سفيرايران بر همكاريهاي ورزشي سنتي با مجارستان تاكيد كرد

بلگراد-ايرانا- سفير جمهوري اسلامي ايران در بوداپست در ملاقات با اعضاي تيم تيراندازي با كمان بر روي اسب كشورمان بر توسعه همكاريهاي ورزشي سنتي با مجارستان تاكيد كرد.

به گزارش سفارت ايران در بوداپست، غلامعلي رجبي يزدي روز چهارشنبه در اين ديدار گفت:اين ورزش داراي ديرينه تاريخي و پيشينه چندين هزار ساله دارد كه در ميان ايرانيان در دوران باستان محبوبيت و رواج داشته است.
وي با تاكيد بر ضرورت حمايت از ورزش هاي سنتي و باستاني كشورمان افزود: با توجه به ريشه هاي تاريخي مشترك ايران و مجارستان خوشبختانه اين ورزش درمجارستان از استقبال خوبي برخوردار بوده وسفارت جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد هرگونه تلاش و حمايت را در راستاي توسعه همكاريهاي ورزشي و همچنين توسعه و گسترش اين ورزش در ايران بعمل آورده و از اين اقدام در راستاي ايجاد پلهاي ارتباطي بين مردم ايران و مجارستان بهره گيرد.
سفير كشورمان همچنين به اهميت فعاليت در راستاي جذب جوانان و نونهالان و تشويق و ترغيب آنها در به روي آوردن به اين رشته ورزشي اشاره و تاكيد كرد: باتوجه به اينكه اين ورزش هم شامل تيراندازي با كمان بوده و هم نيازمند مهارت اسب سواري است، ضرورت داردكه تلاش بيشتري از سوي فدارسيون در راستاي گسترش اين رشته ورزشي صورت گيرد.
رجبي يزدي در ادامه به پرورش اسب و وجود نژادهاي مختلف آن در كشور اشاره و افزود: بازاريابي جهت صادرات اسب از جمهوري اسلامي ايران به مجارستان و كشورهاي اروپايي نيز مي تواند به عنوان يكي ديگر از راه هاي تقويت همكاريهاي بين دو كشور مورد توجه قرار گيرد.
كريستف نمتي مدير برگزاري مسابقات تيراندازي با كمان روي اسب در مجارستان نيز كه در اين نشست حضور داشت طي سخناني گفت: اين مسابقات با حضور 66 ورزشكار از 14كشور از تاريخ 26 الي 29ارديبهشت ( 16 الي 19 ماه مي) در بوداپست برگزار مي شود و شش تن از ورزشكاران ايراني در اين مسابقات با ديگر ورزشكاران به رقابت خواهند پراخت.
وي از توجه سفارت جمهوري اسلامي ايران به اين رشته ورزشي و تلاش در راستاي حمايت از همكاريها و توسعه اين ورزش قدرداني و ابراز اميدواري كرد كه حضور اعضاي تيم ايران در اين مسابقات علاوه بر رقابت با ساير اعضاي تيم هاي شركت كننده سبب ايجاد ارتباط صميمي و دوستانه گردد.
علي قورچيان رئيس كميته هنرهاي رزمي كشورمان نيز در اين ديدار خلاصه اي از فعاليتهاي اين رشته ورزشي در ايران را ارائه داد و از حمايت بعمل آمده از سوي سفارت جمهوري اسلامي ايران در مجارستان قدرداني كرد.
اعضاي تيم كشورمان نيز سابقه فعاليتهاي خود را در اين جمع تشريح و مشكلات و چالشهاي موجود و همچنين موفقيت هاي حاصله در راستاي توسعه اين رشته ورزشي را برشمردند.
شبك**اروپام**436**1708