راهپیمایی میلیونی ساكنان غزه و كرانه باختری در روز نكبت

غزه - ایرنا - راهپیمایی میلیونی فلسطینی امروز (چهارشنبه) به مناسبت روز نكبت و هفتاد ویكمین سال اشغال فلسطین در مناطق مختلف نوار غزه و كرانه باختری برگزار شد.

راهپیمایان علاوه بر پرچم های فلسطین، تابلوهای بزرگی در دست داشتند كه بر روی آنها اسم شهرها و روستاهای اشغال شده در طول 71 سال گذشته نوشته شده بود.
شماری از افراد مسن حاضر در این راهپیمایی نیز كلید منازل اشغالی خود را برای تاكید بر بازگشت به آنها در دست داشتند.
سربازان رژیم صهیونیستی نیز به سمت تظاهركنندگان گلوله و گاز اشك آور شلیك كردند كه باعث مصدومیت تعدادی از آنان شد.
آخرین خبرها از نوار غزه حاكی از آن است كه 60 نفر در این راهپیمایی براثر تیراندازی نظامیان این رژیم زخمی شده اند.
«جمیل مزهر» از رهبران جنبش آزادی بخش فلسطین در جمع تظاهركنندگان گفت: از آنجایی كه معامله قرن علاوه بر فلسطین كل جهان عرب را هدف قرار داده لازم است با یك راهبرد مشخص عربی با این طرح مقابله شود.
این مقام فلسطینی بر ضرورت ادامه راهپیمایی های بازگشت در نوار غزه تاكید و خاطرنشان كرد كه این حركت باید به یك انتفاضه ملی و فراگیر تبدیل شود.
'مزهر' همچنین یادآور شد كه فلسطینیان هرگز معامله بر سر قضایای ملی را در ازای گرفتن امتیازهای اقتصادی نخواهند پذیرفت.
وی در ادامه سخنان خود خواستار وحدت ملی فلسطینیان شد و از مجامع بین المللی و نهادهای حقوقی خواست تا مسئولیت خود درقبال قضیه فلسطین را برعهده بگیرند.
صهیونیست ها در 15 مه 1948 (25 اردیبهشت 1327) براساس نقشه و توطئه های تهیه شده ازسوی انگلیس، موجودیت خود و تشكیل رژیمی اشغالگر را اعلام و مردم فلسطین را از خانه و كاشانه خود آواره كردند.
اكنون نزدیك به 6 میلیون آواره فلسطینی در كشورهای مختلف جهان به سر می برند و همگان بر ضرورت آزادی فلسطین و بازگشت به كشور خود تاكید دارند.
شبك**خاورم*9469*1436**1392

سرخط اخبار جهان