سكونت در اورامانات به 200 هزار سال قبل بر می گردد

كرمانشاه- ایرنا- مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات گفت: سكونت در این منطقه زمان غارنشینی یعنی دوره پارینه سنگی میانی حدود 200 هزار سال قبل بر می گردد.

به گزارش ایرنا، پویا طالب نیا عصر چهارشنبه در نشست كارگروه رفع موانع ثبت جهانی اورامانات كه با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی كشور در سرسرای تدبیر استانداری برگزار شد، اظهار داشت: قبل از شروع مطالعات منطقه اورامانات، با همكاری دفتر ثبت میراث فرهنگی، بر روی منظر فرهنگی میمند به عنوان یك الگو، مطالعاتی صورت گرفت.
او ادامه داد: روند و فصل های تعریف شده پرونده میمند شناسایی و برای اورامانات نیز فصل بندی ها تعریف و بخشی از مطالعات انجام شد.
وی گفت: مطالعات مردم شناسی، معماری، تاریخی كه بررسی و فهرست بندی حدود 500 سند و نسخ مختلف شامل احكم حكومتی، دیوان شعر، منظومات عاشقانه، اسناد سیاسی و اجتماعی، مطالعات باستان شناسی و نقوش را انجام داده ایم.
طالب نیا افزود: اطلس باستان شناسی كردستان تدوین شده و سعی می كنیم ظرف یكی 2 ماه آینده اطلس باستان شناسی بخش كرمانشاه نیز تدوین شود.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی اورامانات گفت: سعی كرده ایم از جدید ترین متدهای جهانی برای مطالعات و تحقیقات استفاده كنیم و برای هر بافت طبیعی و تاریخی حدود 46 شیت نقشه طراحی شده است.
طالب نیا، از گردآوری پنج پرونده آثار طبیعی برای ثبت ملی خبر داد، افزود: ایجاد بانك اطلاعاتی، مرمت آثار و بافت ها، تحلیل علوم طبیعی و شناسایی 12 گونه لاله واژگون منحصربه فرد در منطقه اورامانات، شناسایی شیر محلی روستای داریان از دیگر اقدام های انجام شده است.
مدیر پایگاه منظر فرهنگی اورامانات گفت: در چهار شهرستان استان كرمانشاه كه در منطقه اورامانات قرار گرفته اند، 200 اثر به ثبت ملی رسیده و این در حالی است كه در استان كردستان تنها 12 اثر به ثبت ملی رسیده است.
وی در پایان از فهرست بندی و گردآوری حدود 2 هزار مقاله و كتب و مجلات تخصصی حوزه اورامانات خبر داد.
بخشی از اورامانات شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی در استان كرمانشاه است.
بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان و سروآباد و كامیاران استان كرمانشاه واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.
به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات، 295 اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد كه بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با 200 اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.
استان كرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی است كه بیش از 2 هزار و 250 اثر آن ثبت ملی شده است.
سنگ نگاره و كتیبه داریوش هخامنشی در شهر بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان كرمانشاه است.
8066/7447