آمریكا طولانی شدن جنگ یمن را به گردن ایران انداخت

نیویورك- ایرنا- سرپرست نمایندگی آمریكا در سازمان ملل متحد، خواستار توقف حملات پهپادی انصارالله علیه مواضع سعودی شد و ادعا كرد: ایران با نادیده گرفتن ممنوعیت ارسال تسلیحات به یمن، باعث طولانی شدن این جنگ شده است.

جاناتان كوهن روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد كه درباره یمن برگزار شد، افزود: تضعیف فرایند سازمان ملل متحد نمی تواند تحمل شود. اعضای شورای امنیت باید چگونگی پاسخگو نگهداشتن طرف ها را مد نظر قرار دهند اگر آنها توافق استكهلم را اجرا نكنند.
وی ادامه داد: جنگیدن در سراسر كشور و نه فقط در حدیده باید متوقف شوند. حوثی ها باید حملات پهپادی را علیه شهروندان خودشان و همسایگانشان پایان دهند و ایران باید ارسال سلاح به حوثی ها را متوقف كند.
سرپرست نمایندگی آمریكا در سازمان ملل متحد اضافه كرد: حمله این هفته علیه زیرساخت های سعودی آخرین نمونه های بی ثباتی در این منطقه است. این حملات، تهدیدهای درگیری را می گسترانند و فرایند به رهبری سازمان ملل متحد و فعالیت های گریفیث را تضعیف می كنند.
این دیپلمات آمریكایی هرگز به انهدام زیر ساخت های یمن كه با نزدیك به پنج سال تجاوز سعودی ها با استفاده از سلاح های زیبای ساخت آمریكا انجام شده است، اشاره ای نكرد.
كوهن با یادآوری تاكید كمیته تحریم ها برای پیروی كردن همه اعضای سازمان ملل از ممنوعیت های مندرج در قطعنامه 2216، اظهار كرد: ما نمی توانیم از زمان شروع جنگ و از زمان ممنوعیت تسلیحاتی شورای امنیت، این واقعیت را نادیده بگیریم كه حوثی ها از تسلیحات پیشرفته برای تهدید همسایگان یمن استفاده كرده اند.
وی در این بیانیه خود به اظهارات معاون دبیركل سازمان ملل متحد در امور كمك های اضطراری و بشردوستانه هم توجه نكرد كه وضعیت انسانی در یمن را به خاطر حملات ائتلاف سعودی و محاصره مردم بی گناه، فاجعه بار توصیف كرد.
سرپرست نمایندگی آمریكا در سازمان ملل متحد افزود: حوثی ها موشك های بالستیك با برد بالا و پهپادهایشان را توسعه ندادند و كارگروه تخصصی یمن هم بارها گفته است این سلاح ها ویژگی های طراحی ایرانی ها را دارند.
كوهن ادامه داد: وقتی پرسیده می شود كه این سلاح ها چه زمانی در یمن تمام می شوند، ایران هرگز توضیح معتبری ارائه نداده است. نقض ممنوعیت ارسال تسلیحاتی یمن از سوی ایران نه تنها قطعنامه های شورای امنیت را به سخره گرفته است بلكه جنگ را طولانی كرد.
اروپام*1429