رئيس پارلمان اسلووني: لوبليانا به صلح متعهد است

بلگراد-ايرنا-رئيس پارلمان اسلووني در ديدار با سفير كشورمان در لوبليانا گفت: اسلووني كشوري است كه واقعا به صلح متعهد است و همواره گفت وگوها و توافق چندجانبه را باور دارد.

به گزارش سفارت ايران در لوبليانا، 'ديان ژيدان' و 'كاظم شافعي' روز چهارشنبه در پايتخت اسلووني ضمن تبيين مواضع ايران درخصوص برجام، آخرين وضعيت و تحولات منطقه و همچنين مناسبات دو كشور را به ويژه در حوزه روابط پارلماني مورد بحث و بررسي قرار دادند.
رئيس پارلمان اسلووني در اين ديدار گفت: همه آگاهيم كه وقتي برخي كشورها به توافق ها احترام نمي گذارند، مخاطراتي ايجاد مي شود كه همه بر آن واقف هستيم.
ژيدان اضافه كرد: با نگراني وضعيت كنوني را پيگيري مي كنيم، اما درعين حال مي بايست باور كنيم كه سياستمداران مي بايست دنبال يافتن راه حل هاي خردمندانه بوده و مشكلات را هموار كنند.
سفير ايران نيز در اين نشست با ارائه توضيحاتي پيرامون آخرين وضعيت توافق هسته اي به ويژه متعاقب خروج آمريكا و اعمال مجدد تحريم هاي يكجانبه و خودسرانه آمريكا به آخرين اقدام غيرقانوني اين كشور مبني بر افزودن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به فهرست گروه هاي تروريستي خارجي اشاره كرد.
شافعي به خويشتنداري جمهوري اسلامي ايران اشاره و دلايل توقف اجراي بخشي از تعهدات داوطلبانه ايران در برجام را تشريح كرد.
سفير ايران در اسلووني در ادامه با اشاره به اقدامات غيرقانوني آمريكا ، خواستار مخالفت كشورها از جمله اسلووني با يكجانبه گرايي آمريكا گرديد.
وي همچنين به بيانات روز گذشته مقام معظم رهبري مبني بر عدم وقوع جنگ اشاره و آثار و پيامدهاي هرگونه تنش در منطقه را محدود ندانسته و تأكيد كرد: عواقب اين امر به سرعت به ساير مناطق جهان از جمله اروپا تسري خواهد يافت.
سفير ايران همچنين با اشاره به اهميت ديپلماسي پارلماني در توسعه مناسبات دو كشور بر آمادگي مجلس شوراي اسلامي جهت گسترش روابط پارلماني با اسلووني، تأكيد كرد.
شبك**اروپام**436**1392