عضو شورای شهر: كمیته امداد برای قطع درختان مجوز نداشت

همدان- ایرنا- رییس كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: براساس گزارش های موجود، اقدام به قطع درختان اردوگاه فجر از سوی كمیته امداد امام خمینی(ره) بدون كسب مجوز صورت گرفته است.

رضوان سلماسی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باتوجه به تصمیم اتخاذ شده توسط كمیسیون ماده 7 براساس گزارش ارسالی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری، از طریق مراجع قانونی پیگیری لازم انجام می شود.
وی بیان كرد: گزارش ها حاكیست كه قطع درختان در 4 هكتار صورت گرفته و نیز شواهد موجود، تصاویر هوایی، وجود ادوات و ماشین‌آلات عمرانی در محل، انتقال تنه درختان و تخلیه خاك در مكان‌های نامشخص، وجود تخلف را محرز می‌كند.
این سخنان در حالی مطرح شده است كه رییس كمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان دوشنبه هفته جاری در بازدید از اردوگاه فجر گفت: در بازدید بازرسان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان مداركی بر قطع 140 درخت در این اردوگاه مشاهده نشد و مطالب منتشر شده در این خصوص در رسانه ها كذب است.
علی فتحی دوشنبه هفته جاری در بازدید از این اردوگاه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در اطلاعات به دست آمده و شواهد موجود، بیش از 2 هزار و 500 اصل درخت در این اردوگاه كاشته شده است كه نزدیك به یك هزار و 500 درخت، درخت گردو است.
وی با اشاره به اینكه وسعت باغ این اردوگاه هشت هكتار است، اظهار داشت: چهار هكتار از این باغ بایر بوده كه حالا با كاشت این درختان مردم همدان سال های آینده از اكسیژن تولیدی و سایه آن می توانند استفاده كنند.
فتحی عنوان كرد: 28 هزار متر لوله كشی با عمق 60 سانتی متر، به منظور آبیاری درختان این چهار هكتار به كار رفته كه در نوع خود اقدام شایسته ای است.
وی با قدردانی از مدیركل كمیته امداد امام خمینی (ره) برای این اقدام، افزود: با شنیدن شایعه قطع 140 اصل درخت در این اردوگاه شوكه شدیم، اما با حضور در این باغ، مشاهده میدانی از آن و بررسی اسناد موجود، به كذب بودن مطلب منتشر شده در فضای مجازی اطمینان پیدا كردیم.
سلماسی رییس كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان همچنین اعتقاد دارد: مستندات عینی و موجود نشان می دهد فعالیت‌های كشاورزی، واكاری، تسطیح زمین و كاشت درختان مثمر در اردوگاه فجر به انجام رسیده است.
وی با اشاره به قطع درختان حاشیه دانشكده كشاورزی یادآور شد: گزارش كامل از چگونگی قطع درختان این منطقه نیز تهیه شده و پرونده در محاكم قضایی در حال رسیدگی است.
سلماسی یاداور شد: شورای اسلامی شهر همدان به عنوان حافظ منابع مردم و شهر نسبت به قطع درخت حساسیت ویژه داشته و قدردان شهروندان هستیم كه مراتب تخلف در این زمینه را گزارش می دهند.
وی مشاركت مردم در داشتن شهری پویا، زیبا و زیبنده گردشگری و تفریحی را قابل تقدیر دانست و گفت: حفظ كاربری باغ‌ها و جلوگیری از ساخت وساز را حایز اهمیت ویژه می دانیم.
اردوگاه فجر یكی از بكرترین و قدیمی ترین اردوگاه های فرهنگی، تربیتی زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی(ره) استان همدان است كه در یكی از مناطق طبیعی همدان قرار دارد.
به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر خبری مبنی بر قطع حدود 140 اصله درخت در اردوگاه فجر كمیته امداد امام خمینی (ره) همدان در صحن شورای اسلامی شهر همدان مطرح شد؛ موضوعی كه مدیركل كمیته امداد امام خمینی (ره) همدان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: 2 هزار و 500 نهال درخت مثمر در باغ اردوگاه فجر این نهاد كاشته شد كه همه این درختان از نوع اصلاح نژادی هستند.
پیمان تركمانه در گفت و گو اختصاصی با خبرگزاری ایرنا، افزود: در برنامه ریزی های صورت گرفته نزدیك به 2 میلیارد و 480 میلیون ریال اعتبار به منظور بازسازی و بهسازی باغ و همچنین نوسازی درختان آن در نظر گرفته شد.
وی ادامه داد: با ارسال درخواست به رییس كمیته امداد كشور حدود 860 میلیون ریال اعتبار دیگر برای بهسازی این باغ تخصیص یافته است.
تركمانه اضافه كرد: در مجموع تاكنون بیش از پنج میلیارد ریال به منظور احیاء باغ و سامانه آبیاری اردوگاه فجر كمیته امداد امام خمینی (ره) هزینه شده است.
وی با اشاره به اینكه این باغ در مجموع هشت هكتار مساحت دارد، تاكید كرد: هر سال درآمد حاصل از فروش میوه درختان این باغ، علاوه بر تامین هزینه های نگهداری باغ، در حوزه كمك به محرومان و افراد زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) استان تخصیص می یابد.
مدیر كل كمیته امداد امام خمینی (ره) همدان با اشاره به انتشار شایعاتی مبنی بر قطع 140 اصله درخت این اردوگاه، عنوان كرد: به جز ریشه كن كردن پاجوش ها، هرس و از بین بردن گیاهان هرز، هیچ گونه درخت سالمی در این اردوگاه قطع نشده است.
وی تاكید كرد: تمام درختان كهن و درختان گردوی با قدمت بیش از 100 سال این مجموعه در جای خود باقی مانده است و مدیریت مجموعه به دنبال حفظ و احیای این مجموعه است.
7520/2090