۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
کد خبر 83316188
۰ نفر
مركل از وحدت اروپايي ها درقبال برجام استقبال كرد

تهران – ايرنا – 'آنگلا مركل' صدراعظم آلمان از وحدت اروپايي ها در قبال توافق هسته اي با جمهوري اسلامي ايران استقبال كرد.

مركل در مصاحبه با روزنامه «زوددويچه سايتونگ» كه روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: آلمان، فرانسه و انگليس رويكرد متفاوتي با آمريكا درقبال مساله توافق هسته اي با ايران دارند. ما حتي به رغم اختلافاتي كه با روسيه و چين داريم، با آنها در مورد اين مساله منافع مشترك داريم.
وي افزود: اروپا ديگر در مورد اين مساله مهم دچار شكاف نيست كه اين خود يك ارزش است.
آسوشيتدپرس كه گزارشي از اين مصاحبه منتشر كرد، نوشت: مركل اذعان كرد كه به دليل نقش دلار به عنوان ارز مهم جهاني، به نظر مي رسد اروپا در مورد ايران ضعيف است و در رابطه با تقابل با تحريم هاي آمريكا به منظور حفظ توافق هسته اي با چالش مواجه است. اما وي گفت كه اروپايي ها پيشرفت هايي نيز حاصل كرده اند.
صدراعظم آلمان با اشاره به تاثير چالش هاي برآمده از چين، روسيه و آمريكا بر اروپا گفت كه اين چالش ها باعث شده كه اتحاديه اروپا به دنبال ايجاد مواضع مشترك باشد.
وي با اشاره به اينكه دستيابي به اين مواضع مشترك اغلب دشوار است، افزود: «اما موفقيت هايي داشته ايم» مثلا در مورد اوكراين و آفريقا.
صدراعظم آلمان گفت: قدرت سياسي ما هنوز با قابليت هاي اقتصادي ما منطبق نشده است.
خروج آمريكا از برجام و تحريم هاي آن عليه مردم ايران با مخالفت و محكوميت گسترده جهاني روبرو شده است. طرف هاي ديگر برجام خواهان حفظ اين توافق شده و بر پايبندي خود به آن تاكيد كرده اند.
اروپايي ها وعده داده اند كه به رغم تحريم هاي آمريكا، با اجرايي كردن سازوكار «اينستكس» به حفظ روابط تجاري با ايران كمك كنند اما اين سامانه به دليل تعلل اروپايي ها عملياتي نشده است.
فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا هفته جاري با تاكيد بر پايبندي اروپا به اجراي كامل برجام ابراز اميدواري كرد كه نخستين تراكنش اينستكس ظرف چند هفته آينده انجام شود.
شبك**9423**1392