كشیده شد و از نیمه دیشب (سه شنبه) باعث تنش جدی در داخل این جریان بزرگ سیاسی عراقی شد.
سه شنبه نیز تعدادی از طرفداران مقتدا صدر در واكنش به فساد بخشی از بدنه رهبری جریان صدر با تجمع در برابر مسجد الحنانه (منزل مقتدا صدر) و منازل شخصی افراد متهم به فساد در نجف اشرف و بغداد، از مقتدا صدر خواستند كه آنها را از بدنه رهبری جریان كنار بگذارد.
«كاظم العیساوی» و «صالح محمد العراقی» دو تن از معاونین و مشاورین نزدیك مقتدا صدر هستند كه از دو روز قبل صالح العراقی، العیساوی را به فساد و تملك دارایی های نامشروع متهم كرده است.
كاظم العیساوی معروف به «ابو دعاء» معاون سابق و جهادی مقتدا صدر است و از صالح محمد العراقی به عنوان شخصیت ناشناس و مرموز و پشت پرده ای كه به ظاهر مورد اطمینان كامل مقتدا صدر است یاد می شود.
ذر ادامه درگیری های امشب در نجف و تجمع در بغداد، خبرهای غیر رسمی مختلفی در خصوص گسترده دامنه این اتفاقات و بحرانی شدن اوضاع نجف منتشر می شود.
همزمان تصاویر و ویدئوهای مختلفی از این درگیری ها در شبكه های اجتماعی عراق در حال انتشار است.
هنوز از مداخله پلیس یا نیروهای امنیتی در این درگیری ها گزارشی منتشر نشده است.

** بروز رسانی
ساعت 1 بامداد به وقت محلی، گزارش های محلی حاكی است كه تظاهرات جریان صدر به مركز شهر كوت در استان واسط كشیده شده است و همچنین طرفداران صدر در بصره به خیابان ها آمده اند و علیه العیساوی شعار می دهند.
ویدئوهای نیز منتشر شده كه گفته می شود مربوط به صحنه به آتش كشیده شدن مركز تجاری البشیر در نجف است.
ساعت یك و سی دقیقه بامداد، مركز اطلاع رسانی امنیتی عراق اعلام كرد كه در درگیری های نجف 4 تن كشته و 17 نفر دیگر زخمی شدند و مركز تجاری البشیر نیز بطوركامل در آتش سوخته است.
دفتر سیاسی جریان صدر نیز از نخست وزیر و نهاد قضایی عراق خواسته است با عواملی كه به سوی تظاهركنندگان آتش گشوده اند، برخورد كند.
وزارت كشور عراق در بیانیه ای از بازداشت پنج نفر به اتهام دست داشتن در قتل تظاهركنندگان خبر داد.
خاورم**4**380*