ایران همیشه دركمك رسانی بین المللی مشاركت فعال داشته است

تهران- ایرنا- رئیس هیات اعزامی كشورمان در ژنو به همكاری های منطقه ای كشورمان در زمینه مدیریت حوادث طبیعی اشاره كرد و گفت: همانطور كه تاریخ گواه بوده، ایران همیشه در كمك رسانی بین المللی مشاركت فعال داشته است.

به گزارش روز چهارشنبه سازمان مدیریت بحران كشور، اسماعیل نجار كه در راس هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به ششمین اجلاس مجمع جهانی كاهش خطرپذیری سوانح در شهر ژنو سوئیس سفر كرده است، این مطلب را در سومین روز این كنفرانس بیان كرد.
معاون وزیر كشور ضمن تشكر از میهمان نوازی های دولت و مردم كشور سوئیس گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل مواجه بودن با حوادث بزرگ و متعدد طی دهه های اخیر همواره از ابتكارات جهانی برای كاهش خطرپذیری سوانح استقبال كرده و دراجرای چارچوب سندای برای كاهش خطرپذیری و ایجاد برگشت پذیری، اهتمام ویژه ای مبذول داشته است و در این راستا نسبت به بازنگری ساختار مجمع ملی كاهش خطرپذیری سوانح گام های های بسیار سازنده ای برداشته است.
رئیس هیات اعزامی كشورمان به ژنو با اشاره به در دستور كار بودن تهیه طرح جامع كاهش مخاطرات توسط سازمان مدیریت بحران كشور گفت: این طرح با هدف شناسایی انواع مخاطرات طبیعی در گستره سرزمینی ایران وتهیه نفشه ها واطلس این مخاطرات و نیز تدوین و اجرای برنامه های كاهش خطر انجام می شود و طی سال های اخیرتهیه طرح های جامع سه گانه كاهش خطرپذیری زلزله، سیل و خشكسالی كشور با همكاری وزارتخانه های تخصصی ذیربط در اولویت انجام اقدامات قرار گرفته است .
نجار تاكید كرد: بدنبال تصویب قانون تشكیل سازمان مدیریت بحران كشور، سطح مدیریت حوادث به شورای عالی به ریاست رئیس جمهوری، متشكل از وزرای كلیدی ارتقا یافته است.
معاون وزیر كشور به ایجاد ساختارهای مناسب پیشگیری و مدیریت بحران در وزارتخانه ها و شهرداری ها بعنوان جوامع محلی و دستگاههای ذینفع اشاره كرد و گفت: توسعه مراكز آموزشی به منظور پرورش نیروی انسانی متخصص و نهادینه كردن مفهوم كاهش ریسك در جامعه، ایجاد شبكه های لرزه نگاری و به روز كردن شبكه شتاب نگاری و سایر شبكه های لرزه ای در كشور و گنجاندن مفاهیم مدیریت بحران در كتب درسی دانش آموزی و دانشگاهی از دیگر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در كاهش اثرات بلایای طبیعی است.
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران كشور بر محوری بودن همكاری های منطقه ای در چارچوب سندای تاكید كرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یكی از كشور های عضو اكو، تعهد خود را برای كاهش خطرپذیری سوانح و اجرای اولویت های منطقه ای اعلام كرده است. در اجلاس گروه كارشناسی اكو در تهران با كمك اسكاپ پیش نویس چارچوب منطقه ای كاهش خطرپذیری سوانح به عنوان نقشه راه اجرای چارچوب سندای تهیه و در اجلاس استانبول به تصویب رسیده است.
معاون وزیر كشور افزود: در یك اقدام منطقه ای دیگر مقر دائمی مركز منطقه ای مدیریت اطلاعات بلایا برای آسیا و اقیانوسیه (اپدیم) با حضور مقامات بلند مرتبه جمهوری اسلامی ایران و اسكاپ، سال گذشته در تهران افتتاح شد تا همكاری كشورهای منطقه برای پیشگیری از مخاطرات در دستور كار قرار گیرد.
نجار در ادامه به استقبال مقامات ملی و استانی كشورمان از آغاز بكار مجمع ملی كاهش خطرپذیری سوانح جمهوری اسلامی ایران اشاره كرد و گفت: این امر موجب تشویق بیشترما برای استمرار بخشیدن فعالیتها و به كارگیری توان علمی كشور در دستیابی به 7 هدف تعیین شده در چارچوب سندای است. تشویق سایر بخش ها به همكاری در زمینه فرهنگ سازی و افزایش ضریب نفوذ دیدگاه های چارچوب سندای در برنامه های كاهش خطرپذیری سوانح و توسعه از رویكرد هایی است كه مجمع ملی برای تضمین مشاركت هرچه مطلوب تر ذینفعان به دنبال آن می باشد.
رییس هیات اعزامی كشورمان درباره اولویت های اقدام توسط دبیر خانه مجمع ملی با همكاری و هماهنگی كلیه دستگاههای كشوری تصریح كرد: در قالب یك برنامه دوساله و بر اساس چهار اولویت تعیین شده در چارچوب سندای تهیه گردیده است. در این برنامه بروز رسانی استراتژی كشوری برای كاهش خطرپذیری سوانح نیز در برنامه گنجانده شده است.
رییس سازمان مدیریت بحران كشور با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران طی ماه های اخیر از 21 مارس 2019 كه مصادف با آغاز سال نو ایران است با سوانح متعددی روبرو بوده است تصریح كرد: حادثه سیل در 25 استان كشور نمونه بارزی از این گونه سوانح می باشد. گستردگی بارش ها، تاكنون دركشور ما بی سابقه بوده است، به گونه ای كه حدود دو سوم پهنه سرزمینی كشور را به صورت هم زمان ویا بازه زمانی كوتاه مدت تحت تأثیر قرار گرفته است.
وی افزود: تاكنون بیش از 235 شهر و 4304 روستا متأثر از سیلاب ها بوده است كه تعداد حدود 71 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی تخریب و بیش از صد هزار واحد مسكونی دچارخسارت شده است.
نجار خاطر نشان كرد: جمهوری اسلامی ایران با برنامه ریزی از قبل طراحی شده با بكارگیری ظرفیت های ملی و محلی خود منجمله دستگاههای اجرایی، نیروهای نظامی و انتظامی ، ارتش و بویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مشاركت آحاد جامعه در مدت محدود عملیات امداد و نجات و اسكان اضطراری آسیب دیدگان اقدام نمود و با تخلیه بیش از 250 هزار نفر در مناطق تحت تأثیر توانست با كمترین تلفات جانی نسبت به ساماندهی موقت مناطق آسیب دیده اقدام نماید.
معاون وزیر كشور در پایان سخنان خود در ششمین اجلاس مجمع جهانی كاهش خطرپذیری سوانح به بد عهدی آمریكا در قبال كمك رسانی به حادثه دیدگان از سیل اخیر در كشور اشاره كرد.
وی گفت: در جریان این حادثه متاسفانه دولت امریكا با اعمال سیاست های محدود كننده از جمله تحریم بانكی جمعیت هلال احمر ایران، محدودیت های زیادی برای كمك رسانی بین المللی حتی از طریق فدراسیون های هلال احمر و صلیب سرخ جهانی فراهم كرد. جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از كمك ها و همكاری های منطقه ای و بین المللی معتقد است كلیه امور بشردوستانه باید در مسیر صحیح و با رعایت اصول و معیارهای جهانی از جمله بیطرفی و بی غرضی و به دور از تحریم های ناعادلانه جریان یابد.
اجتمام*7029*1095*1193