۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱
کد خبر 83316130
۰ نفر
فرانسه خبرنگاران جنگ يمن را تهديد كرد

تهران-ايرنا- سازمان امنيت فرانسه روز چهارشنبه سه خبرنگار اين كشور را كه درباره سلاحهاي فرانسوي به كار رفته درجنگ يمن تحقيق و افشاگري كرده بودند؛ احضار و بازخواست كرد.

به گزارش راديو بين المللي فرانسه، در پي انتقادها از بكارگيري سلاحهاي ساخت فرانسه توسط نيروهاي ائتلاف عربي در جنگ يمن، «ژوفره ليولسي» و «ماتياس دستال» خبرنگاران پايگاه اينترنتي «ديسكلوز» و «بنوا كلمبا» خبرنگار تحقيقاتي راديو فرانسه امروز چهارشنبه به اداره كل اطلاعات داخلي فرانسه احضار شدند تا درباره «شبهه‌ افشاي اسرار دفاع ملي» توضيح دهند.
پرونده اين خبرنگاران به همين اتهام در پي شكايتي از سوي وزارت نيروهاي مسلح فرانسه در دادسراي پاريس گشوده شده است.
پايگاه ديسكلوز متهم است كه اطلاعات طبقه‌بندي شده و محرمانه دفاعي متعلق به دولت را منتشر كرده است. اين اطلاعات حاكي از آن است كه برخي تجهيزات نظامي ساخت فرانسه كه به عربستان سعودي و امارات متحده عربي فروخته شده در جنگ يمن مورد استفاده قرار گرفته و به احتمال زياد براي حمله به اهداف و شهروندان غيرنظامي به كار برده شده است.
افشاگري ديسكلوز همچنين اخيرا در ممانعت از بارگيري سلاح در يك كشتي سعودي در بندر «لوهاور» فرانسه نقش مهمي داشت. در پي اين افشاگري ها كه اعتراض سازمان هاي حقوق بشري را به دنبال داشت، اين كشتي سعودي مجبور شد روز جمعه 20 ارديبهشت بدون بارگيري بندر لوهاور را ترك كند.
در پي اين رويدادها سازمان عفو بين‌الملل به همراه 16 سازمان حقوق بشري ديگر، احضار خبرنگاران فرانسوي در پيوند با اين پرونده را محكوم كرد.
افشاي اين موضوع توسط اين سه خبرنگار فرانسوي در حالي است كه چندي پيش «امانوئل مكرون» رئيس‌جمهور فرانسه گفته بود پاريس از رياض تضمين گرفته است كه از سلاح هاي جنگي خريداري شده در جنگ عليه يمن، استفاده نكند. وي افزود: فرانسه نمي‌تواند از فروش اسلحه به عربستان چشم‌پوشي كند!
اين سخنان مكرون در واكنش به تظاهرات گسترده نهادهاي مردمي و فعالان حقوق بشر مطرح شده كه طي ماه هاي اخير مانع پهلو گرفتن كشتي عربستان براي بارگيري سلاح هاي جنگي توليدي فرانسه به مقصد عربستان شدند و كشتي بدون بارگيري سلاح‌هاي جنگي مجبور به ترك سواحل فرانسه شد.
در واقع، فرانسه جزو شركاي جرم ائتلاف بدنام سعودي در جنگ يمن محسوب مي‌شود كه در عين تامين سلاح‌هاي جنگي مورد نياز سعودي‌ها، مزدوران فرانسوي را نيز براي كمك به ائتلاف سعودي به جنگ عليه مردم مظلوم يمن اعزام كرده و حتي در اتاق جنگ ائتلاف سعودي نيز حضور فعال دارند.
افشاي اين موضوع براي مكرون بسيار گران و پرهزينه تمام شد و آبرو ريزي بزرگي را براي او در صحنه سياسي و رسانه‌اي در فرانسه و حتي اروپا به دنبال داشت.
آنچه در اين ميان اهميت بيشتري دارد، همكاري نزديك فرانسه يا آمريكا و انگليس در فجايع سوريه، ليبي و يمن است كه مشخصاً براي شخص مكرون منافع مالي بادآورده‌اي را به همراه دارد.
سازمان ملل پيوسته درباره فجايع انساني در جنگ يمن هشدار مي‌دهد و آن را بزرگترين فاجعه انساني قرن مي‌داند. صندوق كودكان ملل متحد به افزايش تعداد كودكان قرباني در جنگ يمن استناد مي‌كند و خواستار جلوگيري از جنايات جنگي ائتلاف سعودي به‌ويژه در حملات وحشيانه به مدارس، مناطق مسكوني و مراكز تجمع مردم مظلوم يمن شده كه عمدتاً تلفات انساني را متوجه كودكان، زنان و افراد سالخورده كرده است.
سازمان بهداشت جهاني نيز مرتباً هشدار مي‌دهد كه محاصره زميني، دريائي و هوايي يمن باعث جلوگيري از ارسال دارو، غذا و كمك‌هاي انسان دوستانه براي مردم قحطي‌زده شده كه بيشترين عواقب آن را كودكان و اقشار ضعيف متحمل شده‌اند.
مطابق آمار سازمان ملل حدود 21 ميليون تن در معرض قحطي و گرسنگي قرار دارند و تقريباً همه مردم يمن دچار سوءتغذيه هستند. ادامه اين وضعيت باعث فقر داروئي و غذائي در يمن شده كه به طور متوسط روزانه جان 135 نفر را در معرض خطر جدي قرار داده و بسياري از آن‌ها كمتر از نيمي از وزن مطلوب و مورد انتظار را در سنين مختلف به‌ويژه در كودكي دارند و در معرض انواع بيماريهاي عفوني و واگير هستند. درست در همين شرايط، ائتلاف سعودي با بمباران تعمدي زيرساخت‌ها ازجمله تاسيسات آبرساني، بيمارستان‌ها و درمانگاه‌ها عملاً باعث شيوع طيف وسيعي از بيماري‌ها شده‌اند.
شبك**9041**9241