معاون استاندار: ملخ صحرایی همچنان منابع طبیعی فارس را تهدید می كند

شیراز-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: از بهمن سال 97 كه ملخ های صحرایی (دریایی) به این استان هجوم آوردند تلاش های بسیاری برای كنترل این آفت صورت گرفته است لیكن هنوز این خطر منابع طبیعی فارس را تهدید می كند.

به گزارش ایرنا یدالله رحمانی، چهارشنبه در آیین معارفه سرپرست اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس افزود: در یك ماه آینده نیز همچنان رصد و پایش منابع طبیعی این استان برای حفاظت در مقابل آسیب های ناشی از هجوم ملخ صحرایی ادامه خواهد داشت تا كمترین خسارت به این منابع وارد شود.
وی، در بخش دیگری از سخنان خود، جذب مشاركت های مردمی را برای حفاظت و احیای منابع طبیعی ضروری دانست و اظهار داشت: بودجه دولت برای انجام این كار محدود است از این رو باید با كمك بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری های این بخش، نسبت به احیای منابع طبیعی اقدام شود.
معاون استاندار فارس ادامه داد: سازمان های مردم نهاد (سمن ها) بازوانی توانمند برای منابع طبیعی به شمار می آیند و با استفاده از این ظرفیت می توانیم شاهد بهبود وضعیت منابع طبیعی در این استان باشیم.
رحمانی، همچنین تدوین برنامه ای مدون برای كاهش میزان آتش سوزی در عرصه منابع طبیعی استان فارس را یكی از نیازهای این استان دانست و گفت: این مهم باید در دستگاه های ذی ربط با جدیت دنبال شود و افزون بر این نیز برنامه ای برای حفظ درختان بلوط فارس تدوین و اجرایی شود.

** كاشت بیش از 2 میلیون اصله نهال در فارس
مدیركل پیشین منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این آیین بیان داشت: در سال 97 بیش از 11هزار هكتار جنگل كاری در مناطق شهری، افزون بر 210 هكتاری جنگل كاری در مناطق روستایی صورت گرفت و همچنین بیش از 2 میلیون اصله نهال در این استان كاشته شد.
مهرزاد بوستانی افزود: همچنین در سال 97 تنها 400 هكتار از اراضی منابع طبیعی این استان دچار آتش سوزی شد در حالی كه این آمار در سال 93 بیش از 9 هزار و 800 هكتار بود.

**جزیره ای عمل كردن از بین خواهد رفت
سرپرست جدید اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس نیز در این مراسم در مورد اولویت های كاری خود گفت: یكی از مهمترین موضوع هایی كه به دنبال از بین بردن آن هستیم، جزیره ای عمل كردن و موازی كاری است.
شهرام منتصری، موضوع افزایش نظارت ها در كنار فعالیت های عملی را به عنوان دیگر اولویت های كاری خود برشمرد.
در ادامه این آیین، شهرام منتصری كه در سمت معاون برنامه ریزی و اقتصادی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس فعالیت داشت به عنوان سرپرست این اداره كل معرفی و از خدمات مهرزاد بوستانی مدیر كل پیشین این نهاد تقدیر شد.
ع.پ /6118