1500میلیارد تومان به احیای حوزه های آبخیزداری اختصاص یافت

شیراز-ایرنا- معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: برای سال 98 بیش از یك هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات به احیای 628 حوزه آبخیزداری كشور اختصاص یافته است.

به گزارش ایرنا بهمن افراسیابی، چهارشنبه در آیین معارفه سرپرست اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در شیراز افزود: این تسهیلات بنا به دستور رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی برداشت شده و برای احیای آبخیزداری در نقاط مختلف كشورهزینه خواهد شد.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر میزان بارندگی در كشور در سال 97 و از ابتدای سال 98 تا كنون روند افزایشی نداشت شاهد بحران زیست محیطی در عرصه های منابع طبیعی ایران بودیم و می توان گفت كه سال قبل و امسال، سال احیای منابع طبیعی است.
افراسیابی، در مورد فعالیت هایی كه منجر به بهبود وضعیت منابع طبیعی در كشور می شود نیز بیان داشت: كشت 35 هزار هكتار جنگل و پنج هزار هكتار بذركاری از جمله اقداماتی است كه در سال 97 با هدف بهبود وضعیت منابع طبیعی كشورمان انجام شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: همچنین در نظر داریم كه محافظت از عرصه های منابع طبیعی را به مردم واگذار كنیم و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، قرار است حفاظت بیش از 76 میلیون هكتار از اراضی ملی توسط مردم و انجمن های مردم نهاد انجام شود.
همچنین به گفته افراسیابی، تا كنون 50 میلیون هكتار از اراضی ملی در طرح كاداستر (حدنگاری) ثبت شده و این طرح برای 35 میلیون هكتار دیگر از این اراضی در حال انجام است.
طرح كاداستر طرحی است كه در آن مالكیت دولت بر اراضی ملی ثبت شده و سند برای آن اراضی در نظر گرفته می شود تا امكان دخل و تصرف سودجویان و بهره برداران غیر مجاز از بین برود.
در ادامه این آیین، شهرام منتصری كه در سمت معاون برنامه ریزی و اقتصادی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس فعالیت داشت به عنوان سرپرست این اداره كل معرفی و از خدمات مهرزاد بوستانی مدیر كل پیشین این نهاد تقدیر شد.
ع.پ / 6118 /2027