دختر 17 ساله ايران با شايستگي فيناليست شد

تهران - ايرنا - «مهلا مومن زاده» دختر 17 ساله تكواندوي ايران به فينال رقابت هاي تكواندوي قهرماني جهان راه يافت و افتخار بزرگي را براي ورزش زنان ايران به ارمغان آورد.

بيست و چهارمين دوره رقابت هاي تكواندوي قهرماني جهان از امروز (چهارشنبه) با حضور 975 تكواندوكار از 150 كشور در شهر «منچستر» انگليس آغاز شد و پنج روز ادامه خواهد داشت.
در روز نخست، مبارزات اوزان منهاي 46 و منهاي 73 كيلوگرم زنان و منهاي 58 كيلوگرم مردان برگزار ‌شد كه «مهلا مومن‌زاده» ، «اكرم خدابنده» و «محمدحسن پلنگ افكن» نمايندگان ايران بودند.
در وزن منهاي 46 كيلوگزم زنان «مهلا مومن زاده» در نخستين گام برابر «آينور يواشپاي» از قزاقستان با حساب 21 بر يك پيروز شد.
وي سپس «جوردين اسميت» دارنده مدال برنز اروپا از انگليس را 17 بر 7 مغلوب كرد و در يك هشتم نهايي نيز «گالينا مدودوا» از روسيه را 20 بر 3 شكست داد.
مومن زاده در مبارزه يك چهارم نهايي برابر «لنا استوجكويك» دارنده مدال برنز بازي هاي المپيك جوانان از كرواسي رفت و در حالي كه از حريف خود عقب بود در راند سوم با حملات متعدد به پيروزي درخشان 30 بر 20رسيد و راهي نيمه نهايي شد.
مومن زاده در نيمه نهايي با «تان ژيو» دارنده مدال برنز گرنداسلم 2018 از چين رقابت كرد و در حالي كه چند امتياز عقب بود با دو ضربه سر متوالي به 6 امتياز دست يافت و در نهايت به پيروزي 11 بر 9 رسيد تا با تاريخ سازي به فينال صعود كند.
وي عصر فردا (پنجشنبه) براي كسب مدال طلا و تاريخ سازي به مصاف برنده مبارزه نمايندگان كره جنوبي و تايلند مي رود.
با اين اوصاف او به دومين بانوي مدال آور تكواندوي ايران در مسابقات قهرماني جهان تبديل شد. پيش از اين «كيميا عليزاده» موفق به كسب يك مدال نقره و يك برنز در مسابقات جهاني تكواندو شده بود.
مومن زاده كه قهرماني جهان و آسيا در رده هاي سني پايه را در كارنامه دارد، نخستين حضور خود در تيم ملي بزرگسالان را تجربه مي كند.
همچنين در وزن منهاي 73 كيلوگرم «اكرم خدابنده» كاپيتان تيم زنان كشورمان برابر «كانسل دنيز» از قزاقستان قرار گرفت و در حالي كه تا 30 ثانيه پاياني سه امتياز از حريف پيش بود در نهايت 25 بر 19 شكست خورد و حذف شد. وي در راند سوم از لحاظ بدني و نفس كم آورده بود و در عين ناباوري شكست خورد و حذف شد.
در وزن منهاي 58 كيلوگرم مردان «مهرداد پلنگ افكن» با حساب 15 بر 4 «جفرسون اُچوآ» كلمبيايي را مغلوب كرد و در ادامه مقابل «تاوين هانپراب» دارنده مدال نقره المپيك 2016 ريودوژانيرو قرار خواهد گرفت و در پايان مبارزه اي حساس به پيروزي 17 بر 15 دست يافت.
وي در مرحله يك هشتم نهايي برابر «محمد فراق» نايب قهرمان آفريقا از مصر قرار گرفت و در مبارزه اي نفس گير با حساب 10 بر 9 مغلوب شد و از دور مسابقات كنار رفت.
پنجشنبه و در دومين روز اين مسابقات «آرمين هادي پور» تنها نماينده ايران است كه در وزن منهاي 54 كيلوگرم مردان به مصاف حريفان مي رود.
اين مسابقات در حالي پيگيري مي شود كه «سجاد مرداني» پس از تلاش مسئولان فدراسيون، بامداد پنجشنبه راهي انگليس مي شود، اما رواديد «ميرهاشم حسيني» صادر نشد تا او حضور در اين رقابت ها را از دست بدهد.
در پايان اين مسابقات به نفر اول 120 امتياز، نفر دوم 72 امتياز و نفرات سوم 43.20 امتياز در راستاي كسب سهميه المپيك 2020 تعلق مي‌گيرد.
شبك**ورزشي**3783**1392