۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
کد خبر 83316174
۰ نفر
كرملین: آمریكا همچنان به فكر تنش آفرینی در برجام است

مسكو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام كرد: روسیه از ادامه تنش ها پیرامون برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) كه اقدامات آمریكا منجر به آن می شود، متاسف است و شاهد ادامه تنش آفرینی در این زمینه از سوی ایالات متحده است.

به گزارش ایرنا، دمیتری پسكوف روز چهارشنبه درجمع خبرنگاران افزود: متاسفانه شاهد تصمیم طرف ایرانی برای توقف اجرای بندهایی از برجام بودیم؛ كاملا آشكار است كه متاسفانه تنش ها رو به افزایش است.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان كرد: ما این را درك می كنیم كه ایران در اتخاذ این تصمیم پیشگام نبود و به فشاری كه با شرایط و مفاد برجام متناقض است، پاسخ می دهد.
وی ادامه داد: این اقدامات آمریكا ایران را تحریك كرده است و متاسفانه باید گفت نگرانی عمومی ادامه یافته است.
پسكوف این را هم گفت كه مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هیچ وعده و تضمینی در این مورد نداد.
پس از خروج آمریكا از برجام در روز 18 اردیبهشت‌ماه سال 97 و بازگشت تحریم‌ها، ایران هفته گذشته به كشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانكی و نفتی فرصت داد و تأكید كرد: هر زمان كه خواسته‌های ما تأمین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف‌ شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی مرحله‌ به‌ مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد كرد.
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای تأكید كرد كه برای پیاده‌سازی كامل برجام تلاش می‌كند. در همین پیوند وزرای 28 كشور اروپایی به تازگی در نشستی در بروكسل درباره تصمیم ایران تشكیل جلسه دادند.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان این نشست ضمن تاكید بر پایبندی اروپا به اجرای كامل برجام ابراز امیدواری كرد: نخستین تراكنش سازوكار ویژه مالی اروپا و ایران ظرف چند هفته آینده انجام شود.
اروپام*391* 1346 **