۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۰:۳۶
کد خبر: 83316203
۰ نفر
يونيسف: 7300 كودك يمني در جنگ كشته شدند

تهران – ايرنا – صندوق كودكان سازمان ملل متحد (يونيسف) روز چهارشنبه اعلام كرد كه از آغاز جنگ يمن در سال 2014 تاكنون هفت هزار و 300 كودك كشته شدند.

به گزارش خبرگزاري آناتولي تركيه، «هنريتا فور» مدير يونيسف در جلسه شوراي امنيت سازمان ملل متحد كه در خصوص يمن برگزار شد، گفت: جنگ همچنان در 30 منطقه يمن كه حدود 1.2 ميليون كودك زندگي مي كنند ادامه دارد.
وي افزود: از آغاز جنگ در يمن تاكنون بر اساس اطلاعات موثق هفت هزار و 300 كودك كشته شدند كه بدون شك آمار بالايي است.
مدير يونيسف گفت: هر روز يك كودك در جنگ كشته يا زخمي مي شود و هر 10 دقيقه نيز يك كودك به دلايلي كه مي توان از آن جلوگيري كرد از جمله سوء تغذيه مي ميرد.
فور اضافه كرد: در حالي كه استان الحديده شاهد آرامش نسبي است، خشونت در عبس، حجه، تعز، الدالي و مناطق ديگر يمن بيشتر شده و بيمارستان ها، درمانگاه ها و شبكه آبرساني كاملا تخريب شده است.
وي از اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد خواست تا يك صدا از كودكان يمني حمايت كنند. اين مقام يونيسف همچنين از طرف هاي درگير در يمن خواست تا راه را براي ارسال فوري كمك هاي بشر دوستانه به مناطق پر تنش باز كنند و با برقراري آتش بس امكان واكسيناسيون كودكان را فراهم كنند.
مدير يونيسف در پايان خطاب به اعضاي شوراي امنيت گفت: 15 ميليون كودك يمني از شما مي خواهند تا زندگيشان را نجات دهيد و از شما درخواست كمك دارند.
عربستان و امارات از ششم فروردين سال 94 در قالب ائتلافي از چند كشور عربي و با كمك آمريكا، حملات گسترده اي را عليه يمن فقيرترين كشور عربي آغاز كردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادي» رئيس جمهوري مستعفي و فراري اين كشور به قدرت، به اهداف و زياده خواهي هاي سياسي خود جامه عمل بپوشانند.
دراثر اين تجاوز تاكنون بيش از 100 هزار يمني از جمله 85 هزار كودك جان خود را از دست داده اند كه بيشتر اين كودكان براثر گرسنگي و قحطي ناشي از اين جنگ تحميلي از سوي اين ائتلاف جان باخته اند.
شبك**9365**1708