پوتین: از ایرانی ها خواستیم در برجام بمانند

مسكو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از موضع اتحادیه اروپا در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) خاطرنشان كرد: صادقانه بگویم من به صلاح ایران نمی دانم كه ازاین توافق خارج شود؛ من این مورد را آزادانه می گویم زیرا بارها چنین دیدگاهی را در تماس با شركای ایرانی اعلام كردم.

به گزارش ایرنا به نقل از اینترفاكس، ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در كنفرانس مطبوعاتی مشترك با آلكساندر واندر بلن رئیس جمهوری اتریش افزود: با خروج ایران از این توافق همه فراموش می كنند كه آمریكا نخستین كشوری بود كه خروج از برجام را كلید زد.
وی با بیان اینكه همینك مطلبی غیردیپلماتیك می گویم كه ممكن است به مزاج دوستان اروپایی خوش نیاید، اظهار داشت: برجام در حال فروپاشی است.
رئیس جمهوری روسیه افزود: كشورهای اروپایی نمی توانند هیچ اقدامی برای نجات برجام كرده و با ایران به شكل واقعی برای جبران خسارت های اقتصادی این كشور همكاری كنند.
پوتین گفت: اما به محض اینكه ایران گام های نخست را بردارد و اعلام كند كه خارج می شود همه از یاد خواهند برد كه طرف پیشگام در فروپاشی برجام ایالات متحده بود و همه ایران را مقصر خواهند خواند.
وی ادامه داد: در آن صورت افكار عمومی و جهان به شكل هدفمند به این سمت (علیه ایران) هدایت خواهد شد.
اینترفاكس هم به نقل از پوتین نوشت: صادقانه بگویم من به صلاح ایران نمی دانم كه از این توافق بین المللی خارج شود؛ من این مورد را آزادانه می گویم زیرا بارها چنین دیدگاهی را در تماس با شركای ایرانی اعلام كرده ام.
وی با بیان اینكه باید ببینیم چه رخ خواهد داد، اضافه كرد: روسیه آتش نشان نیست و ما نمی توانیم همه آنچه را كه بطور كامل به ما بستگی ندارد، نجات دهیم.
پوتین گفت: ما در آینده نیز آماده ایم كه چنین نقش مثبتی را بازی كنیم اما این فقط به ما بستگی ندارد بلكه به همه شركا و همه بازیگران ازجمله آمریكا، كشورهای اروپایی و ایران بستگی دارد.
پس از خروج آمریكا از برجام در روز 18 اردیبهشت‌ماه سال 97 و بازگشت تحریم‌ها، ایران هفته گذشته به كشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانكی و نفتی فرصت داد و تاكید كرد: هر زمان كه خواسته‌های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف‌ شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی مرحله‌ به‌ مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد كرد.
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای تأكید كرد كه برای پیاده‌سازی كامل برجام تلاش می‌كند. در همین پیوند وزرای 28 كشور اروپایی به تازگی در نشستی در بروكسل درباره تصمیم ایران تشكیل جلسه دادند.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان این نشست ضمن تاكید بر پایبندی اروپا به اجرای كامل برجام ابراز امیدواری كرد: نخستین تراكنش سازوكار ویژه مالی اروپا و ایران ظرف چند هفته آینده انجام شود.
اروپام*391*1346**