۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۲۰
کد خبر: 83316156
۰ نفر
از ظرفيت هاي ملي براي حمل چغندر قند خوزستان استفاده مي شود

اهواز - ايرنا - مجري طرح چغندرقند و نيشكر وزارت جهادكشاورزي گفت : از ظرفيت هاي ملي در ناوگان حمل و نقل براي حمل چغندر قند خوزستان كه هم اكنون در مزارع بر زمين مانده، به كارخانه هاي قند كشور استفاده مي شود.

به گزارش ايرنا عليرضا يزداني روز چهارشنبه در نشست بررسي حمل محصول چغندر قندر در سرسراي اداري جهادكشاورزي خوزستان افزود: هم اكنون حدود 800هزار تن چغندر قند خوزستان برداشت شده يا در حال برداشت است ولي هزينه هاي سنگين حمل و نقل مانع از انتقال سريع اين محصول به كارخانه هاي قند كشور شده است.
وي با بيان اينكه در صورت فراوري اين محصول راهبردي حدود 90هزار تن شكر توليد مي شود افزود: با هماهنگي هاي صورت گرفته با مجموعه شركت هاي حمل و نقل و راهداري اميدواريم هرچه زودتر ، چغندر قند خوزستان كه سرمايه ملي است به كارخانه هاي قند اصفهان ، كرمانشاه ، قزوين ، دزفول و اسلام آباد انتقال يابد.
مجري طرح چغندرقند و نيشكر وزارت جهادكشاورزي در ادامه با اشاره به اينكه تداخل حمل گندم و كلزا به سيلوها و جا به جايي كالاهاي اساسي از بنادر كشور ،سبب ايجاد اختلال در حمل چغندر قند شده است افزود: چنانچه اين امكان فراهم شود كه با هماهنگي هاي بين بخشي و انعقاد قرارداد ، 500دستگاه كاميون از مجموع سه هزار دستگاهي كه در بنادر كشور در حال انتقال كالاهاي اساسي و دامي هستند براي انتقال چغندر قند به كار گرفته شود مشكل حمل اين محصول به ميزان زيادي حل مي شود.
وي در اين نشست كه مسئولان شركت هاي حمل و نقل ، پايانه حمل و نقل، كارخانجات توليد كننده قند و شكر و راهداري بر حمايت از كاميون داران و تامين بخشي از نيازهاي آنان با هدف كاهش هزينه هاي حمل چغندر قند تاكيد كرد.
هم اكنون هزينه هر تن چغندر قند به كارخانه هاي قند خارج از استان بين 1/5تا 1.7 ميليون ريال است كه با توجه به قيمت تضميني هر كيلوگرم چغندر قند با عيار 16درصد كه سه هزار و 742 ريال است حدود نيمي از ارزش چغندر قند به كرايه حمل اختصاص مي يابد كه بايد از جيب كشاورز چغندر كار پرداخت شود.
وي گفت:از همه راهكارها و تلاش ها براي جلوگيري از زيان چغندركاران و كاهش قيمت كرايه حمل اين محصول كشاورزي استفاده مي كنيم.
مجري طرح چغندرقند و نيشكر وزارت جهادكشاورزي افزود: پارسال كارخانجات قند و شكر براي همكاري و كمك به كشاورزان، بخشي از كرايه حمل و نقل را برعهده گرفتند كه انتظار مي رود امسال نيز در حمايت از كشاورزان اين اقدام را انجام دهند.
مجري طرح چغندرقند و نيشكر كشور افزود: در سال زراعي جاري 15 هزار هكتار زيركشت چغندر قند پاييزه است كه حدود 11 هزار هكتار آن با توليد 800 هزار تن چغندر فقط مربوط به استان خوزستان (دزفول، انديمشك و شوش) مي شود و بقيه سطح زيركشت مربوط به استان هاي گلستان، فارس، كرمانشاه و اصفهان است.
به گزارش ايرنا با شروع فصل برداشت چغندر قند در استان خوزستان، چغندركاران براي حمل و نقل اين محصول به كارخانجات دچار مشكل افزايش قيمت شده اند به طوري كه كاميون داران نرخ هاي خود را بابت حمل هر تن چغندر قند دو تا سه برابر افزايش داده اند كه موجب نگراني و ضرر توليد كنندگان شده است.
در اين نشست نمايندگان كشاورزان چغندر كار نگراني خود از احتمال گنديده شدن محصول چغندر قند در صورت تعلل و تاخير در حمل اين محصول بيان كردند.
كارخانه قند شوش تنها كارخانه قند در خوزستان است كه ظرفيت جذب چغندر قند محدودي دارد و به ناچار اين محصول بايد به كارخانه هاي قند خارج از استان انتقال يابد.
در اين نشست اعلام شد تا سال 1404 سطح زير كشت چغندر قند در خوزستان بايد از 11هزار و 119هكتار فعلي به 80هزار هكتار با توليد 6.5ميليون تن برسد.
برآوردهاي سازمان جهادكشاورزي خوزستان نشان مي دهد براي جذب محصول چغندر قنداستان ، بايد هشت كارخانه جديد قند در خوزستان ساخته شود.
6065/6002