برنامه هاي دولت براي متعادل سازي عرضه و تقاضاي بازارمسكن

تهران - ايرنا - افزايش عرضه و حمايت از بخش تقاضاي بازار مسكن به عنوان مهمترين راهبرد دولت براي منطقي كردن قيمت ها در بخش مسكن در دستور كار قرار گرفته است.

پايگاه اطلاع رساني دولت اعلام كرد: دولت درنظر دارد با حمايت از سازندگان مسكن از طريق افزايش تسهيلات كه قابل انتقال به خريداران نيز است، بخش عرضه مسكن را تقويت كند.
با افزايش نرخ تورم از سال گذشته قيمت مسكن نيز به تبع آن با افزايش نامتعارفي رو به رو شد و دولت از اسفند سال 97 وام ساخت مسكن را به 170 ميليون تومان افزايش داد.
افزون بر اين اقدامات براي تحرك در توليد مصالح ساختماني، نظام اعتباري مصالح نيز ايجاد شده كه از اين طريق قيمت تمام شده مسكن متعادل شود.
همچنين براي جريان‌سازي در توليد مسكن برنامه احداث 400 هزار واحد طرح اقدام ملي در سطح كشور و تكميل 500 هزار واحد مسكوني مهر در دستور كار قرار گرفته است و هم اكنون درحال اجراست.
علاوه بر تقويت بخش عرضه، حمايت از بخش تقاضاي مسكن نيز يكي از ضرورت هاي بازار مسكن در شرايط فعلي است و بر اين اساس پيشنهاد تسهيلات شناور خريد مسكن ازسوي بانك مسكن ارائه شده و اين پيشنهاد در انتظار مصوبه شوراي پول و اعتبار است.
'محمد اسلامي' وزير راه و مسكن امروز و در حاشيه جلسه هيات دولت از ارائه طرحي به مجلس خبر داده كه براساس آن راهكارهاي مالياتي براي بازار اجاره بهاي مسكن درنظر گرفته مي شود. درصورت تصويب اين طرح در مجلس چنانچه سقف اجاره بهاي مسكن رعايت شود موجران مشمول معافيت مالياتي مي شوند در غير اين صورت اخذ ماليات به صورت تصاعدي افزايش مي يابد.
توليد مسكن براي اقشار متوسط به پايين يكي از اهداف مهم وزارت راه و شهرسازي است. بر اساس اعلام وزير راه وشهرسازي اينها سياست‌هايي است كه روي آنها مصمم هستيم و براي آن‌ برنامه اجرايي داريم.

**تقويت بخش تقاضا در دستور كار
همچنين براي دهك هاي سه تا هفت جامعه نيز كه گروه هدف وام گيرندگان هستند پيشنهادهايي مبني بر تعيين سقف‌ تسهيلات خريد مسكن به صورت متغير و با توجه به توان بازپرداخت به متقاضيان از سوي بانك مسكن ارائه شده است.
'ابوالقاسم رحيمي اناركي' مديرعامل بانك مسكن اجراي اين بسته را موجب رونق بازار مسكن و افزايش قدرت خريد متقاضيان عنوان كرد و گفت: پيش از اين به منظور تنظيم و عرضه تسهيلات در حوزه‌هاي ساخت و خريد از ‌سقف‌هاي تسهيلاتي استفاده مي‌شد، اما در بسته جديد، سعي مي‌كنيم، از ساير ظرفيت ها كه تاكنون كمتر استفاده شده است، استفاده كنيم و در اين مساله همه متقاضيان‌ دهك‌هاي سوم تا هفتم گروه هدف ما هستند.
وي گفت: در بسته جديد پيشنهاد داده‌ايم كه براساس قدرت خريد و توان بازپرداخت افراد، سقف‌هاي تسهيلاتي به صورت متغير تعيين شود و افراد براساس قدرت خريد و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهيلات متناسب با شرايط خود استفاده كند.

**افزايش 60 درصدي تسهيلات مسكن روستايي
همچنين افزايش تسهيلات مسكن روستايي نيز از ديگر برنامه هاي دولت در بخش مسكن است كه براساس آن وام مسكن روستايي از 25 ميليون به 40 ميليون تومان افزايش يافته است.
'عزيزالله مهديان' معاون بنياد مسكن با بيان اينكه رشد 60 درصدي افزايش تسهيلات مسكن روستايي تا هفته آينده به هفت بانك عامل ابلاغ مي‌شود ، گفت: براساس قانون ساليانه بايد 15 درصد به سقف تسهيلات مسكن روستايي اضافه شود، اما امسال با توجه به رشد قيمت مصالح ساختماني، سقف تسهيلات نيز با درنظرگرفتن اين افزايش 60 درصد رشد داشت.

**راهكارهاي مالياتي براي حمايت از مستاجران
يكي ديگر از اقدامات دولت براي ساماندهي بازار مسكن، حمايت از مستاجران است. بر اين اساس طرح دو ساله شدن قراردادهاي اجاره بها مورد تاكيد وزارت راه و شهرسازي قرار گرفته است.
همچنين خبرهايي درخصوص راهكارهاي مالياتي در بازار اجاره مسكن از سوي وزير راه و شهرسازي مطرح شده تا با اصلاحيه مالياتي در تعامل با مجلس كار اثربخشي براي مستاجران انجام شود.

**رئيس كميسيون عمران: حوزه مسكن نيازمند سياست گذاري اصولي است
رئيس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت: حوزه مسكن نيازمند سياست گذاري اصولي و كارشناسي است و در اين راستا، بانك ها بايد در قالب تسهيلات ارزان قيمت، سازندگان را به سمت توليد انبوه مسكن هدايت كنند.
«محمدرضا رضايي كوچي» به خبرگزاري ملت اظهار داشت: فرمايشات رهبر معظم انقلاب درباره عقب ماندگي در حوزه مسكن سازي، نشان مي دهد كه ايشان مطالبات بسياري زيادي در اين عرصه داشته و دولت بايد در كوتاه ترين زمان در جهت رفع اين مسائل و دغدغه ها اقدام لازم به عمل آورد.
وي بيان كرد: در توسعه اقتصادي تمام كشورها، موضوع توليد انبوه مسكن نقش تأثيرگذاري دارد و آثار اين مساله به سرعت نمايان مي شود، به طوري كه سرمايه گذاري يك ساله در اين بخش منجر به رونق اقتصادي و افزايش اشتغالزايي در كشور مي شود.
نماينده مردم جهرم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه مساله توليد مسكن در سال هاي گذشته به دست فراموشي سپرده شده بود، افزود: اين مساله موجب شده كه در شرايط كنوني فشار بسياري در حوزه خريد و فروش و اجاره مسكن بر دوش مردم وارد شود.
رضايي تاكيد كرد: درصورتي كه روند افزايش قيمت ها در بازار مسكن تداوم يابد، قطعا اقشار متوسط و ضعيف جامعه ديگر به مقوله خريد مسكن دسترسي نخواهد داشت و اين مساله به يك آرزوي بزرگ براي آنها تبديل مي شود.
اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي افزود: دولت طبق برنامه هاي پنجم و ششم توسعه، مكلف به توليد گسترده مسكن از راه هاي مختلف به ويژه اجراي طرح بازآفريني شهري است، اما متأسفانه اقدامي در اين راستا صورت نگرفته است.
رئيس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: به نظر مي رسد كه دولت هنوز اراده كاملي براي ورود به عرصه توليد گسترده مسكن ندارد، از اين رو شخص رئيس جمهور بايد براي شكوفايي بخش مسكن و كاهش مشكلات مردم در اين عرصه، به اين موضوع ورود كند.
شبك**1108**1392