800 كانتینر سیار بهداشتی در مناطق عشایری فعال می شود

قزوین - ایرنا - رئیس سازمان امور عشایر كشور گفت: دولت درحال اجرای طرح ویژه بهداشتی درمانی عشایر است كه در همین رابطه 800 كانتینر سیار بهداشتی در مناطق عشایری فعال خواهد شد.

به گزارش ایرنا، كرمعلی قندالی روز چهارشنبه در جلسه شورای عشایری استان قزوین افزود: قزوین یكی از هشت نقطه كشور در اجرای طرح ساماندهی عشایر بوده و طی سالهای گذشته برای حل مشكلات این قشر اقدامات خوبی انجام داده است.
وی با بیان اینكه عشایر در تولید فرآورده های خام دامی و صنایع دستی نقش بسزایی دارند، اظهار داشت: حمایت از این اقشار می تواند علاوه بر حل مشكلات آنها به افزایش توانمندی اقتصادی كشور منجر شود از این رو باید مدیران و مسئولان كشوری به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
قندالی به فعالیت چشمگیر عشایر در حوزه كشاورزی پرداخت و گفت: یكی از مهمترین اولویت های كشور در حوزه عشایر كمك به رشد و توسعه فعالیت های كشاورزی است.
این مسئول در ادامه سخنان خود به بهره مندی عشایر كشور از فناوری های نوین اشاره كرد و گفت: استفاده از پنل های خورشیدی به عنوان انرژی پاك برای مناطق عشایری و همچنین افزایش میزان آنتن دهی موبایل در بیش از 2 هزار نقطه از مناطق صعب العبور كشور از دیگر اقداماتی است كه دولت برای افزایش رفاه عشایران در سال جاری انجام می دهد.
قندالی به تخصیص اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده به تشكلات عشایری اشاره كرد و گفت: تاكنون برای توانمندسازی عشایر در كشور 200 میلیارد ریال به صندوق عشایر كشور كمك شده كه سهم استان قزوین از این رقم یك میلیارد و 700 میلیون ریال است.
رئیس سازمان امور عشایر كشور به نوسازی راه های روستایی و تامین آب شرب عشایر اشاره كرد و گفت: تاكنون سه هزار میلیارد ریال از اعتبارات آبرسانی روستاها به عشایر اختصاص داده شده است و امیدواریم كه در حوزه مرمت راه های روستایی و عشایری همكاری لازم از سوی استانداران و فرمانداران صورت گیرد.
قندالی خاطرنشان كرد: تشكلات عشایری می توانند برای اجرای طرح های اقتصادی خود در این مناطق از تسهیلات هزار میلیارد ریالی قرض الحسنه برخوردار شوند كه بر همین اساس در راستای تقویت زنجیره تولید 2 هزار میلیارد و 600 میلیون ریال تخصیص داده شده است.
در حال حاضر براساس سرشماری انجام شده 2 هزار و 100 خانوار عشایری با جمعیت 6 هزار و 300 نفر در استان قزوین زندگی عشایری دارند.
9925* 6101