۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۰:۳۷
کد خبر: 83316204
۰ نفر
جشنواره وارش به كشورهای اكو می رود

ساری - ایرنا - دبیر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش از برنامه ریزی برای برگزاری هفته های فیلم وارش در استان های مختلف و همچنین كشورهای عضو اكو خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مهدی قربانپور چهارشنبه شب در مراسم تقدیر از دست اندركاران نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در بابل گفت كه در حال رایزنی برای اكران فیلم های برگزیده جشنواره در شهرها و استان های مختلف هستند.
وی با اعلام این كه مطالعات و رایزنی های این طرح در حال انجام است ، افزود : در نظر داریم با توجه به مستقر شدن دفتر منطقه ای اكو در مجتمع فرهنگی سینمایی وارش ، فیلم های برگزیده وارش را در كشورهای عضو اكو نیز اكران كنیم.
قربانپور توضیح داد : این اقدام با هدف جاری بودن جشنواره وارش تا دوره بعدی انجام می شود و به بیشتر دیده شدن جشنواره كمك زیادی خواهد كرد.
نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش نهم اردیبهشت ماه امسال طی مراسمی با حضور جمع زیادی از هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری كشور در مجتمع فرهنگی هنری وارش در بابل آغاز به كار كرد و فیلم های منتخب آن علاوه بر بابل در شهرهای ساری و رامسر هم به نمایش گذاشته شد.
در مجموع بیش از سه هزار و 300 اثر برای شركت در جشنواره نهم به دبیرخانه ارسال شده بود كه حدود یكهزار و 700 اثر متعلق به هنرمندان خارجی بود.
همزمان با آغاز به كار جشنواره نهم وارش ، موسسه فرهنگی اكو هم به منظور گسترش روابط فرهنگی و هنری مازندران با كشورهای عضو، دفتر منطقه ای خود را در بابل افتتاح كرد و محمدمهدی مظاهری رییس موسسه اكو نیز خواستار گسترش روابط فرهنگی با كشورهای عضو از طریق جشنواره وارش شد.
سازمان منطقه ‌ای اكو سال 1985 توسط دولت‌های ایران، پاكستان و تركیه به منظور توسعه همكاری‌ های اقتصادی، فنی و فرهنگی میان كشورهای عضو تاسیس شد. در حال حاضر علاوه بر سه كشور مؤسس این سازمان بین المللی، كشورهای ازبكستان، افغانستان، تاجیكستان، تركمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان نیز عضو اكو هستند.
جشنواره بین المللی فیلم وارش كه سال 78 پایه گذاری شد ، هر 2 سال یك بار در بابل برگزار می شد، اما نهمین دوره آن پس از چهار سال وقفه اردیبهشت امسال برگزار شد.
توجه به گردشگری هنری و آداب و سنن بومی اقوام مختلف محور اصلی نهمین جشنواره فیلم وارش بود.
9927/1654