اختلاف‌نظر نظامی انگلیس و آمریكا بر سر ایران خبرساز شد

لندن – ایرنا – درحالی‌كه پنتاگون با طرح ادعاهای ساختگی مبنی بر قصد نیروهای هم‌پیمان ایران برای حمله به اهداف آمریكا در منطقه، جنگ روانی تازه‌ای به انداخته، یك فرمانده انگلیسی برخلاف این ادعا تصریح كرد كه تهدیدی از سوی نیروهای هم‌پیمان ایران در عراق و سوریه افزایش نیافته است.

'گریس گیكا' كه معاونت فرمانده ائتلاف ادعایی آمریكا علیه داعش را برعهده دارد روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: ما به اقتضاء شرایطی كه در آن قرار داریم تحرك نیروهای موردحمایت ایران و سایر گروه ها را زیر نظر داریم. اما همان‌طور كه گفتم تحركی از سوی نیروهای هم‌پیمان ایران دیده نشده است.
هرچند این فرمانده انگلیسی بعداً تلاش كرد تا سخنان خود را توجیه كند اما انعكاس آن در رسانه‌های خبری تاحدی بالا گرفت كه مركز فرماندهی آمریكا (سنتكام) مجبور شد سخنان وی را تكذیب كند.
سخنگوی مركز فرماندهی آمریكا مدعی شد كه سخنان گیكا برخلاف تهدیدهای معتبری است كه شناسایی شده و درنتیجه «هم‌زمان با آنكه ما تهدیدهای قریب‌الوقوع احتمالی علیه نیروهای آمریكایی در عراق را تحت نظر داریم و به‌دقت آن را رصد می‌كنیم، ائتلاف ضد داعش در سطح بالایی از هشدار قرار دارد».
دولت آمریكا به تازگی مدعی شده اطلاعاتی از قصد نیروهای هم‌پیمان با ایران برای حمله به نیروهای آمریكایی در عراق دریافت كرده است. ایران این ادعاها را رد كرده است.
نشریه ایندیپندنت در گزارشی در همین رابطه نوشت: مقامات اطلاعاتی و نظامی اروپا و آمریكا طی یك سال گذشته اذعان داشته‌اند كه منشاء اقدامات متجاوزانه در تهران نیست بلكه در واشنگتن از سوی جان بولتون مشاور امنیت ملی كاخ سفید است كه دونالد ترامپ را علیه ایران تحریك می‌كند.
این نشریه انگلیسی افزود: یك مقام آمریكایی می‌گوید اطلاعات جدید آمریكا درباره افزایش تهدید ایران، مساله بزرگ و شایسته برنامه‌ریزی نظامی توسط بولتون نیست. مقامات عراقی هم می‌گویند كه نسبت به مدارك ارائه‌شده توسط مایك پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا درباره تهدید پایگاه‌های آمریكایی در عراق تردید دارند.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه گذشته در دیدار با پمپئو خواستار حداكثر خویشتن‌داری شده تا كار به درگیری نظامی نكشد.
شبك**اروپام **هـ ن**1392