۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۵
کد خبر 83316144
۰ نفر
آلمان برای جلوگیری از تشدید تنش با ایران تلاش می كند

تهران – ایرنا – 'هایكو ماس' وزیر امورخارجه آلمان روز چهارشنبه گفت: باید همه تلاش مان را برای پرهیز تشدید تنش با جمهوری اسلامی ایران به كار ببندیم.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیك روسیه، ماس افزود: پایبندی به توافق هسته ای تنها ابزار مناسب برای جلوگیری تشدید تنش است.
وی تاكید كرد كه بهترین راه برای جلوگیری از تنش نظامی باقی ماندن در توافق هسته ای برجام است.
پیش از این نیز احزاب دموكرات مسیحی و سوسیال دموكرات آلمان طی نشستی در برلین بر لزوم حل و فصل موضوع ایران از طریق سیاسی تاكید كردند.
اروپا روز دوشنبه از آمریكا خواست بر شدت تنش در منطقه در ارتباط با توافق هسته ای دامن نزند.
«فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر لزوم مذاكره به عنوان تنها و بهترین راه برای پرداختن به اختلافات و دوری از متشنج شدن اوضاع در منطقه تاكید كرد و گفت: به حمایت كامل از توافق هسته ای با ایران و اجرای كامل آن ادامه می دهیم.
مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا در حاشیه نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروكسل با همتایان خود از انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار و گفت وگو كرد.
«حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران 18 اردیبهشت ماه در جلسه هیات دولت از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبر داد و گفت: اگر آنها (اروپایی ها) در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی گردیم، ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می گیریم.
همچنین شورای عالی امنیت ملی در بیانیه ای خطاب به كشورهای عضو برجام اعلام كرد: ایران از امروز (18 اردیبهشت 98) برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می كند.
شبك**9365**1392