اتریش: تحریم های ضد ایرانی آمریكا، اروپا را تنبیه می كند

تهران-ایرنا- رییس جمهوری اتریش با اشاره به اینكه «اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته مكانیزم كارآمدی را برای تجارت با ایران به اجرا گذارد»، تصریح كرد كه «تحریم های آمریكا علیه ایران، حتی اروپایی ها را مورد تنبیه قرار خواهد داد و این از نظر اروپا حركتی تحریك آمیز است».

«الكساندر فان در بلن» رییس جمهوری اتریش در كنفرانس خبری خود با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه درسوچی گفت كه در دیدار خصوصی دوجانبه به طور مفصل در مورد سفر «مایك پمپئو» وزیر امورخارجه آمریكا به روسیه و تحولات مرتبط با ایران و اروپا گفت وگو شد و «اتریش از خروج آمریكا از توافق هسته ای با ایران به شدت ابراز تاسف كرد.»
وی با بیان اینكه آژانس بین المللی انرژی اتمی حداقل 13 بار، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید كرده ادامه داد: تحولات پس از این تصمیم كه همان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران بود به طور غیرمستقیم، اروپا، اتریش و شركت های اتریشی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و این اتفاق باعث تاسف بسیار است.
فان در بلن ضمن انتقاد از تصمیم آمریكا در مورد خروج از توافق بین المللی «بدون دلایل كافی» هشدار داد كه این اقدام، اعتماد به توافق نامه های بین المللی را زیر سوال می برد.
وی در این باره توضیح داد: تحریم های آمریكا علیه ایران، حتی اروپایی ها را مورد تنبیه قرار خواهد داد و این از نظر اروپا حركتی تحریك آمیز است. اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته است مكانیزم كارآمدی را برای تجارت با ایران و حمایت از شركت های اروپایی در برابر خطر تحریم های آمریكا اجرایی كند و ما حدود یكسال است كه بر سر این موضوع كار می كنیم.
رییس جمهوری اتریش تاكید كرد: «دیدار با رییس جمهور روحانی در وین را به خاطر می آورم و این مهم در گفت وگوی میان ما مطرح شد. سخت است كه در این شرایط، بتوان ایران را جذب كرد.»
فان در بلن در ادامه با بیان اینكه «موضوع تنها مربوط به پایبندی به توافق نیست» گفت: موضوع این است كه من احساس می كنم هر فشار اضافی بر ایران، می تواند شرایط سیاسی را وخیم تر كند و اقدام آمریكایی ها برای دمیدن در آتش جنگ با خطر همراه است.
وی بر این نكته تاكید كرد كه اتریش و اتحادیه اروپا موافق حفظ و ادامه كامل توافق هسته ای هستند.
شبك**1983**9241