۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۸
کد خبر 83316212
۰ نفر
الوطن قطر: لشكركشی آمریكا به منطقه توجیهی ندارد

تهران – ایرنا – روزنامه الوطن قطر با بیان اینكه منطقه خلیج فارس تحمل جنگ جدیدی كه ثروت های آن را بر باد دهد و فرزندان آن را قربانی كند، ندارد، تاكید كرد كه قدرت نمایی و لشكركشی آمریكا در منطقه هیچ توجیهی ندارد

روزنامه الوطن چاپ دوحه روز چهارشنبه نوشت: واقعیتی وجود دارد كه بر كسانی كه تاریخچه جنگ میان ملت ها را دنبال می كنند پوشیده نیست و آن اینكه كسی كه جنگی را آغاز می كند ممكن است پایان دهنده آن نباشد.
'احمد علی' نویسنده الوطن اضافه می كند: این واقعیت را می خواهم به كسانی یادآوری كنم كه آن را فراموش كرده اند و به جنگی دیگر در منطقه می اندیشند كه ممكن است جرقه های آن از ایران آغاز شود ولی ممكن است از كنترل آغاز كننده آن خارج و بسیار گسترده شود.
این واقعیت را در راستای قدرت نمایی واشنگتن با نمایش نیروها و تجهیزاتش شامل جنگنده ها، موشك های كروز و بمب افكن های راهبردی در آب های خلیج فارس می نویسم.
زیاده روی آمریكا در نمایش قدرت نظامی، ممكن است به شعله ور شدن جنگی گسترده در منطقه منجر شود.
ادعا و اتهام دونالد ترامپ و هم پیمانانش در منطقه ضد ایران هرچه باشد، نمی تواند توجیه گر این همه لشكركشی در منطقه خلیج فارس باشد.
بدون تردید هنگامی كه هواپیماهای مستقر بر عرشه ناو 'ابراهام لینكن' به پرواز درآیند و اولین موشك های خود را به سوی اهداف شلیك كنند، آتش آن دامن كسانی را كه ترامپ را به آغاز جنگ تشویق كرده بودند می گیرد.
متاسفانه برخی طرف های عربی، بر اتش جنگ در منطقه می دمند و منطقه ما كه در امنیت و ثبات بود به نا امن ترین و جنگی ترین منطقه تبدیل شده است.
كشورهای عربی خلیج فارس بیش از دیگران برای خرید جنگ افزار هزینه می كنند و بزرگترین انباركنندگان سلاح در جهان هستند بدون اینكه بدانند، جنگ هایی كه برای ان سلاح ذخیره می كنند درد و پشیمانی و خونریزی دربر دارد.
جنگ ها نه تنها دستاوردها را ویران می كند بلكه به مرگ بیگناهان، درد و رنج بازماندگان، بریده شدن پیوندها، شكستن دل ها منجر خواهد شد و كینه هایی مانند كوه در دل نسل های مختلف نقش خواهد بست.
این منطقه شاهد جنگ های تلخ و پیچیده ای مانند جنگ هشت ساله عراق و ایران، جنگ كویت، حمله آمریكا به عراق و سقوط صدام حسین و جنگ بی نتیجه یمن بوده است.
مشكل اینجاست كه كسانی كه درحال دمیدن در آتش جنگ علیه ایران هستند هنوز خطرات فاجعه بار جنگ ها را درك نكرده اند و بهترین دلیل در این باره، شكست خفت بار آن ها در جنگ یمن است كه وارد سال پنجم خود شده است ولی آن ها همچنان به خونریزی می اندیشند.
جنایت های آن ها در یمن را نمی توان بخشید، آن ها عامل قتل هزاران زن و كودك و غیرنظامی بیگناه هستند كه قربانی سیاست ها و نقشه های امارات شده اند.
براین اساس از دوحه می گوییم كه جنگی جدید را نمی خواهیم.
به واشنگتن و رئیس جمهوری امریكا كه قوانین و توازن جهان را با سیاست های ماجراجویانه برهم زده است می گوییم: ترامپ آرام باش چرا كه ما جنگ دیگری در منطقه خلیج فارس نمی خواهیم. زیرا كه همه ما از جنگ عراق و ایران آسیب دیدیم و میلیاردها دلار كه می توانست در زمینه سازندگی و منافع ملت ها به كار رود دود شد.
ترامپ آرام بگیر كه ما نمی خواهیم شاهد جنگ دیگری باشیم زیرا از نتایج فاجعه بار حمله عراق به كویت كه به تشویق 'ایپریل گلاسپی' سفیر سابق آمریكا در عراق آغاز شد آسیب دیدیم.
جنگ جدیدی را نمی خواهیم، زیرا نتایج منفی حمله به عراق و سقوط صدام حسین برما نیز تاثیر گذاشت و به افزایش نفوذ ایران در عراق منجر شد.
ترامپ آرام باش زیرا ما همچنان از جنگ بی نتیجه یمن كه برخی نمی خواهند آن را متوقف كنند تا سلاح های آمریكایی توسط عربستان و امارات خریداری شود، رنج می بریم.
ترامپ آرام بگیر كه ما از درگیری ها، جنگ ها و بحران هایی كه بودجه های كشورهای عربی خلیج فارس را بلعیده است و ثروت های نسل های آینده را به هدر داده است، خسته شده ایم.
بدون شك این منطقه، تحمل جنگ های بیشتر را ندارد زیرا جنگ های گذشته قدرت آن را تضعیف، ملت ها را خسته، ثروت ها را نابود كرده است و روابط میان كشورها و ملت ها را برهم زده است.
مشكل ما و مشكل همه دنیا و همه جامعه جهانی با ترامپ این است كه ادعا می كند كه ایران فعالیت های هسته ای خود را ادمه می دهد بدون اینكه حتی یك دلیل برای ادعاهای خود ارائه كند.
او ادعا می كند كه تهران برغم توافق هسته ای، به ساخت بمب اتمی نزدیك شده است.
چیزی كه ترامپ باید بداند این است ایران فقط یك نظام سیاسی نیست كه وی از آن خوشش نیاید و برای سرنگونی آن تلاش كند بلكه ایران نظامی است كه از بحرین، تا عراق و سوریه و لبنان و دیگر مناطق گسترده است و كوچكترین جرقه در داخل آن، همه منطقه را شعله ور می كند.
شكی نیست كه ترامپ همه این جنجال را به خاطر اسرائیل برپا كرده است و او در موضوعات خاورمیانه نشان داده است كه از نتانیاهو نیز نتانیاهوتر است و ادعای وی درباره نقض توافق هسته ای توسط ایران، مستند به ادعاهای نتانیاهو است بدون اینكه حتی یك دلیل ارائه كند.
برغم اینكه ترامپ همه ابزارهای فشار اقتصادی، سیاسی و نظامی خود را برای موافقت تهران با مذاكره مجدد و امضای توافق جدیدی با شروط آمریكا به كار بسته است ولی ایران در برابر این فشارها مانند كوه های زاگرس ایستاده است.
هدف نهایی از این فشارها بر ایران این است كه رئیس جمهوری ایران با ترامپ تماس بگیرد و تسلیم شدن كشورش را در برابر فشارهای آمریكا اعلام كند و این چیزی است كه اتفاق نخواهد افتاد و چنین تماسی گرفته نخواهد شد.
شبك**6116**1392