ستاد امر به معروف از پشتوانه كامل قانوني برخوردار است

تهران - ايرنا - دبير ستاد امر به معروف و نهي از منكر، گفت: ستاد امر به معروف از پشتوانه كامل قانوني برخوردار است، با اين حال معتقديم عملكرد جمهوري اسلامي در اين زمينه كامل نبوده است.

نخستين نشست خبري حجت‌الاسلام جليل محبي، دبير ستاد امر به معروف و نهي از منكر كشور، چهارشنبه 25 ارديبهشت ماه با حضور اصحاب رسانه در محل غرفه اين ستاد در بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم برگزار شد.
حجت‌الاسلام محبي در اين نشست اظهار كرد: چهار سال از تصويب قانون حمايت از آمران به معروف مي‌گذرد و بر مبناي آن، ستاد امر به معروف و نهي از منكر از پشتوانه كامل قانوني برخوردار است، با اين حال معتقديم عملكرد جمهوري اسلامي در زمينه امر به معروف، خوب نبوده چرا كه اين فريضه به روابط ميان انسان‌ها آن هم در يك حوزه خاص همچون عفاف و حجاب خلاصه شده است.
وي در ادامه گفت: امام كاظم(ع) فرموده‌اند: اگر امر به معروف نكنيد، اشرار بر شما حاكم مي‌شوند و هر چه دعا كنيد، مستجاب نخواهد شد، همچنين امام علي(ع) نيز به اين موضوع اشاره كرده‌اند كه اگر حاكمان اصلاح شوند، مردم اصلاح مي‌شوند. با اين مقدمه، امر به معروف حاكمان از سوي مردم در اولويت و واجبي عيني است، اگر مردم ياد بگيرند كه حاكمان را درست امر به معروف كنند، فرهنگ مسئوليت اجتماعي تقويت مي‌شود.
حجت‌الاسلام محبي با اشاره به سخني از آيت‌الله جوادي آملي كه مي‌گويد: ظاهر مردم ايران، باطن مسئولان جمهوري اسلامي است، گفت: اگر ناهنجاري‌هايي بين مردم وجود دارد بخاطر مسئولان است، ما آموزش نحوه صحيح امر به معروف و ترويج مطالبه‌گري از طريق رسانه را در اولويت قرارداده‌‌ايم. همه به اشتباه فكر مي‌كنند كه ستاد امر به معروف مجري مقابله با منكرات است در حالي كه اين ستاد، تنها وظيفه فرهنگ‌سازي و احياي امر به معروف را به عهده دارد.
در ادامه اين نشست، حجت‌الاسلام ميرزايي، معاون اجتماعي و مطالبه‌گري ستاد امر به معروف و نهي از منكر اظهار كرد: رويكردهاي جديد ستاد برگرفته از حكم آيت‌الله صديقي، رئيس ستاد براي حجت‌الاسلام محبي است، رويكرد ما اين است كه جايگاه امر به معروف را در كشور ارتقا بدهيم و مردم بتوانند از مسئولان مطالبه كنند، كسي نبايد فكر كند كه اين ستاد، گشت ارشاد است.
وي به راهكارهايي همچون تأسيس سازمان مردم‌نهاد در زمينه امر به معروف، آموزش‌هاي تخصصي به طلايه‌داران امر به معروف، تهيه اطلس مسائل و مشكلات مردم در استان‌هاي مختلف و تدوين سازوكار جديد براي شوراهاي امر به معروف در دستگاه‌هاي مختلف اشاره كرد و از ترويج مطالبه‌گري در نهادها و ادارات كشور خبر داد.
حسين علي مددي، معاون رسانه، فرهنگ‌سازي و آموزش ستاد امر به معروف نيز به توليدات جديد اين مجموعه در زمينه انيميشن، دوربين‌مخفي، كليپ آموزشي اشاره كرد و از برگزاري جشنواره فصلي و مردمي امر به معروف بعد از ماه مبارك رمضان خبر داد.
در پايان اين نشست از جديدترين پيمايش ميداني ستاد امر به معروف كه توسط مركز افكارسنجي دانشگاه تهران انجام شده است، رونمايي به عمل آمد.
فراهنگ **1355**9246**